Akademicy już w Top 8

W rewanżowym spotkaniu II rundy fazy play–off, AZS UMCS Lublin pokonał na wyjeździe Politechnikę Gdańską 65-80. Dzięki zwycięstwu akademicy zameldowali się w ćwierćfinale. Tam ich rywalem będzie AGH Kraków.

Wynik spotkania otworzył Adam Myśliwiec (0-2). Do remisu z linii rzutów wolnych doprowadził Łukasz Jaśkiewicz (2-2). Początkowo trudno było obu zespołom zdobywać punkty. Po nieco ponad dwóch minutach gry pierwsze prowadzenie tego wieczoru objęli gospodarze za sprawą Adama Brenka (4-2). Szybko jednak to podopieczni trenera Przemysława Łuszczewskiego odskoczyli do stanu 4-9. Minimalna zaliczka po stronie lublinian utrzymywała się w dalszej części kwarty. Gospodarze zbliżali się, ale ostatecznie AZS prowadził po pierwszej odsłonie 15-19. Wynik ustalił Bartosz Muda.

Po chwili przerwy trafił Patryk Wydra (15-21). Punkt z linii osobistych dołożył Michał Marciniak (15-22), a po nim “dwójkę” rzucił Piotr Jagoda (15-24). Przewaga zielono-białych zaczęła rosnąć. Gospodarze na trafienie czekali prawie trzy minuty. Ich niemoc przełamał Daniel Gołębiowski (17-24). Szybko odpowiedział Wydra (17-26). Chwilę później rozgrywający dołożył kolejne punkty (17-28). Po pięciu minutach na parkiecie było 19-35. “Trójką” popisał się Jan Sobiech. W dalszej części drugiej kwarty gra była nieco bardziej wyrównana. Na przerwę koszykarze schodzili przy wyniku 33-47.

Pierwsze punkty w drugiej połowie zostały zdobyte dopiero po ponad minucie gry. Tej sztuki efektownym wsadem dokonał Muda (33-49). Po kolejnym długim fragmencie bez trafienia “trójkę” ustrzelił Sobiech (33-52). Tym samym odpowiedział Gołębiowski (36-52). Potem trafiali ponownie Sobiech, Jagoda oraz Marciniak i na tablicy wyników było 36-58. Po pięciu minutach akademicy wygrywali 40-59. W nich znowu skuteczność obu drużyn nie zachwycała. Politechnika zmniejszyła nieco straty, ale nadal solidną zaliczkę mieli lublinianie, którzy przed ostatnią odsłoną wygrywali 49-64.

Ta przypomniała trzecią kwartę. Problemy ze skutecznością obu ekip i wyrównana gra działały na korzyść AZS-u. Przez trzy minuty tylko cztery rzuty znalazły drogę do kosza. Dwa z nich wykonał Wydra. Po stronie miejscowych natomiast trafili Łukasz Jaśkiewicz i Adam Brenk. Było 52-67. Do samego końca w zasadzie trwała walka punkt za punkt. Spotkanie zakończyło się wynikiem 65-80.

W rywalizacji do dwóch zwycięstw Lublin wygrał 2-0. Teraz zagra w ćwierćfinale z AGH Kraków. Pierwszy mecz w stolicy Małopolski.

- Spodziewaliśmy ciężkiego meczu, ale na tym etapie zwłaszcza w wyjazdowych spotkaniach musimy się z tym liczyć. Zagraliśmy lepiej niż w pierwszym meczu. Od samego początku chcieliśmy pokazać, kto jest drużyną lepszą. Byliśmy skoncentrowani na wykonywaniu naszych założeń, dzięki czemu szybko udało nam się odskoczyć. Wykonaliśmy kolejny krok w kierunku awansu - komentuje rozgrywający AZS UMCS Lublin, Patryk Wydra.

AZS UMCS Lublin – Politechnika Gdańska 65-80 (15-19, 18-28, 16-17, 16-16)

AZS UMCS Lublin: Patryk Wydra (20), Adam Myśliwiec (4), Mateusz Prażmo, Jan Sobiech (15), Bartosz Muda (9), Szymon Jaworski (3), Mateusz Wiśniewski (4), Jakub Stefaniuk, Piotr Jagoda (17), Michał Marciniak (8).

Politechnika Gdańska: Jakub Derkowski, Kamil Hanke (5), Łukasz Jaśkiewicz (11), Daniel Gołębiowski (23), Adam Brenk (21), Kamil Samson, Adam Wąsowicz (2), Filip Pruefer (2), Robert Kolka, Jakub Rzepkowski, Mikołaj Lackowski (DNP), Mateusz Pieczykolan (1).