Lublin 700 lat Lublina UMCS
Kajakiem po brąz Mistrzostw Polski! ‒ Trenuję cały rok

Kajakiem po brąz Mistrzostw Polski! ‒ Trenuję cały rok

Dużym sukcesem zakończył się start studenta UMCS ‒ Wiktora Wieruszewskiego podczas Długodystansowych Mistrzostw Polski w Kajakarstwie Klasycznym. Zawody odbyły się w dniach 18-19 maja w Wolsztynie.

Na dystansie 10 kilometrów ‒ Wiktor, który na co dzień jest trenerem sekcji Ergometru Wioślarskiego AZS UMCS Lublin, wywalczył brązowy medal! Porozmawialiśmy z nim na ten temat. Zapraszamy do przeczytania rozmowy.

 

Jadąc do Wolsztyna zakladałeś, że możesz wrócić z medalem?      

Na każde zawody jadę z pozytywnym nastawieniem i chęcią zdobycia medalu.

               

Jak z Twojej perspektywy przebiegała rywalizacja na trasie?

Od początku wyścigu płynąłem w czołówce. Moi rywale wielokrotnie przyspieszali z nastawieniem na ucieczkę i zgubieniem grupy. Byłem jednak odpowiednio przygotowany na tego typu zagrywki. Wraz z każdym kilometrem oddalaliśmy się od reszty zawodników. O medalu można było myśleć dopiero na ostatniej prostej ‒ 1000 metrów od mety. Wtedy zaczęły się nerwy. Jednak umiejętności, które nabyłem przez wiele lat wystarczyły, żebym zaatakował w odpowiednim momencie i zdobył medal Mistrzostw Polski.

 

Jesteś młodym, ale doświadczonym zawodnikiem. To doświadczenie zdecydowało o tym, że na ostatnim kilometrze zdołałeś wywalczyć medal?           

Doświadczenie sportowe zacząłem nabywać w wieku 8 lat. Na wodzie nie ma przyjaciół. Każdy płynie po zwycięstwo. Na ostatnim kilometrze zdecydowanie zaatakowałem. To sprawiło, że skończyłem zmagania na 3. miejscu.

 

Jak na co dzień wygląda życie kajakarza. Jak często trenujesz, gdzie?   

Trenuję dwa razy dziennie, przez cały rok. Kajakarstwo nie jest łatwym sportem. Muszę zmagać się z różnymi warunkami atmosferycznymi. Czy zimno czy ciepło, deszcz czy wichura – trening musi być zrobiony. Mam swoje zasady, których się trzymam. Najwięcej czasu poświęcam na pływanie kajakiem. Realizuję również treningi na siłowni, basenie, sali gimnastycznej, ergometrze kajakowym i wioślarskim, rowerze, nartorolkach oraz w terenie.  

 

Czy po Mistrzostwach Polski planujesz w najbliższym czasie jakieś starty?     

Moje plany startowe na ten rok to: Młodzieżowe Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Seniorów, Mistrzostwa Polski w Maratonie Kajakowym, Mistrzostwa Polski w Zjeździe Kajakowym oraz Ogólnopolska Konsultacja Seniorów.

           

Jakie jest Twoje najlepsze wspomnienie z kariery sportowej. To z Wolsztyna będzie w czołówce?        

Moje wspomnienia wracają do 2016 roku. W wieku 20 lat zdobyłem złoty medal w Długodystansowych Mistrzostwach Polski w kategorii seniorów na 10000 metrów. Kolejny triumf przyszedł podczas Mistrzostw Polski Seniorów na 5000m. Ten rok podsumowałem i zakończyłem brązowym medalem Mistrzostw Polski w Zjeździe Kajakowym w kategorii seniorów na 3,5km.

                 

Trudno pogodzić Ci Twoją pasję ze studiami? Czy raczej wykładowcy na UMCS-ie przychylnie patrzą na fakt, że reprezentujesz uczelnię i nie ma z tym kłopotu?

Studiuje Turystykę i Rekreację. Jest to bardzo przyjemny kierunek, który ukształtował mnie w życiu pod względem turystycznym. Zwiedzając jakieś miejsce, zwracam uwagę na szczegóły i próbuję dostrzec wartość tego miejsca. Jestem członkiem kadry narodowej Polskiego Związku Kajakowego. Uczestniczę w zgrupowaniach i zawodach sportowych, co wiąże się z częstą nieobecnością podczas zajęć na uczelni. Wykładowcy jednak wspierają mnie w tym co robię. Kibicują mi i trzymają za mnie kciuki! A gdy omijają mnie egzaminy, to zawsze znajdzie się szansa na zaliczenie ich w innym terminie. Staram się nie zwlekać z zadaniami i oddawać je w terminie osobom prowadzącym zajęcia.

 

Oprócz tego, że aktywnie uprawiasz sport, to również propagujesz go w mediach społecznościowych.

To prawda! Prowadzę profil o tematyce sportowo-rekreacyjnej „Sportowy Wędrowiec”. Został stworzony dla osób kochających sport, relaks i podróże. Znaleźć go można na Facebooku i Instagramie. Serdecznie zapraszam!


fot. archiwum prywatne
Autor: Kamil Wojdat

Wspierają Nas