Lublin 700 lat Lublina UMCS
Dwie nasze lekkoatletki powalczą na HMŚ!

Dwie nasze lekkoatletki powalczą na HMŚ!

Przed nami 17. Lekkoatletyczne Halowe Mistrzostwa Świata w Birmingham. W składzie reprezentacji Polski na te zmagania znalazły się dwie zawodniczki KU AZS UMCS Lublin. Walczyć o medale będą: kulomiotka - Paulina Guba oraz sprinterka - Karolina Kołeczek. Impreza odbywać się będzie w dniach 1-4 marca.

 

Guba do Birmingham jedzie z czwartym wynikiem na tegorocznych listach światowych. Podczas Halowych Mistrzostw Polski w Toruniu pchnęła na odległość 18,77 metra.

- Paulina to światowa czołówka. Rozmawiałem z jej trenerem, Edmundem Antczakiem. Twierdzi, że jest szansa, żeby powalczyć na Halowych Mistrzostwach Świata - mówił po zwycięstwie w Toruniu jeden z trenerów KU AZS UMCS Lublin Dariusz Szymczuk.

Lekkoatletka jest czterokrotną mistrzynią Polski seniorów w pchnięciu kulą. Raz stanęła na drugim stopniu podium. Zawodniczka KU AZS UMCS Lublin zdobyła także aż pięć tytułów halowej mistrzyni Polski. Raz zajęła także drugie i trzecie miejsce. Można powiedzieć, że ostatnie trzy lata w Polsce zdecydowanie należały do Pauliny, która trzy razy pod rząd kończyła halowe zmagania jako najlepsza na krajowym podwórku.

Ponadto Guba to dwukrotna medalistka uniwersjad. Pierwszy swój medal zdobyła w 2015 roku podczas imprezy w Gwangju. Wynik 17,94 metra pozwolił jej na wywalczenie srebrnego krążka. Dwa lata później podczas rywalizacji w Tajpej Polka uplasowała się stopień niżej. 17,76 starczyło tym razem na zdobycie brązu. Srebro powędrowało do innej reprezentantki biało-czerwonych, Klaudii Kardasz.

Zawodniczka ma także na swoim koncie starty w Mistrzostwach Europy (2012, 2016) oraz Halowych Mistrzostwach Europy (2015, 2017).

Oprócz niej walczyć o medale będzie sprinterka - Karolina Kołeczek, która ma za sobą sukcesy w karierze juniorskiej. Dwukrotnie zdobywała srebrny medal Młodzieżowych Mistrzostwa Europy w biegu na 100 metrów przez płotki (2013, 2015).

W karierze seniorskiej lekkoatletka ma na swoim koncie między innymi półfinał Mistrzostw Świata w Pekinie (2015) oraz półfinał Mistrzostw Europy w Amsterdamie (2016). 23-latka w zeszłym roku wzięła także udział w mityngu DecaNation 2017 w Angers we Francji, gdzie ukończyła rywalizację na drugiej pozycji.

 

Autor: K.W.

Wspierają Nas