Zdecydowała pierwsza kwarta. U!NB pokonuje Tura!

Koszykarze U!NB AZS UMCS Lublin po bardzo dobrym spotkaniu pokonali w hali MOSiR wicelidera tabeli – KKS Tur Basket Bielsk Podlaski 77-66. O losach meczu zdecydowała świetna pierwsza kwarta w wykonaniu gospodarzy.

Spotkanie z obydwu stron od początku było bardzo ofensywne. Wynik rzutem “za trzy” otworzył Tomasz Pisarczyk (0-3). Błyskawicznie odpowiedział Mateusz Wiśniewski (2-3). Mecz naprawdę mógł się podobać. Obie ekipy imponowały skutecznością. W szeregach miejscowych dwukrotnie z dystansu trafił Szymon Jaworski. Po jednym z jego rzutów gospodarze prowadzili już 13-8. Z upływem czasu przewaga rosła. Przy wyniku 18-10 trener przyjezdnych – Kamil Zakrzewski poprosił o przerwę. Po niej starty zmniejszył Rafał Stefanik (18-12), ale nadal inicjatywa leżała po stronie akademików. Zielono-biali błyszczeli skutecznością w próbach “za trzy”. Gdy trafił Patryk Wydra zrobiło się 24-12. Rozgrywający zespołu z Lublina doznał jednak urazu, po którym musiał opuścić parkiet. Koniec końców podopieczni trenera Przemysław Łuszczewskiego wygrywali po pierwszej kwarcie 29-14. Wynik ustalił Kamil Waniewski na sekundę przed końcem.

Ten sam zawodnik rozpoczął kolejną odsłonę od trafienia spod kosza (31-14). Po przeciwnej stronie punkty zdobył Patryk Milewski (31-16). Kolejny raz dał o sobie znać Waniewski, który popisał się akcją “2+1” (34-16). Zielono-biali odskakiwali rywalom coraz bardziej. “Trójkę” tym razem na swoim koncie zapisał Szymon Daszke (37-16). Na parkiet w połowie drugiej kwarty powrócił Patryk Wydra. Przy stanie 40-20 trener Tura wziął czas. Wyróżniającą się postacią w zespole Bielska Podlaskiego był Mateusz Bębeniec. Głównie za jego sprawą Tur zdołał nieco zbliżyć się do miejscowych (44-29). Na przerwę zespoły schodziły przy wyniku 46-33.

Po zmianie stron nadal to gospodarze kontrolowali spotkanie, utrzymując bezpieczne prowadzenie. Po czterech minutach gry na tablicy wyników widniał rezultat 52-40. Dwa oczka dołożył Wiśniewski (54-40). W szeregach przyjezdnych “trójkę” ustrzelił Łukasz Kuczyński (54-43), ale momentalnie tym samym odpowiedział Szymon Daszke (57-43). Po trzech kwartach miejscowi prowadzili 61-50.

Ostatnią odsłonę lepiej zaczęli koszykarze z Bielska Podlaskiego. Cztery oczka dla nich oraz żadnego dla akademików w pierwszych dwóch minutach sprawiły, że trener Łuszczewski wziął przerwę na żądanie (61-54). Po niej niemoc strzelecką przełamał Wydra (63-54). Szybko jednak trzy punkty dla przyjezdnych zdobył Stefanik (63-57). Niebezpieczny zaczął robić się wynik dla zielono-białych. Akademicy opanowali jednak sytuację. Nie pozwolili już zbliżyć się rywalom bardziej. Kluczowa była postawa Wiśniewskiego. AZS pokonał u siebie Tura 77-66 i wciąż ma szansę na miejsce w czołowej czwórce przed fazą play-off. O wszystkim zdecyduje ostatnia kolejka sezonu zasadniczego. Aktualnie AZS jest na 5. miejscu Grupy B.

- Bielsk postawił nam dzisiaj trudne warunki. Rywale grali mocną, fizyczną koszykówkę. Dali nam się we znaki, ale to my wygraliśmy. Podeszliśmy do tego spotkania w pełni zmotywowani, co było istotne. Walczyliśmy, jak tylko mogliśmy. Dobrze wyglądała skuteczność z dystansu. Pracujemy nad tym na treningach. Trzeba się cieszyć, że widać tego efekty. Oczywiście nie zawiedliśmy też pod koszem. Cały czas gramy o pierwszą czwórkę tabeli. Atut własnej hali w play-offach jest dużą przewagą. Wszystko w naszym rękach. Dzisiejsze spotkanie pokazuje, że jesteśmy w stanie wygrać z każdym w tej grupie! – powiedział po meczu kapitan U!NB AZS UMCS Lublin, Mateusz Wiśniewski.

U!NB AZS UMCS Lublin – KKS Tur Basket Bielsk Podlaski 77-66 (29-14, 17-19, 15-17, 16-16)

U!NB AZS UMCS Lublin: Bartłomiej Nycz (9), Patryk Wydra (14), Szymon Strzałkowski (DNP), Jan Sobiech, Bartosz Muda (10), Szymon Jaworski (6), Mateusz Wiśniewski (16), Pablo Lopez (3), Jakub Stefaniuk (3), Kamil Waniewski (7), Szymon Daszke (9).

KKS Tur Basket Bielsk Podlaski: Mateusz Bębeniec (13). Łukasz Kuczyński (7), Łukasz Kiluk, Marcin Monach (6), Rafał Stefanik (16), Tomasz Pisarczyk (10), Maciej Bębeniec (5), Patryk Milewski (5), Aaron Weres (DNP), Marcin Marczuk (DNP), Sylwester Kus (4).