Od piątku w Lublinie EGBL

European Girls Basketball League to młodzieżowe rozgrywki w koszykówce dziewcząt U17. W sezonie 2019/2020 po raz pierwszy udział w imprezie biorą zawodniczki AZS UMCS, które będą gospodyniami najbliższego turnieju. Ten w dniach 10-12 stycznia. Zmagania będą transmitowane (klubowy kanał na YouTubie).

Na parkiecie hali MOSiR obejrzymy zespoły z Grupy C: Daugavpils Sport School Daugavpils (Łotwa), Basketball Team COP II St.Petersburg (Rosja), Talentu Karta Vilnius (Litwa), AZS UMCS Lublin (Polska) a także Grupy D: Basketball club SBŠ Ostrava (Czechy), Basketball club Slavia Trnava (Słowacja), MBK Stara Tura Piestany (Słowacja), Szkoła Gortata Politechnika Gdańska (Polska).

Gospodynie rozegrają pięć spotkań (terminarz w zdjęciu wyżej). Stoczą walkę ze wszystkimi zespołami Grupy D oraz z przedstawicielem swojej grupy: Szkołą Gortata. Przed zielono-białymi trudne zadanie. O poziomie EGBL przekonały się już podczas jesiennych zmagań na Łotwie, gdzie przegrały wszystkie spotkania.

- Przede wszystkim chcemy się uczyć, rozwijać, podnosić poziom sportowy. To nasz pierwszy rok w Lidze Europejskiej. Bardzo mocno zderzyliśmy się z tymi rozgrywkami podczas turnieju na Łotwie. Mam nadzieję, że doświadczenie tam zdobyte już procentuje. Teraz liczę na nieco lepszy występ moich zawodniczek. Choć z powodu kontuzji nie zagramy w najsilniejszym składzie. Mam nadzieję, że dziewczyny, które dostaną swoją szansę, podołają. Trzeba wspomnieć, że rocznikowo zmierzymy się ze starszymi zespołami, bo U17. My natomiast wystawiamy ekipę U16, U15. Najważniejsze jest zdobycie doświadczenie, które zaprocentuje w zmaganiach krajowych. A tu idzie nam zdecydowanie lepiej. ‒ mówi trener zespołu, Sławomir Depta.

Formuła całych zawodów jest bardzo ciekawa. Zespoły podzielone zostały na dwie dywizje (I i II). Każda z nich składa się z 16 drużyn, grających w grupach A, B, C, D. Rozgrywki są etapowe. W każdej dywizji mamy trzy weekendy turniejowe (pierwszy był w październiku), podczas których grają między sobą dwie spośród czterech grup. Dodatkowo w czasie każdego turnieju każda drużyna stacza jedną potyczkę z zespołem ze swojej grupy (trzy turnieje, trzy mecze wewnątrzgrupowe = komplet). Po wszystkich turniejach następuje podsumowanie. I tak: do “Final 8” awansuje najlepszych sześć drużyn Dywizji I oraz dwie ekipy z Dywizji II.

Organizację zawodów wspierają Województwo Lubelskie oraz Miasto Lublin.