X

Lublin 700 lat Lublina UMCS
AZS UMCS wygrał ZMP! Rekordowy Świtkowski najlepszym zawodnikiem

AZS UMCS wygrał ZMP! Rekordowy Świtkowski najlepszym zawodnikiem

Za nami ostatni dzień ZMP. Pływacy z Lublina – konsekwentnie jak w poprzednich dniach zdobyli cztery medale. Jednak tym razem, trzy z nich były barwy złotej. Akademicy rzutem na taśmę zapewnili sobie zwycięstwo w klasyfikacji medalowej! Najlepszym zawodnikiem został Jan Świtkowski! W kategorii pań wygrała reprezentantka Juvenii Wrocław – Alicja Tchórz.

 

To był najbardziej emocjonujący dzień spośród wszystkich podczas trwania całych mistrzostw. Głównie za sprawą naszych sztafet oraz wydaje się jednego z głównych bohaterów dnia – Jana Świtkowskiego.

Zdobywanie medali rozpoczęłą jednak Wiktoria Samuła. Zawodniczka AZS UMCS Lublin już w pierwszym finale wieczornej sesji – na dystansie 50 metrów klasykiem wywalczyła brąz. Był to dla niej pierwszy indywidualny krążek. Wcześniej stawała na podium w drużynie. Wynik 31.44 sekundy jest jej nową życiówką:

- Jestem bardzo zadowolona, bo pobiłam rekord życiowy. Mam jednak mały niedosyt, ponieważ nie wyszedł mi trochę finisz. Medal indywidualny smakuje inaczej niż drużynowy, ale każdy z nich smakuje świetnie! – skomentowała na gorąco po wyścigu Wiktoria.

 

Worek z medalami na dobre otworzył się od startu na 200 metrów stylem zmiennym. Zgromadzona publiczność liczyła na pokaz siły Jana Świtkowskiego. Ich faworyt nie zawiódł. Zawodnik z Lublina nie miał sobie równych. Od początku do samego końca walczył sam ze sobą i z własnym rekordem Polski. Ostatecznie poprawił go o 0.21 sekundy. Nowy najlepszy wynik w kraju od 22 grudnia wynosi 1:53.39 sekundy.

Najwięcej emocji kibice doświadczyli w dwóch ostatnich konkurencjach imprezy. Najpierw popłynęła sztafeta żeńska 4 x 100 zmiennym. Akademiczki w składzie: Daniela Georges, Wiktoria Samuła, Julia Adamczyk, Wiktoria Czarnecka wyprzedziły drugie zawodniczki z Katowic o ponad dwie sekundy.

- Chcemy kiedyś pobić rekord Polski! Cieszę się, że dzisiaj udało nam się sięgnąć po złoto! – powiedziała Wiktoria Czarnecka

 

Potem do wody skoczyli panowie (Dominik Niedziałek, Konrad Kadrow, Jan Świtkowski, Jan Hołub). Rywalizacja toczyła się nie tylko o złoto w wyścigu, ale też o pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej. Początek w wykonaniu zielono-białych nie wróżył wygranej. Jednak na trzeciej zmianie fenomenalnie zaatakował Świtkowski. Po nim wynik jeszcze bardziej wyciągnął Jan Hołub. AZS wygrał sztafetę (3:32.84 sekundy) oraz klasyfikację medalową (7 złotych, 4 srebrne, 9 brązowych). W klasyfikacji punktowej zwycięstwo zielono-białych było pewne już duzo wcześniej (ponad 400 punktów przewagi nad drugimi Katowicami).

- Myślałem, że zespół z Katowic jest nie do pokonania. Z wyliczeń wychodziło mi, że możemy powalczyć o srebrny czy brązowy medal. Okazało się co innego. Nie płynęlismy najmocniejszym składem, ale chłopaki pokazali serce do walki. Bardzo cieszę się ze zwycięstwa – komentował po wyjściu z basenu Jan Hołub.

 

Wliczając medale Młodzieżowców (31) i Juniorów (12), AZS UMCS Lublin zdobył na imprezie łącznie 63 krążki.

- Wiedzieliśmy, że będziemy walczyć tutaj o najwyższe miejsca. Nie wiedzieliśmy tylko, jaką różnicą uda nam się pokonać inne zespoły. W klasyfikacji punktowej byliśmy lepsi od innych można powiedzieć – o kilka długości. W medalowej walczyliśmy do samego końca. Ostatni wyścig zdecydował. Duży wkład w ten sukces mają zawodnicy, którzy do nas dołączyli. Widać, że transfery się opłaciły. Dzisiaj rano mieliśmy stratę, ale mieliśmy też szansę. Musieliśmy po prostu spełnić kilka warunków. Udało wypełnić się wszystkie! – mówi jeden z trenerów AZS UMCS Lublin, Jacek Kasperek.

 

fot. Michał Piłat

Autor: Kamil Wojdat

Wspierają Nas