Paulina Guba piąta na świecie!

Kulomiotka KU AZS UMCS Lublin - Paulina Guba, zajęła piąte miejsce podczas 17. Lekkoatletycznych Halowych Mistrzostw Świata w Birmingham. Wynik, jaki uzyskała to 18,54 metra.

Podopieczna trenera Edmunda Antczaka poleciała na mistrzostwa świata jako jedna z kandydatek do miejsca w pierwszej trójce. Po tym, jak na zawodach w Toruniu posłała kulę na odległość 18.77 metra nikt nie miał wątpliwości, że Guba jest w życiowej formie. Powyższy rezultat był bowiem czwartym wynikiem na tegorocznych listach światowych.

Od początku piątkowego konkursu reprezentantka KU AZS UMCS Lublin spisywała się bardzo dobrze. W pierwszej próbie zdołała uzyskać 18,53 metra, co po jej pchnięciu dawało jej pozycję liderki. Wyprzedziła ją jednak Jamajka Danniel Thomas - Dood, która posłała kulę na odległość 18,92 metra. Ostatecznie po pierwszej turze rzutów Guba plasowała się na drugiej pozycji.

W drugiej kolejce nasza zawodniczka niestety spaliła podejście, a szkoda, bo pchnęła w okolice 19 metra. Nową liderką natomiast została Chinka Gong Lijiao (18,98 m). Lepszy rezultat od naszej reprezentatnki wynikiem 18, 77 metra uzyskała także Chinka Gao. Polka spadła na czwartą pozycję.

W kolejnej serii Polka uzyskała 18,16 metra. Nowy rekord świata ustanowiła natomiast Anita Márton - 19,48 metra. Zepchnęła tym samym Paulinę na piątą pozycję.

Po czwartej kolejce miejsce Guby nie uległo zmianie.

W piątej, ostatniej już serii zawodniczka KU AZS UMCS Lublin poprawiła się o jeden centymetr (18,54 metra), ale to nie wpłynęło na zajmowane miejsce i ostatecznie ukończyła zmagania jako piąta na świecie.

Złoto powędrowało do Węgierki Márton, srebro trafiło w ręce Jamajki Thomas - Dood, a na najniższym stopniu podium stanęła Chinka Lijao

Paulina Guba stosunkowo od niedawna jest lekkoatletką KU AZS UMCS Lublin. Zasiliła szeregi Klubu w styczniu 2018 roku. Jej transfer okazał się strzałem w dziesiątkę. Guba to wielokrotna mistrzyni Polski. Obecność takich sław w AZS UMCS to zasługa wielu osób, na czele z Prezesem Zarządu, Dariuszem Gawłem, który jak mówi:

- Pozyskiwanie takich zawodników, jak Paulina nie byłoby możliwe bez programów “Akademickie Centrum Szkolenia Sportowców oraz “Mistrz”. Są one finansowane przez Gminę Miasta Lublin.

fot. Artur Mulak

Autor: K.W.