Lublin 700 lat Lublina UMCS
Dominacja Czerniaka w Łodzi. Świetny występ akademików!

Dominacja Czerniaka w Łodzi. Świetny występ akademików!

Niekwestionowaną gwiazdą zawodów z cyklu Arena Grand Prix Pucharu Polski, które w zeszły weekend odbyły się w Łodzi został Konrad Czerniak. Zawodnik AZS UMCS Lublin zdobył cztery złote medale! Z dorobkiem 2422 punktów wygrał klasyfikację na najlepszego zawodnika imprezy! Były to drugie zawody edycji 2019/2020. Na starcie zabrakło dużej części czołówki polskich pływaków, którzy polecieli na Puchar Świata do katarskiej Dohy.

 

Pochodzący z Puław reprezentant akademików był bezkonkurencyjny w wyścigach stylem dowolnym oraz motylkowym. W swoich koronnych konkurencjach na 50 i 100 motylkiem nie dał rywalom najmniejszych szans. Wyścig na jedną na dwie długości basenu krótkiego (25 metrów) zakończył o przeszło sekundę przed drugim na mecie Tomaszem Polewką (AZS AWF Katowice). Czas Czerniaka to 23.12 sekundy. Równie dobrze poszło mu na dystansie 100 metrów, gdzie triumfował z rezultatem 51.73 sekundy, czyli lepszym od kolejnego w zestawieniu Damiana Chrzanowskiego (WKS Śląsk Wrocław) o około 0.8 sekundy. Zawodnik Lublina został najlepszym delfinistą AGP w Łodzi! Również po dwa złota sięgnął w zmaganiach stylem dowolnym. Na analogicznych dystansach, co w motylku. Jednak tu walka o wygraną była o wiele bardziej zacięta. W obu przypadkach rozegrała się między Konradem Czerniakiem a Karolem Ostrowskim (MKP Szczecin). W obu przypadkach górą był ten pierwszy! Wygrał kolejno o 0.02 i 0.05 sekundy! W łącznym zestawieniu kraulistów za całe zawody Czerniak był drugi.

Świetnie w szeregach ekipy z Lublina spisała się również 18-letnia Barbara Mazurkiewicz, która trzykrotnie stanęła na podium zawodów. Do domu przywiozła medal z każdego kruszcu. Najlepiej poradziła sobie na 100 metrów klasykiem, gdzie sięgnęła po zwycięstwo z czasem 1:10.40 sekundy. Srebro wywalczyła na 200 zmiennym, natomiast brąz w wyścigu na dystansie połowie krótszym. Dobre wyniki w dowolnym przełożyły się na drugą pozycję w klasyfikacji punktowej tego stylu.

Trzy krążki wywalczyła również Martyna Piesio. Wszystkie za występy stylem grzbietowym. Na 50 (brąz), 100 (srebro) i 200 (brąz) metrów. Zajęła 3. miejsce w zestawieniu najlepszych grzbiecistek zawodów.

Podobny dorobek stał się udziałem Kamili Andrzejewskiej, która również stawała na podium trzy razy. Za każdym razem na jego najniższym stopniu. W wyścigach na 400 zmiennym, 200 delfinem oraz 100 dowolnym. W tym ostatnim starcie lepsza od niej była jej koleżanka z drużyny ‒ Zuzanna Rabiniak (2. miejsce).

Po jednym medalu do dorobku AZS UMCS Lublin dołożyli: Maja Piotrowicz (brąz na 50 klasykiem), Marcin Stolarski (srebro na 100 klasykiem) oraz Oliwier Paczyński (brąz na 200 klasykiem).

Łącznie zawodnicy z Lublina stawali na podium imprezy aż 17 razy!

 

fot. Michał Piłat

Autor: Kamil Wojdat

Wspierają Nas