Porażka pomimo solidnej postawy

Koszykarki AZS UMCS II rozpoczęły walkę o utrzymanie w I lidze. Podopieczne Darii Cybulak w pierwszym meczu w grupie D przegrały z Hajduk Kominki AZS PWSZ II Gorzów Wielkopolski 68:76.

W rundzie zasadniczej lublinianki zajęły ostatnie 10. miejsce w lidze. Na 18 rozegranych spotkań wygrały 5. Liderką zespołu była Jessica Dulęba, która w 17 meczach zdobywała średnio 14 punktów (7. pozycja w grupie A I ligi). Ta lokata oznaczała, że AZS UMCS II musi przygotować się na walkę o utrzymanie. Prawo do gry w I lidze utracą zespoły, które zajmą miejsca 9-10 w grupie D. Do Gorzowa Wielkopolskiego pojechały także dwie zawodniczki z ekstraklasowej Pszczółki – Katarzyna Trzeciak oraz Grażyna Witkoś.

Początek niedzielnego spotkania ułożył się bardzo niekorzystnie dla gości. Lublinianki przez 6 minut gry zdobyły 1 punkt przy 16 rywalek. Wszystko za sprawą dużej ilości strat (7 w tej kwarcie). Rywalki wykorzystywały błędy przyjezdnych do budowania wysokiego prowadzenia już od pierwszych minut. AZS UMCS II wrócił do gry pod koniec tej odsłony meczu częściowo niwelując straty – 12:21. Sygnał do dalszej gry dała rezerwom Pszczółek Jessica Dulęba, która rzuciła 7 kolejnych punktów dla swojej drużyny. Później znowu do głosu doszły gospodynie, które uciekły przeciwniczkom na 9 punktów przed przerwą 39:30.

Początek trzeciej kwarty to solidna gra AZS UMCS II w ofensywie. Lublinianki odrobiły straty dzielące je od rywalek i doprowadziły do remisu po 41. Gorzowianki za chwilę znów odskoczyły na niewielkie prowadzenie, ale przyjezdne poprawiły swoją grę i nie pozwoliły im na zbudowanie dużej przewagi. Dobrze w tej części meczu zaprezentowała się Katarzyna Krajewska, której dwie ”trójki” doprowadziły do remisu po 50. W końcówce minimalnie lepsze okazały się gospodynie. Przed decydującą kwartą lublinianki przegrywały tylko 53:56. Ta część meczu należała do gorzowianek, które wykorzystały błędy rywalek i ich niską skuteczność rzutową. Po 3 minutach gry objęły 10-punktowe prowadzenie, którego nie oddały już do ostatniego gwizdka arbitra. AZS UMCS II musiał uznać wyższość przeciwniczek i przegrał ten pojedynek 68:76. Najlepiej w zespole z Lublina zagrała Katarzyna Trzeciak, która zdobyła 25 punktów.

Szansę na rehabilitację lublinianki będą miały już w sobotę. Na wyjeździe zagrają z drużyną TS Ostrovia Ostrów Wielkopolski.

Hajduk Kominki AZS PWSZ II Gorzów Wielkopolski - AZS UMCS II 76:68 (21:12, 18:18, 17:23, 20:15)

UMCS: Grygiel 3, Dulęba 22, Trzeciak 25, Witkoś 7, Kasperska 2 - Krajewska 7, Buksińska 2, Smoleń, Kędzierska, Poleszak

Trener: Daria Cybulak

PWSZ: Sobek 15, K. Jaworska 14, Stelmach 5, Szajtauer 7, Witkowska 20 - B. Jaworska 15, Kominek, Relich, Dubaj, Trębicka

Trener: Robert Pieczyrak

Sędziowie: Marek Januszonek, Paulina Gajdosz