Lublin 700 lat Lublina UMCS
Medale rozdane, czas na podsumowanie

Medale rozdane, czas na podsumowanie

Za nami dwa dni rywalizacji o medale Akademickich Mistrzostw Polski. Zgodnie z oczekiwaniami emocji nie zabrakło, a uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom. Wśród nich pojawiły się także znane postacie polskiego pływania.

Najjaśniejszymi gwiazdami zakończonej imprezy z pewnością była trójka olimpijczyków: Alicja Tchórz, Tomasz Polewka i Filip Wypych. Każde z nich zgarnęło medale na swoich koronnych dystansach.

Polewka, reprezentujący AWF Katowice to mistrz Europy z krótkiej pływalni z Netanji (2015). W Lublinie wygrał oba wyścigi stylem grzbietowym na 100 i 50 metrów. Dłuższy dystans w czasie poniżej minuty (51,97 s).

- Od zawsze mam takie podejście do zawodów, że niezależnie od tego czy to są uczelniane zawody czy Grand Prix Polski, to każdy start traktuję jako trening. Każdy start dla mnie to jest jakiś kolejny krok w karierze i do każdego podchodzę w taki sam sposób – chcę jak najlepiej popłynąć. Tutaj presji nie ma, bo jednak jest dużo większa różnica pomiędzy poziomem zawodników – powiedział Tomasz Polewka.

Na pewno bardzo pracowity był ten weekend dla pływaczek z Wrocławia: reprezentantki Uniwersytetu Ekonomicznego Alicji Tchórz oraz broniącej barw wrocławskiego AWF-u Dominiki Sztandery. Obie jeszcze w sobotę brały udział w International Swimming Cup w Poznaniu. Dominika z bardzo dobrym czasem (1:10.48) wygrała tam wyścig na 100 metrów stylem klasycznym, Alicja natomiast zgarnęła złota w trzech konkurencjach: na 150m kraulem, na 200m stylem zmiennym oraz na 50m grzbietowym. Łącznie w Poznaniu zaliczyła 6 startów (3 eliminacyjne i 3 finałowe). Następnego dnia w Lublinie popłynęła jeszcze pięć razy. W ciągu dwóch dni zaliczyła więc łącznie 11 występów z których na pewno może być dumna

- 500 kilometrów przejechane, przybyłam tutaj o 1 w nocy, także niewiele snu, a wyniki niezłe więc jestem zadowolona. Basen w Lublinie mnie nie zawiódł– mówi reprezentantka Polski Alicja Tchórz.

Łącznie od piątku do niedzielnego późnego wieczoru, licznik zawodniczki wskazał 1200 przejechanych kilometrów. Dodajmy, że prosto z Lublina Alicja Tchórz i Dominika Sztandera udały się wprost na obóz w Opolu.

Podsumowując tegoroczne AMPy nie wolno zapomnieć o tych uczestnikach, którzy nie zrobili (jeszcze) wielkiej pływackiej kariery. To ostatecznie 853 zawodników i zawodniczek dla których oprócz sportowej rywalizacji liczyła się także niepowtarzalna atmosfera mistrzostw. O tę szczególnie w tym roku zadbali organizatorzy.

- Na pewno te mistrzostwa wyróżniają się liczbą atrakcji jakie przygotowano dla zawodników: jest paintball, są nagrody. Poziom jest bardzo wysoki, nie jest łatwo. Dla nas- czyli zawodników, którzy trenują bardziej amatorsko to jest wielkie przeżycie ścigać się z reprezentantami kraju, którzy pływają na zawodach międzynarodowych. Trochę szkoda, że przez to jesteśmy niejako pozbawieni możliwości walki o medale, bo w zasadzie patrząc na listę startową wiadomo kto wygra, ale na pewno ich obecność podnosi rangę tych zawodów- podsumowała Joanna Jasińska z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tegoroczna klasyfikacja Generalna Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu prezentuje się następująco:

Kobiety
1. AGH Kraków
2. AWF Wrocław
3. AWF Katowice

Mężczyźni
1. AWF Katowice
2. AGH Kraków
3. UMCS Lublin

------------------

Liczby tegorocznych AMP to:

2
dni na basenia Aqua Lublin odbywały się Akademickie Mistrzostwa Polski
3
olimpijczyków wzięło udział w imprezie
6
miesięcy trwały przygotowania do Akademickich Mistrzostw Polski, dzięki temu wszystko było dopięte na ostatni guzik
11
startów w ciągu dwóch dni, na dwóch różnych imprezach zaliczyła uczestniczka AMP- Alicja Tchórz. Pływaczka Juvenii Wrocław i AZS UE Wrocław w sobotę sześciokrotnie stawała na słupku podczas International Swimming Cup w Poznaniu, a w niedzielę zaliczyła kolejnych 5 startów podczas AMP w Lublinie
32
sędziów pracowało na zawodach, oprócz nich należy także wspomnieć o ponad 30 osobach z obsługi technicznej
40
wolontariuszy czuwało nad prawidłowym przebiegiem AMP
600
zawodników wywalczyło podczas imprezy medale
853
pływaków pojawiło się na lubelskich AMPach

 

Wspierają Nas