Lublin 700 lat Lublina UMCS
Malwina Kopron na podium Uniwersjady!

Malwina Kopron na podium Uniwersjady!

Obrończyni tytułu w konkursie rzutu młotem z Tajpej (2017) ‒ Malwina Kopron tym razem wywalczyła srebrny medal 30. Letniej Uniwersjady w Neapolu. Drugie miejsce zapewniła jej próba na odległość 70.89 metra.

 

Przez eliminacje, które odbyły się w środę Malwina przebrnęła bez kłopotu. Wynik, który uzyskała (67.98 metra) zapewnił jej awans do piątkowego finału z trzeciego miejsca. Wygrała je Węgierka ‒ Reka Gyuratz (68.05 metra) przed Ukrainką ‒ Iryną Klymets (68.01 metra). To właśnie te dwie zawodniczki miały być głównymi rywalkami w walce o złoto. Jako faworytkę można było wskazać Gyuratz, która rzucała ponad 72 metry w tym sezonie.

W pierwszym podejściu finału Kopron posłała młot na odległość 70.89 metra, co dało jej prowadzenie w konkursie. Jednak w trzeciej turze rzutów taki sam wynik osiągnęła Klymets. Polka swoją próbę, jak i poprzednią spaliła. To sprawiło, że na czoło wysunęła się Ukrainka, która miała mierzony rzut z pierwszej kolejki. Za plecami tej dwójki była Gyuratz. Czwartą konkursową próbę Kopron również spaliła. Na jej koncie był zatem liczony tylko wynik z otwarcia. Dalej prowadziła Klymets. Na trzecie miejsce kosztem Węgierki wskoczyła inna z Polek startujących w Neapolu ‒ Katarzyna Furmanek, która o 8 centymetrów poprawiła rekord życiowy (69.68 metra). W przedostatniej serii na pozycji liderki umocniła się Ukrainka, która rzuciła 71.25 metra. To najlepszy rezultat, jaki uzyskała w konkursie. Kopron posłała młot na odległość 68.90 metra. Ostatnie kolejka nic nie zmieniła. Wygrała Klymets (71.25 metra) przed Kopron (70.98 metra) i Furmanek (69.68 metra).

Przypomnijmy, że rekordzistką Uniwersjady jest Malwina Kopron, która dwa lata temu w Tajpej uzyskała 76.85 metra.

 

fot. Bartłomiej Wójtowicz

Autor: Kamil Wojdat

Wspierają Nas