Lublin 700 lat Lublina UMCS
Kierunek Węgry – Lekkoatletyczne ME U18 czas zacząć

Kierunek Węgry – Lekkoatletyczne ME U18 czas zacząć

Początek 2. Mistrzostw Europy U18 w Lekkiej Atletyce już  5 lipca. Impreza potrwa do 8 lipca w węgierskim mieście Győr. W składzie kadry Polski na te zawody znalazła się dwójka zawodników AZS UMCS Lublin!

 

Aleksandra Kufel i Mikołaj Kotyra, bo o nich mowa, są już na Węgrzech. Łącznie na Mistrzostwa Europy udało się 48 reprezentantów kraju. Zawodnicy wyjechali ze Spały, gdzie spędzili tydzień na obozie przygotowawczym.

Kufel powalczy w konkursie rzutu młotem (3kg). W tym sezonie zdołała uzyskać wynik 66.59 metra. To jej nowy rekord życiowy! Występ w imprezie tej rangi nie będzie dla zawodniczki niczym nowym. Rok temu brała udział w Lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata U18, rozgrywanych w Kenii. Tam zakwalifikowała się do finału.

- Trudno przewidzieć, jak potoczą się zawody. Osobiście liczę na finał. Jeżeli tam Ola poprawi rekord życiowy, może być w najlepszej piątce, a nawet powalczyć o coś więcej. To oczywiście zależy też od dyspozycji innych zawodniczek. Na pewno ważne będzie doświadczenie, jakie już posiada. W zeszłym roku brała udział w Mistrzostwach Świata do lat 18. Takie obycie z dużymi imprezami procentuje. Ostatni tydzień Ola spędziła na zgrupowaniu w Spale. W tym czasie pracowała z trenerem Tomaszem Szewczykiem. Rozmawiałem z nim przedwczoraj i mówił, że jest dobrze – skomentował trener zawodniczki, Robert Kozłowski (AZS UMCS Lublin).

Mikołaj Kotyra natomiast będzie reprezentował Polskę w dwóch konkurencjach. W biegu na dystansie 400 metrów oraz w sztafecie szwedzkiej. Zawodnik jedzie na zawody z życiówką 48.42 sekundy, którą ustanowił w tym sezonie.

- Nie jest łatwo mówić o szansach. Wiemy, że Europa biega dużo szybciej, ale na zawodach różne rzeczy mogą się wydarzyć. Dochodzi adrenalina, ambicja, biało-czerwona koszulka. Wszystko ma znaczenie. Mikołaj uzyskał wynik 48.42 sekundy w takim samotnym biegu. To pokazuje, że jeszcze są rezerwy. Start na arenie międzynarodowej będzie dla niego pierwszym tego typu, ale ma pewne doświadczenie z występów krajowych, gdzie prezentował się dobrze. Mikołaj aktualnie posiada najlepszy wynik w kraju w swojej kategorii wiekowej na 300 i 400 metrów. Oprócz startu indywidualnego, na Węgrzech zaprezentuje się też w sztafecie szwedzkiej. Liczyłem, że tam może pobiec właśnie na tym krótszym dystansie. Widocznie jednak większe korzyści będą z jego występu na 400 metrów. To dużo dla młodego chłopaka, żeby tyle pobiec, ale mam nadzieję, że będzie dobrze – powiedział trener klubowy Mikołaja, Henryk Adamowicz (AZS UMCS Lublin).

Sztafeta szwedzka to dyscyplina, w której w drużynie startuje czterech sprinterów. Każdy z nich biegnie na innym dystansie, jakimi są: 100, 200, 300 i 400 metrów. Konkurencję często rozgrywa się na zawodach młodzieżowych.

 

fot. lozla.pl

Autor: Kamil Wojdat

Wspierają Nas