Lublin 700 lat Lublina UMCS
Medale w Angers!

Medale w Angers!

Na rozgrywanych we francuskim Angers zawodach lekkoatletycznych DecaNation 2017, zawodniczka KU AZS UMCS Lublin, Malwina Kopron, zdobyła złoty medal w konkursie rzutu młotem! W sztafecie mieszanej 4 x 400 metrów, która również wygrała w swojej konkurencji, pobiegł inny zawodnik naszego klubu - Andrzej Jaros!

 

Po pierwszej serii rzutów, w której nasza młociarka uzyskała 63 metry i 83 centymetry, Kopron znajdowała się na trzeciej pozycji. Wynik na miarę pierwszego miejsca przyszedł w kolejnej turze. 72 metry i 3 centymetry okazało się być wystarczającym rezultatem, aby cieszyć się ze złota na DecaNation 2017. Drugie miejsce zajęła Deanna Price (USA), a na najniższym stopniu podium stanęła Zalina Petrivskaya (Rumunia), która reprezentowała na zawodach ekipę Bałkanów. W konkursie wystartowało siedem zawodniczek. Oprócz wyżej wymienionych, rywalizowały przedstawicielki Francji, Chin, Ukrainy i Japonii.

W sztafecie mieszanej 4 x 400 metrów wystąpił Andrzej Jaros. W składzie z Mateuszem Rzeźniczakiem, Dominiką Muraszewską oraz Mariolą Karaś uplasowali się na pierwszym miejscu, zdobywając złoto dla reprezentacji Polski.

DecaNation to mityng organizowany przez Francję od 2005 roku. Reprezentacje rywalizujące na nim wystawiają po jednym zawodniku i zawodniczce w każdej z dziesięciu konkurencji indywidualnych (biegi na 100, 200, 400, 800, 2000 metrów, bieg na 100[kobiety] i 110[mężczyźni] metrów przez płotki, skok wzwyż, trójskok, rzut dyskiem i rzut młotem), do których dochodzi jeszcze sztafeta mieszana 4 x 400 metrów. Polska startowała imprezie tylko w dwóch pierwszych edycjach, czyli 2005 i 2006 roku. W obu tych startach znaleźliśmy się na trzeciej pozycji. W tegorocznej edycji powtórzyliśmy tamte osągnięcia.

Medale dla polskiej kadry zdobyli: Malwina Kopron w konkursie rzutu młotem (złoto), Marcin Krukowski w rzucie oszczepem (złoto), Sofia Ennaoui w wyścigu na 800 metrów (złoto), sztafeta mieszana 4 x 400 metrów (złoto), Dariusz Kowaluk w rywalizacji 400-metrowców (srebro), Martyna Galant na dystansie 2000 metrów (srebro), Anna Kiełbasińska w wyścigu na 100 i 200 metrów (srebra), Karolina Kołeczek w biegu na 100 metrów przez płotki (srebro), kulomiot Michał Haratyk (srebro), Daria Zabawska w konkursie rzutu dyskiem kobet (brąz), Grzegorz Kalinowski w wyścigu na 2000 metrów (brąz).

Mityng wygrała kadra USA (122 punkty), już po raz jedenasty w historii. Drugie miejsce dla gospodarzy - ekipy Francji (103 punkty). Reprezentacja Polski w swoim trzecim starcie na imprezie, uzyskując 95 punktów, po raz trzeci znalazła się na najniższym stopniu podium.

 

fot. Polski Związek Lekkiej Atletyki 

Autor tekstu: K.W.

Wspierają Nas