Pierwsze medale rozdane

W piątek w Aqua Lublin rozpoczęły się Letnie Mistrzostwa Juniorów 15 lat w pływaniu. Do Lublina powalczyć o medale przyjechało 481młodych zawodniczek oraz zawodników ze 134 klubów. W popołudnie rozegrano finały indywidualnych wyścigów i rozdano pierwsze medale.

Już od 7:30 na Aqua Lublin było gwarno i tłoczno. To właśnie o tej godzinie rozpoczęła się rozgrzewka pływaków, która poprzedzała start w eliminacjach o godzinie 9 rano. W dzisiejszych eliminacjach wystartowało wiele młodych zawodniczek i zawodników. Walka o wejście do finału była zacięta, a publiczność na pływalni dopisała dopingując swoich faworytów. W porannych eliminacjach zarówno dziewczęta, jak i chłopcy walczyli o miejsca w finałach: 50 metrów stylem dowolnym, 50 metrów stylem klasycznym, 100 metrów stylem motylkowym, 200 metrów stylem dowolnym i grzbietowym, a także 400 metrów stylem zmiennym oraz 4x200 metrów stylem dowolnym w sztafecie. Najwięcej biegów eliminacyjnych rozegrano na dystansach 50 i 100 metrowych, bo aż po kilkanaście. Rywalizacja była zacięta, ale tylko najlepsi dostali się do finałów. Tuż po eliminacjach rozegrano repasaże do finałów chłopców na dystansie 50 metrów stylem dowolnym oraz 100 metrów stylem motylkowym. Awans do finału uzyskali Jan Król z Orki Kielce na dystansie 50 metrów dowolnym oraz Kacper Kolańczyk z MKP Kołobrzeg na dystansie 100 metrów motylkiem.

Uroczyste otwarcie Letnich Mistrzostw Polski Juniorów lat 15 w pływaniu nastąpiło punktualnie o godzinie 16:45, a otworzył je wiceprezes Polskiego Związku Pływackiego Pan Grzegorz Mazurek.  Tuż po starcie rozegrano pierwsze finały na dystansie 50 metrów stylem dowolnym oraz klasycznym. U dziewcząt najlepsza okazała się Emilia Kowal z Omegi Olkusz, która zwyciężyła na dystansie 50 metrów stylem dowolnym i jako jedyna uzyskała czas poniżej 27 sekund.  Srebro przypadło zawodniczce Piątce Konstantynów Łódzki Marii Patorze, a brąz Zofii Jaszczuk z Manta Jelcz- Laskowice. U chłopców w stylu dowolnym nie było zaskoczenia co do zwycięzcy finału. Filip Orlicz powtórzył swój wynik z eliminacji i wygrał z czasem 23.97, jako jedyny schodząc poniżej 24 sekund dzisiejszego dnia. Tuż za nim na podium uplasowali się Mikołaj Kozieł z Unii Oświęcim ze srebrem oraz Krzysztof Radziszewski z BUKS Warszawa. Wyścig na 50 metrów stylem klasycznym potwierdził, iż trzy najsilniejsze zawodniczki eliminacji to również trzy najsilniejsze zawodniczki finału. Medale między sobą rozdały Aleksandra Kramer z TP Zielonej Góry, która zdobyła złoto potwierdzając swój wynik z eliminacji, srebro padło łupem Liwii Chmiel z Trójki Środa Wielkopolska, a brąz Oliwii Kaniak z Juvenii Wrocław. Wszystkie trzy zawodniczki jako jedyne osiągnęły czas poniżej 34 sekund. U chłopców w stosunku do eliminacji jedyna zmiana jaka nastąpiła to zmiana na miejscu trzecim. Złoto dość wyraźną przewagą zdobył Piotr Celiński z Huraganu Międzyrzec Podlaskie, srebro wywalczył Jakub Szczepankowski ze Słowianki Gorzów Wielkopolski, a brąz zdobył Dominik Bielawa z Tri-Team Rumia. Warto zaznaczyć, że i tutaj medalowa trójka, jako jedyna w wyścigu zeszła poniżej 31 sekund.

Kolejne finały to dłuższe dystanse. Dziewczęta oraz chłopcy rywalizowali na dystansie 100 metrów stylem motylkowym oraz 200 metrów stylem dowolnym. W finale na 100 metrów nie zawiodła faworytka do złotego medalu Zuzanna Trambowicz z MKS SP 63 Bydgoszcz. Z dużą przewagą nad drugą zawodniczką dopłynęła do mety zdobywając Mistrzostwo Polski Juniorów lat 15. Srebro zdobyła Tatiana Dąbrowska z UKS 190 Łódź, która również mogła spokojnie kontrolować drugą pozycję, ponieważ uzyskała przewagę nad trzecią, a zarazem brązową medalistką mistrzostw Zuzanną Nowak z Unii Oświęcim. U chłopców w tej konkurencji gospodarze mogą pochwalić się pierwszym zdobytym medalem. Nikodem Sobek z Olimpijczyka 23 Lublin zdobył srebrny medal ulegając jedynie Mikołajowi Kozieł z Unii Oświęcim, który poprawił się w stosunku do eliminacji i zdobył złoto na tym dystansie. Brązowy medal przypadł Adrianowi Jaśkiewiczowi z klubu Muszelka Warszawa.

Dystans 200 metrów stylem dowolnym to pewna wygrana Katarzyny Zarembik z Victorii Racibórz nad Natalią Kryszakowską (MZOS Płock) oraz Ewą Jaszczuk (Kormoran Olsztyn). U chłopców ponownie możemy mówić o pewnej wygranej faworyta. Filip Orlicz z dużą przewagą oraz pewnością zdobył swój drugi medal dzisiejszego dnia. Kolejne złoto wpadło do kolekcji zawodnika G-8 Bielany Warszawa, który w stylu dowolnym chłopców nie miał sobie równych. Srebro wywalczył Aleksander Jarecki (Dwójka Morena Gdańsk), a brąz przypadł Tomaszowi Jackowskiemu (Śląsk Wrocław).

Nie tylko 200 metrów stylem dowolnym było konkurencją rozgrywaną dzisiejszego dnia na tym dystansie. Na takim samym dystansie rywalizowano również stylem grzbietowym. U dziewcząt najlepsza okazała się Zuzanna Herasimowicz, która nie pozostawiła złudzeń, że na tym dystansie jest najlepsza. Z miażdżącą przewagą wygrała na tym dystansie zostawiając swoje rywalki w tyle i zdobywając złoty medal. Drugie miejsce przypadło Magdzie Modrzejewskiej z Victorii Racibórz, a brązowy medal zdobyła Aleksandra Górnicka (MKP Szczecin). Wyścig o złoto wśród chłopców był wyrównany i do samego końca nie było wiadomo,  kto wygra. Ostatecznie złoto zdobył Maciej Raban (IKS Konstancin), który do samego końca był naciskany przez Franciszka Bliźniewskigo (UKS SP 149 Łódź). Różnica między zawodnikami na mecie wyniosła 5 sekund. Brązowy medal zdobył Łukasz Górka (SiKRet Gliwicie), który spokojnie niezagrożony dopłynął na trzeciej pozycji.

Ostatnie indywidualne wyścigi dzisiejszego dnia to 400 metrów stylem zmiennym. Tutaj o dominacji w tych konkurencjach mogą mówić gospodarze. Dwa złote medale, zarówno u dziewcząt, jak i u chłopców padły łupem lublinian. Pewne złoto wywalczyła Aleksandra Wilczewska z Olimpii Lublin, która nie miała sobie równych na tej męczącej konkurencji. Srebro zdobyła Tatiana Dąbrowska (UKS 190 Łódź), a brąz Aleksandra Banaczkowska z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Drugi złoty medal dla gospodarzy wywalczył Nikodem Sobek. Po zdobytym srebrze na dystansie 100 metrów stylem motylkowym do swojej kolekcji dołożył złoto na dystansie 400 metrów stylem zmiennym. Zawodnik spokojnie kontrolował swoją przewagę i nie dał się dogonić rywalom, którzy stoczyli bój o pozostałe miejsca. Pozostałe dwa medale między sobą rozstrzygnęli Piotr Zdziebło ( Salmo Żory) zdobywając srebro oraz Wiktor Rajca ( UKS 190 Łódź) zdobywając brązowy medal.

Na sam koniec pierwszego dnia mistrzostw zostały rozegrane wyścigi sztafetowe 4x200 stylem dowolnym, gdzie triumfowały drużyny G-8 Bielany Warszawa u dziewcząt oraz Śląsk Wrocław u chłopców. Już jutro kolejny dzień Letnich Mistrzostw Polski Juniorów w pływaniu w wieku 15 lat. Dzisiejszy dzień dostarczył nam wiele emocji, pewnych zwycięstw oraz trzech medali dla gospodarzy w tym dwóch z najcenniejszego kruszcu. Chociaż na szybkiej lubelskiej pływalni nie padł dzisiaj żaden rekord młodzi pływacy dostarczyli nam wiele sportowych wrażeń, a to dopiero pierwszy dzień…