Zagrają w finałach!

Dwa zwycięstwa i jeden remis - to bilans futsalistów AZS UMCS Lublin podczas turnieju eliminacyjnego do Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Futsalu U-20. Dzięki niemu, akademicy pewnie wywalczyli awans do finałów, które już za miesiąc w Łęczycy. Futsaliści z Koziego Grodu to srebrni medaliści z ubiegłego roku.

Eliminacje rozegrano 12 listopada w Centrum Sportowym Politechniki Lubelskiej przy ulicy Nadbystrzyckiej 36B. Oprócz gospodarzy w imprezie wystąpiły: Futsal Team Przeworsk, AZS UW Warszawa i Elmar Jędrzejów. Rozgrywki toczono systemem każdy z każdym, dzięki czemu mogliśmy obejrzeć sześć pojedynków. Każdy z nich trwał 24 minuty (2 x 12 minut). Walka toczyła się o dwie przepustki do najlepszej szesnastki w kraju.

W meczu otwarcia nasza drużyna zmierzyła się z Przeworskiem. Spotkanie stało na wyrównanym poziomie, jednak od początku widać było lepszą organizację po stronie gospodarzy, którzy starali się prowadzić grę. Efekty tego zobaczyliśmy w dziewiątej minucie, kiedy to indywidualną akcją popisał się Mateusz Szafrański i zrobiło się 1-0 dla AZS-u. Goście szybko jednak odpowiedzieli. Akcję Dawida Czyrnego wykończył Patryk Duży (1-1). Do połowy było remisowo.

W drugiej odsłonie obie ekipy miały swoje szanse, ale dobrze w tych sytuacjach zachowywali się bramkarze. Dostępu do naszej bramki strzegł Paweł Furtak. Dopiero końcówka zadecydowała o rozstrzygnięciu. Na trzy minuty przed ostatnią syreną na listę strzelców wpisał się Damian Stelmaszuk, ustalając wynik na 2-1.

W kolejnym swoim występie akademicy z Lublina podejmowali tych z Warszawy, którzy także po pierwszym meczu mieli trzy punkty (wygrana 4-3 z Jędrzejowem).

Początek spotkania należał do gospodarzy. To oni częściej utrzymywali się przy piłce, napierali na bramkę przeciwników. Po strzale Szafrańskiego futsalówka trafiła nawet w słupek. Jednak to goście wyszli na prowadzenie w ósmej minucie po golu Damiana Brzezińskiego. Takim wynikiem zakończyła się też pierwsza część meczu.

W drugiej od początku za odrabianie strat zabrali się gospodarze. Po ładnej dwójkowej akcji Mateusz Szafrański - Marcin Ostrowski, ten pierwszy zdobył wyrównującą bramkę i dał impuls do odrabiania strat. Po raz kolejny inicjatywa należała do zawodników trenera Gadzickiego. W poprzeczkę trafił Jakub Wankiewicz, ale do bramki trafili goście, a konkretnie Tomasz Żebrowski, na trzy minuty przed końcem spotkania. Lublinian to na szczęście nie podłamało i już minutę później było 2-2. Swojego drugiego w tym meczu, a trzeciego w turnieju gola zdobył Szafrański. Takim też wynikiem zakończyły się akademickie derby podczas turnieju.

Po dwóch kolejkach Warszawa i Lublin miały po cztery punkty, Przeworsk trzy. Bez żadnej zdobyczy pozostawali futsaliści z Jędrzejowa, którzy mieli być naszymi ostatnimi rywalami tego dnia.

Przed tym pojedynkiem miało miejsce inne - znaczący dla naszej sytuacji wydarzenie. AZS UW Warszawa mierzył się z Futsal Team Przeworsk. Wygrana warszawiaków dałaby nam pewny awans już przed meczem z Elmarem. Tak też się stało. Po momentami nerwowym na parkiecie spotkaniu UW pewnie wygrał 9-2, zapewniając tym samym awans sobie i “Dzikom”.

Formalności jednak musiały zostać dopełnione. W ostatnim meczu Lublin zmierzył się z Jędrzejowem. Rywale grali o honor, a gospodarze toczyli korespondencyjny pojedynek na bramki o pierwsze miejsce z UW. Do osiągnięcia tego celu potrzeba było wygrać różnicą ośmiu bramek.

Od początku to AZS narzucił swoje warunki gry. Do przerwy po trafieniach Macieja Welmana, Jakuba Wankiewicza i Mateusza Szafrańskiego było 3-0. Po niej dwa kolejne dwa gole dołożył Welman (5-0), a wynik pojedynku ustalił Rafał Król (6-0). Lublinianie mieli wiele okazji ku temu, aby wynik był okazalszy, jednak często piłka zatrzymywała się na słupku bramki Jędrzejowa.

Ostateczny układ tabeli:

- Troszeczkę sami “strzeliliśmy” sobie w kolano z wyborem obiektu. Hala Politechniki jest ładna i nowa, ale to wąskie boisko nas trochę ograniczało. Dużo lepiej czujemy się, jeśli mamy więcej przestrzeni i możemy operować piłką. Zasadniczo we wszystkich meczach kreowaliśmy grę i przebywaliśmy więcej przy piłce, ale brakowało takiego “zęba” pod bramką. Liczy się to, że zagrała cała jedenastka, która była na tym turnieju. Teraz mamy miesiąc czasu, żeby się przygotować do finałów w Łęczycy. Zakwalifikowaliśmy, więc najbliższym celem jest wyjście z grupy. Jeśli to się uda, będziemy myśleć dalej. Dołączą do zespołu jeszcze niektórzy zawodnicy trzecioligowi. Czekam jeszcze, jak sytuacja będzie wyglądać z Marcinem Koziełem. Mamy doświadczoną drużynę. Jeszcze dwa lata temu w Gliwicach graliśmy bardzo podobnym składem i nawet za rok praktycznie będziemy mogli go wystawić, więc takie doświadczenie w finałach będzie działać na naszą korzyść - komentuje trener AZS UMCS Lublin, Artur Gadzicki

- Cała drużyna walczyła, każdy dołożył coś od siebie. Strzeliliśmy dzisiaj dużo bramek i myślę, że powalczymy na turnieju głównym w Łęczycy. Chcemy mierzyć jeszcze wyżej niż rok i mam nadzieję, że zagramy o złoto. Nasza drużyna ma ogromny potencjał, a pod okiem trenera Gadzickiego wszyscy się rozwijają, zarówno technicznie jak i wolicjonalnie - powiedział po turnieju zawodnik AZS UMCS Lublin, Mateusz Szafrański

AZS UMCS Lublin: Paweł Furtak, Mateusz Szafrański, Jakub Wankiewicz, Marcin Ostrowski, Maciej Welman, Dominik Niemczyk, Damian Stelmaszuk, Rafał Król, Rafał Al-Swaiti, Sebastian Pyda, Wojciech Wiśniewski.

Futsal Team Przeworsk: Kamil Wołowiec, Karol Flak, Radosław Salwach, Rafał Michalik, Dawid Czyrny, Edwin Struś, Patryk Duży, Paweł Gurak, Piotr Białogłowski, Konrad Harpula, Kamil Niemiec, Bartosz Pawlik.

AZS UW Warszawa: Tomasz Warszawski, Maksymilian Adamczyk, Jakub Bloch, Damian Brzeziński, Przemysław Kempiński, Robert Koterwas, Jakub Nahorny, Piotr Terlecki, Mateusz Wasilewski, Piotr Wielgus, Tomasz Żebrowski.

Elmar Jędrzejów: Damian Gala, Michał Koczanoski, Kamil Nazimek, Patryk Mackiewicz, Maciej Małopolski, Mikołaj Gołębiowski, Sylwester Zapała, Patryk Kośmider, Albert Gajos, Daniel Trela, Krzysztof Szymański.

fot: Michał Piłat