X

Lublin 700 lat Lublina UMCS
Juniorzy pokazali pływackie umiejętności

Juniorzy pokazali pływackie umiejętności

Pięć rekordów Polski ustanowili młodzi pływacy na Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów 14 lat na krótkiej pływalni na Aqua Lublin. Najjaśniejszą postacią całej imprezy była reprezentantka UKS-u 190 Łódź Aleksandra Knop, która czterokrotnie przesuwała granicę najlepszych wyników w kraju.

Zawodniczka rozbiła medalowy bank podczas tych mistrzostw. Tylko w piątek trzykrotnie stawała na najwyższym stopniu podium. Warto dodać, że na dystansie 400 metrów stylem zmiennym dwukrotnie poprawiła rekord kraju, w sumie o ponad siedem sekund.

W piątkowej sesji finałowej Knop najpierw była poza zasięgiem rywalek w wyścigu na 200 metrów dowolnym. Niespełna godzinę później wywalczyła drugie złoto. Tym razem na 400 zmiennym. Wyścig zakończyła ze świetnym czasem 4:46.42. Dodajmy, że ten wynik jest tylko o półtorej sekundy gorszy od najlepszego w kategorii 15-latek.

- Nie powiem, jestem bardzo zadowolona. To był trudny czas do pobicia, ale rekordu się nie bałam, bo nawet jakbym go nie poprawiła, to i tak bym się cieszyła. Zależy mi, żeby wygrać z rocznikiem starszym, bo chciałam pojechać na wielomecz do Aten – mówi szczęśliwa medalistka Aleksandra Knop.

Po trzeci złoty krążek zawodniczka sięgnęła w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym wraz z Dominiką Urbaniak, Karoliną Haładyn i Julią Szymańską.

- Ola pływa niesamowicie, woda ją niesie. Znam ją, wiem jak jest ambitna i podoba mi się sposób w jaki pływa i zdobywa laury. Z wyglądu może jest niepozorna, ale w środku jest niesamowicie charakterna i zacięta do pracy – chwali młodszą koleżankę olimpijczyk z Rio de Janeiro Filip Wypych, który wręczał jej medal.

W kolejnych dniach jej zdobycz jeszcze się powiększyła. Była najlepsza w wyścigu na 400 metrów dowolnym, a potwierdzeniem jej znakomitej dyspozycji był kolejny rekord Polski 14-latków.

Na uwagę na pewno zasługuje wyczyn Marii Murawskiej z Piątki Ostrołęka. Sprinterka pobiła 16-letni rekord na 50 metrów motylkiem należący do Aleksandry Urbańczyk. Zeszła poniżej granicy 28 sekund i uzyskała czas 27.89.

- Pobić rekord należący do osoby, która osiągnięciami mogłaby wypisać całą długą listę, to już na pewno dużo dla mnie znaczy i jest tez dobrym prognostykiem na przyszłość – ocenia swój występ Maria Murawska.

Pływaczka dołożyła do tego jeszcze złote medale na dystansie 50 i 100 metrów dowolnym, 100 metrów motylkiem oraz 200 metrów zmiennym.

Z dobrej strony na mistrzostwach pokazał się także Paweł Uryniuk. Zawodnik G-8 Bielany Warszawa wygrał pierwszego dnia zmagań dwa starty na 100 metrów motylkiem i 400 zmiennym. Następnego dnia dorzucił dwa złote „krążki” na 400 metrów stylem dowolnym i 200 zmiennym oraz brąz w sztafecie 4x100 kraulem. Wczoraj zdobył jeszcze dwa srebra na 200 motylkiem i w drużynowym wyścigu 4x100 zmiennym.

Na koniec warto dodać, że mistrzostwa były frekwencyjnym sukcesem. Na zawodach stawiło się 681 zawodników ze 156 klubów z całej Polski.

Na kolejną dużą imprezę pływacką na Aqua Lublin będziemy musieli poczekać miesiąc. Od 8 do 9 kwietnia basen olimpijski będzie gospodarzem zawodów Arena Grand Prix – Pucharu Polski.

Wspierają Nas