Kolejny świetny start Świtkowskiego

Po dwóch złotych medalach Jana Świtkowskiego wywalczonych drugiego dnia Mistrzostw I Dywizji NCAA w Minnesocie, Polak zdobył srebro. W wyścigu na 100 jardów stylem motylkowym lepszy okazał się tylko Caeleb Dressel.

Przez eliminacje reprezentujący Florida University zawodnik KU AZS UMCS Lublin przeszedł jak burza. Ustanowił swój nowy rekord życiowy! Z czasem 45.05 sekundy zakwalifikował się do finału z piątym wynikiem w stawce. Najlepszy rezultat uzyskał znajdujący się w świetnej dyspozycji Dressel. Amerykanin ukończył zmagania z wynikiem 44.37 sekundy.

Decydujący start zapowiadał się niezwykle ciekawie. To choćby za sprawą silnej obsady wyścigu. Wśród zawodników mistrz świata: Caeleb Dressel czy złoty medalista olimpijski – Joseph Schooling.

W finale na 100 jardów Świtkowski wspiął się na wyżyny swoich możliwości. Z wynikiem 44.49 sekundy poprawił życiówkę z kwalifikacji! To najlepszy czas w historii polskiego pływania na jardach. Starczył na wywalczenie srebrnego medalu! Lepszy od zawodnika KU AZS UMCS Lublin okazał się tylko pływający niczym w “innej lidze” Dressel. Amerykanin, który podobnie do Świtkowskiego reprezentuje Florida University wygrał z czasem 42.80 sekundy, co jest nowym rekordem NCAA. Na najniższym stopniu podium stanął Vinicius Lanza z Uniwersytetu Indiany (44.48 sekundy), gorszy od Świtkowskiego o 0.01 sekundy.