Lublin 700 lat Lublina UMCS
AMWL: Lekkoatleci z 14 medalami

AMWL: Lekkoatleci z 14 medalami

Za nami Akademickie Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w lekkiej atletyce. Reprezentanci KU AZS UMCS Lublin zdobyli na nich aż 14 medali! Osiem z nich było ze złotego kruszcu.

 

Zawody odbyły się 16 maja na stadionie lekkoatletycznym w Lublinie. Była to pierwsza próba obiektu przed zbliżającymi się Akademickimi Mistrzostwami Polski (26-27 maja) oraz 94. Lekkoatletycznymi Mistrzostwami Polski, które już w lipcu w Kozim Grodzie.

Uczestnikom przyszło rywalizować w niezbyt korzystnych warunkach atmosferycznych. Utrudniało to osiąganie dobrych wyników, ale nie przeszkodziło zawodnikom AZS UMCS Lublin w zdobywaniu medali.

Na najwyższym stopniu podium stanął skoczek wzwyż, Grzegorz Kutrzepa. Zwycięstwo zapewnił sobie rezultatem 1.80 metra.

- Traktowałem ten start treningowo. Niestety pogoda uniemożliwiła nam skakanie na poważnych wysokościach. Wykonałem dwie próby. To starczyło, żeby wygrać. Planem był złoty medal i to się udało. Teraz przede mną Akademickie Mistrzostwa Polski. Skupiam się na tej imprezie. Myślę, że mimo skróconego okresu przygotowawczego jestem gotowy na dobre skakanie i walkę o medale. Wystartuję jeszcze w trójskoku. Może to trochę niecodzienna sytuacja, ale zawsze podchodzę do niej z uśmiechem na twarzy. Liczę, że poprawię swój rekord życiowy w tej konkurencji podczas Akademickich Mistrzostw Polski  mówi zawodnik KU AZS UMCS Lublin, Grzegorz Kutrzepa.

Z bardzo dobrej strony pokazała się Anna Dąbrowska, która wywalczyła dwa złota (pchnięcie kulą, rzut dyskiem). Oprócz niej świetnie wypadli sprinterzy. W rywalizacji na dystansie 100 metrów najlepszy z czasem 11.06 sekundy okazał się Michał Jakóbczyk. Walka o zwycięstwo była jednak zacięta. Rozegrała się między trójką zawodników Klubu Uczelnianego. Za plecami Jakóbczyka do mety dobiegł Cezary Mirosław (11.29 sekundy), a jako trzeci zmagania ukończył Michał Ławruszko (11.38). W rywalizacji kobiet srebro wywalczyła Małgorzata Podkańska (14.14 sekundy), która musiała uznać wyższość Małgorzaty Kołdej (Wyższa Szkoła Nauk Społecznych). Najlepszy w biegu na 300 metrów okazał się natomiast Karol Kania (35.12 sekundy), który wyprzedził drugiego Karola Gajura (Uniwersytet Przyrodniczy) o ponad cztery sekundy. Na tym samym dystansie wśród kobiet brązowy medal zdobyła Karolina Tchorzewska (41. 80 sekundy).

Dobrze zaprezentowali się też biegacze długodystansowi. Na dystansie 800 metrów równych sobie nie miał Michał Kitliński, który zakończył rywalizację z wynikiem 2:03.83 sekundy. To rezultat o ponad 10 sekund lepszy od uzyskanego przez drugiego zawodnika na mecie. O wiele bardziej wyrównaną walkę na tym dystansie stoczyły panie. O złoto do ostatnich metrów bój toczyły dwie zawodniczki AZS UMCS Lublin: Monika Kosz i Ilona Mandziuk. Zwycięsko z rywalizacji wyszła Kosz. Pierwsze miejsce dał jej wynik 2:26.74 sekundy. Koleżanka z drużyny była od niej gorsza o zaledwie 0.18 sekundy. 1500 metrów mężczyzn padło łupem Michała Piróga (4:24.76 sekundy). Trzeci był inny zawodnik Klubu Uczelnianego, Adam Grudziński (4:29.84), który przegrał srebro jedynie o 0.05 sekundy z Michałem Kędrą (Katolicki Uniwersytet Lubelski).

- Niemal cały dystans biegłem pierwszy. To mnie sporo kosztowało. Może niekoniecznie zmęczyłem się bardzo fizycznie, ale ciężko biegnie się samemu. Dodatkowo padający deszcz utrudniał rywalizację. Ostatecznie zakończyłem na trzecim miejscu. Wiedziałem, że wygra Michał Piróg. Nie spodziewałem się natomiast, że Michał Kędra mnie wyprzedzi i zdobędzie srebro. Niestety tak się stało. Bardzo niewiele zabrakło do drugiego miejsca, bo tylko 0.05 sekundy. Teraz czekają mnie najważniejsze dla mnie starty w sezonie. Wystąpię w Akademickich Mistrzostwach Polski na dwóch dystansach. W sobotę pobiegnę na 1500 metrów, a w niedzielę na 3000 metrów. Myślę, że moja dyspozycja jest dobra. Mam nadzieję, że poprawię “życiówkę”. Ostatnie wyniki sprawiają, że mogę o tym myśleć  mówi zawodnik KU AZS UMCS Lublin, Adam Grudziński.

 

fot. AZS Lublin

Autor: Kamil Wojdat

Wspierają Nas