Lublin 700 lat Lublina UMCS
Kolejne medale gospodarzy i minima kwalifikacyjne - 2. dzień

Kolejne medale gospodarzy i minima kwalifikacyjne - 2. dzień

Jeden rekord Polski seniorów i kilkadziesiąt minimów kwalifikacyjnych na międzynarodowe imprezy – to przyniósł drugi dzień Głównych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu na Aqua Lublin. Gospodarze z AZS UMCS Lublin również mają powody do zadowolenia, ale nie każde wyścigi układały się po ich myśli.

W sesji finałowej największe emocje wzbudziły trzy wyścigi – na 200 metrów stylem dowolnym i na 100 metrów grzbietem kobiet i mężczyzn. Na pierwszym z tych dystansów w eliminacjach na dużym luzie popłynął Jan Świtkowski. Reprezentant AZS UMCS Lublin uzyskał najlepszy czas – 1:49.71 i wyprzedził o 8 setnych sekundy drugiego Kacpra Majchrzaka z Warty Poznań. W decydującym starciu kolejność była dokładnie taka sama, jednak tempo było zdecydowanie szybsze. Lublinianin pokonał barierę 1:47.00 i wyprzedził rekordzistę Polski z poznańskiej Warty. Dodajmy, ze obaj uzyskali też minimum na światowy czempionat w Budapeszcie. Podium uzupełnił za to Filip Zaborowski z MKP Szczecin.

- Widziałem, że troszeczkę jest z przodu na tej pierwszej „pięćdziesiątce” (Kacper Majchrzak – dop. red.). Na drugiej zupełnie go nie widziałem, bo oddychałem na drugą stronę, a na nawrocie widziałem, że jesteśmy na równi. Potem mnie dogonił, nawet czas miał chyba troszeczkę lepszy, ale na ostatniej „pięćdziesiątce” udało mi się go wyprzedzić – tak z perspektywy Jana Świtkowskiego wyglądał finał na 200 metrów dowolnym.

Drugi z wyścigów, który wzbudził ogromne emocje, to start na 100 metrów grzbietem mężczyzn. Na starcie pojawili się medaliści międzynarodowych imprez seniorów – Radosław Kawęcki i Tomasz Polewka – oraz niezwykle zdolny młody pływak Kacper Stokowski, rekordzista świata juniorów na tym dystansie na krótkiej pływalni. Bez medalu został tylko ten ostatni. Natomiast najlepszy okazał się zawodnik AZS AWF Katowice, który wygrał o długość paznokcia – o jedną setną sekundy.

- Pierwszy raz mi się to zdarzyło na Mistrzostwach Polski. Zawsze z Radkiem nasze wyścigi są dość emocjonujące. Lubimy się ze sobą ścigać, no i też te czasy są na najwyższym światowym poziomie (czas Tomasza Polewki 54.21 daje mu 23. miejsce na świecie w tym roku – dop. red.). Tym bardziej jest to widowiskowe i dużo lepiej się na pewno pływa w takich warunkach – tłumaczy olimpijczyk z Rio de Janeiro.

W eliminacjach na 100 metrów grzbietem w rywalizacji pań triumfowała Alicja Tchórz, druga była jej klubowa koleżanka Klaudia Naziębło, natomiast z trzecim czasem do finałów awansowała Ludwika Szynal z AZS UMCS Lublin. Tutaj również kolejność nie zmieniła się po sesji finałowej. Żadna z wymienionych zawodniczek nie wypełniła jednak minimum na Mistrzostwa Świata.

- Dzisiaj na 100 metrów, jednak jeżeli szansa była na lepszy wynik, to raczej wczoraj na 200, ale też jestem zadowolona, także nie narzekam. Zdaje mi się, że trochę za wolno zaczęłam, a potem na „setkę” to już się nie dogoni, za krótki dystans – przyznaje lublinianka.

Pierwsze minimum tego dnia wywalczyła Dominika Sztandera. Pływaczka Juvenii Wrocław dystans 50 metrów stylem klasycznym przepłynęła w czasie 31.18. Dzięki temu zapewniła sobie bilet do Budapesztu oraz na Uniwersjadę w Tajpej. Warto dodać, że z trzecim czasem do finału weszła reprezentantka gospodarzy Zuzanna Chwadeczko (31.87). Wyniki z eliminacji także i w tym przypadku były zapowiedzią tego, co wydarzy się po południu. W wyścigu finałowym obie panie rozdzieliła Weronika Hallmann. Lublinianka przyznała, że nie spodziewała się brązowego medalu.

- Przyjechałam tu właściwie na wakacje, dlatego nie spodziewałam się tego i jestem bardzo zadowolona. Jest „życiówka” z rana i po południu, więc jestem jak najbardziej zadowolona – ocenia Zuzanna Chwadeczko.

Dość szybkie tempo miał także poranny sprint żabkarzy. Wygrał go Marcin Stolarski, z dobrym czasem 27.63 (minimum na Budapeszt to 27.51). Drugiego Macieja Hołuba wyprzedził o równo 3 dziesiąte sekundy. Pomimo tego, że ten rezultat nie zapewnia wyjazdu na Węgry, to zawodnik Warty Poznań był zadowolony ze swojego występu.

- Zrobiłem „życiówkę”, „życiówka” rano jest zawsze dobrym wynikiem, ale oczywiście nadzieje są większe, na rekord Polski po południu może. Zobaczymy jak to będzie. Dzisiaj troszeczkę popełniłem błąd przy wyjściu z wody. Wydaję mi się, że jak poprawię ten element, to wynik może być lepszy już po południu – deklarował po porannej sesji Marcin Stolarski.

Rzeczywistość okazała się jednak inna. Pływak Warty Poznań sięgnął co prawda po złoty medal, ale jego rezultat był o jedną dziesiąta sekundy gorszy niż rano.

AZS UMCS Lublin miał dwie przedstawicielki na bardzo wymagającym dystansie 400 metrów stylem zmiennym – Julię Adamczyk i Wiktorię Samułę. Pierwsza z nich zakończyła jednak rywalizację tuż za podium, a jej klubowa koleżanka dopłynęła do ściany na 8. pozycji. W zmaganiach panów z bardzo dobrej strony pokazał się zawodnik Śląska Wrocław – Dawid Szwedzki. 23-latek był najszybszy i uzyskał rezultat, który zapewnił mu start w lipcowych Mistrzostwach Świata.

Jedyny rekord Polski seniorów tego dnia padł łupem pływaczek Juvenii Wrocław – Dominiki Sztandery, Klaudii Naziębło, Alicji Tchórz i Korneli Fiedkiewicz. Czas 3:47.43 w konkurencji 4x100 metrów stylem dowolnym dał im pierwsze miejsce przed ekipami AZS AGH Kraków i Śląska Wrocław. Na tym dystansie rywalizowały też zawodniczki AZS UMCS Lublin – pierwszy zespół zajął 5. miejsce, a drugi 9. Panowie również zakończyli zmagania poza podium – na 8. i 17. lokacie.

----------------------

Minima kwalifikacyjne – 2. dzień:

 • Dominika Sztandera – 50 metrów klasycznym (31.18) – Mistrzostwa Świata w Budapeszcie, Uniwersjada w Tajpej
 • Weronika Hallmann – 50 metrów klasycznym (31.71) – Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanyi, Mistrzostwa Świata Juniorów w Indianapolis
 • Jakub Kraska – 200 metrów dowolnym (1:49.59) – Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanyi, Mistrzostwa Świata Juniorów w Indianapolis
 • Karol Ostrowski – 200 metrów dowolnym (1:50.55) – Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanyi
 • Marcin Stolarski – 50 metrów klasycznym (27.63) – Uniwersjada w Tajpej
 • Rafał Kusto – 50 metrów klasycznym (28.35) – Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanyi
 • Tomasz Polewka – 100 metrów grzbietem (53.98) – Mistrzostwa Świata w Budapeszcie, Uniwersjada w Tajpej
 • Kacper Stokowski – 100 metrów grzbietem (54.97) – Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanyi, Mistrzostwa Świata Juniorów w Indianapolis
 • Dominik Bujak – 400 metrów zmiennym (4:23.39) – Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanyi, Mistrzostwa Świata Juniorów w Indianapolis
 • Jan Kałusowski – 400 metrów zmiennym (4:25.98) – Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanyi
 • Aleksandra Polańska – 200 metrów dowolnym (2:01.89) – Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanyi
 • Jan Świtkowski – 200 metrów dowolnym (1:46.91) – Mistrzostwa Świata w Budapeszcie, Uniwersjada w Tajpej
 • Kacper Majchrzak – 200 metrów dowolnym (1:47.48) – Mistrzostwa Świata w Budapeszcie, Uniwersjada w Tajpej
 • Filip Zaborowski – 200 metrów dowolnym (1:48.57) – Uniwersjada w Tajpej
 • Antoni Kałużyński – 200 metrów dowolnym (1:49.45) – Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanyi, Mistrzostwa Świata Juniorów w Indianapolis
 • Bartosz Piszczorowicz – 200 metrów dowolnym (1:49.81) – Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanyi, Mistrzostwa Świata Juniorów w Indianapolis
 • Alicja Tchórz – 100 metrów grzbietem (1:01.03) – Uniwersjada w Tajpej
 • Klaudia Naziębło – 100 metrów grzbietem (1:01.43) – Uniwersjada w Tajpej
 • Radosław Kawęcki – 100 metrów grzbietem (54.22) – Uniwersjada w Tajpej
 • Kamil Kaźmierczak – 100 metrów grzbietem (55.44) – Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanyi
 • Aleksandra Knop – 400 metrów zmiennym (4:52.05) – Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanyi
 • Lidia Halicka – 400 metrów zmiennym (4:54.20) – Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanyi
 • Dawid Szwedzki – 400 metrów zmiennym (4:17.88) – Mistrzostwa Świata w Budapeszcie, Uniwersjada w Tajpej
 • Marcel Wągrowski – 400 metrów zmiennym (4:21.26) – Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanyi, Mistrzostwa Świata Juniorów w Indianapolis

KN/KK

Wspierają Nas