Lublin 700 lat Lublina UMCS
Litewski chodziarz najszybszy w Lublinie

Litewski chodziarz najszybszy w Lublinie

Czołówka zawodników z Europy Środkowej zjechała do Lublina na ostatnie w tym sezonie zawody w chodzie sportowym. Nasze miasto po raz pierwszy gościło Międzynarodowe Mistrzostwa Lublina oraz Mistrzostwa Polski Weteranów w tej dyscyplinie. Zwycięzcą zawodów okazał się Litwin Marius Ziukas, jeden z kilku startujących Olimpijczyków.

Uczestnicy głównych zawodów mieli do pokonania 10 kilometrów alejkami Ogrodu Saskiego. Reprezentant naszych północno-wschodnich sąsiadów przekroczył linię mety z czasem 41 minut i 44 sekund. Warto dodać, że Litwin startował na tegorocznych igrzyskach w Rio de Janeiro, gdzie na dwukrotnie dłuższym dystansie zajął 26. pozycję. Pozostałe dwie lokaty na podium przypadły w udziale Polakom – Arturowi Brzozowskiemu i Rafałowi Augustynowi. Pierwszy z nich stracił do triumfatora 49 sekund. Tuż za nim z rezultatem 42 minut i 55 sekund finiszował zawodnik Stali Mielec. Biało-czerwoni również mają w swoim sportowym CV starty na igrzyskach. Brzozowski brał w nich udział tylko raz w 2008 roku w Pekinie, natomiast Augustyn ma za sobą trzy takie imprezy – Pekin w 2008 roku, Londyn w 2012 roku i Rio de Janeiro w 2016 roku.

Następny na metę wpadł kolejny z Olimpijczyków z Brazylii – Rafał Fedaczyński. Chodziarz AZS UMCS Lublin może się pochwalić wynikiem 43 minut i 33 sekund. Zawodnik pochodzący z Hrubieszowa wygrał natomiast Mistrzostwa Polski Weteranów, w których mogli startować sportowcy powyżej 35. roku życia.

- Zależało mi, aby godnie wystartować i godnie reprezentować miasto Lublin i mój klub. Czwarte miejsce przy tej obsadzie jest dla mnie bardzo dobre. Biorąc pod uwagę trasę i termin zawodów, to jestem bardzo zadowolony – przyznaje chodziarz AZS UMCS Rafał Fedaczyński.

Najszybsza wśród pań była Litwinka Brigita Virbalyte-Dimsiene, która na mecie zameldowała się na 8. lokacie z czasem 36 minut i 11 sekund. Jej dobry wynik również nie jest przypadkiem, bo podobnie jak czołowa czwórka, ona także ma na koncie start w igrzyskach. W Rio de Janeiro na dystansie 20 kilometrów była 29.

Start wyścigu profesjonalistów poprzedziły zmagania amatorów. Ci jednak rywalizowali na krótszych dystansach. Najpierw trasę w Ogrodzie Saskim pokonały dzieci z rocznika 2002 i młodsze. Najszybszą chodziarką na dystansie 1 kilometra była 13-letnia Litwinka Toma Dailiduonyte. Jako jedyna uzyskała czas poniżej 5 minut – 04:58. W stawce znalazła się trójka reprezentantów AZS UMCS Lublin – Anna Stąsik była 14., Gabriela Szewczyk 15., a Mateusz Janczara 24.

Chód na 3 kilometry również padł łupem reprezentanta Litwy. Arminas Rudenka wygrał z czasem 14 minut i 42 sekund. Zawodniczki AZS UMCS – Monika Paśnik i Aleksandra Pietrzak – zajęły odpowiednio 8. i 9. miejsce.

Szczegółowe wyniki znajdziecie na stronie domtel-sport.pl.

Krzysiek Kurasiewicz

Wspierają Nas