Półmetek MP – świetna dyspozycja pływaków z Lublina!

Jesteśmy na półmetku Głównych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców. Pływacy KU AZS UMCS spisują się znakomicie. Po dwóch dniach zmagań zajmują trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej (7 krążków) i pierwsze w zestawieniu drużynowym (706 punktów).

Zawody trwają od czwartku w Łodzi. Zespół z Lublina broni tytułu drużynowego mistrza Polski, który wywalczył rok temu. Wtedy zmagania odbywały się w Aqua Lublin.

Pierwszy dzień rywalizacji w Łodzi dla reprezentantów KU AZS UMCS Lublin rozpoczął się bardzo udanie. Już w eliminacjach wyścigu na 50 metrów stylem dowolnym Konrad Czerniak czasem 21.90 sekundy uzyskał minimum na Mistrzostwa Europy w Glasgow. Był to drugi wynik sesji porannej. Lepszy miał tylko Paweł Juraszek (MKS Dziewiątka Dzierżoniów).

W popołudniowych finałach pierwsza trójka zawodów na tym dystansie była identyczna, jak podczas eliminacji. Inne były tylko czasy. Czerniak zdobył srebrny medal (22.27 sekundy). Wygrał Juraszek, a na najniższym stopniu podium stanął Paweł Sendyk (MKP Szczecin).

Jeszcze więcej powodów do radości sympatykom lubelskiego pływania przysporzyli Jan Świtkowski i żeńska sztafeta 4x200 metrów stylem dowolnym. Ten pierwszy zwyciężył w rywalizacji 200 metrów motylkiem. Czas 1:56.28 oprócz złotego medalu zagwarantował też start na Mistrzostwach Europy w Glasgow. Sztafeta w składzie: Daniela Georges, Wiktoria Samuła, Kamila Andrzejewska i Julia Adamczyk okazała się lepsza od drugich na mecie zawodniczek UKS 190 Łódź o prawie osiem sekund. Lublinianki uzyskały wynik 8:20.65. To nowy rekord Polski w kategorii młodzieżowców! Dodatkowo Daniela Georges na swojej zmanie czasem 2:02.33 sekundy uzyskała minimum na ME w Glasgow.

Bardzo dobrze spisała się też Julia Adamczyk. Na dystansie 200 metrów stylem dowolnym wywalczyła dla Klubu Uczelnianego AZS UMCS Lublin srebro. Dopłynęła do mety z wynikiem 2:16.51. Lepsza od niej była tylko Daria Zielińska (UKP “Polonia Warszawa”).

Po pierwszym dniu zawodów w Łodzi, AZS UMCS Lublin z dorobkiem czterech medali prowadził w klasyfikacji medalowej.

W piątek lublinianie również wypadli korzystnie. Co prawda złota wśród seniorów nie udało się wywalczyć, ale stawali na podium trzykrotnie. Swój drugi medal na GMP zdobył Jan Świtkowski. Po czwartkowym złotym krążku, tym razem na jego szyi zawisło srebro. Zajął drugie miejsce w wyścigu na 200 metrów stylem dowolnym (1:47.98). Po nim na najniższym stopniu podium stanęła Weronika Żmuda. Pływaczka stoczyła bardzo zacięty bój o medal. Ostatecznie zajęła ex aequo trzecie miejsce z Wiktorią Skowrońską (MKP “SŁOWIANKA” Gorzów Wielkopolski) w rywalizacji na dystansie 50 metrów klasykiem. Ostatnim akcentem drugiego dnia zmagań był brązowy medal kobiecej drużyny 4x100 metrów. Lublinianki do ostatniej chwili biły się o trzecią pozycję z AGH Kraków. Okazały się lepsze o 0.62 sekundy. Drużyna w składzie: Daniela Georges, Wiktoria Samuła, Wiktoria Czarnecka, Kamila Andrzejewska stanęła na podium dzięki wynikowi 3:54.25 sekundy.

W kategorii "Młodzieżowiec" zawodnicy dołozyli 9 krążków: 5 zotych, 2 srebrne i 2 brązowe.

Na półmetku Mistrzostw Polski, KU AZS UMCS Lublin zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej (7 medali) i pierwsze w drużynowej (706 punktów).