Pierwszy dzień pływackich AMP-ów za nami

Faworyci nie zawiedli i pokazali klasę podczas pierwszego dnia Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu rozgrywanych na Aqua Lublin. W sobotę poznaliśmy triumfatorów 10 konkurencji – 8 indywidualnych i 2 sztafetowych.

AMP-y są o tyle specyficzną imprezą, że pływacy rywalizują wyłącznie na krótkich dystansach – 50 i 100 metrach. Dlatego są bardzo dobrą okazją do sprawdzenia się dla sprinterów. Wśród nich znalazło się kilku medalistów Mistrzostw Polski, a nawet międzynarodowych zawodów. AMP-y są też jednym z przystanków na drodze przygotowań do letniego krajowego czempionatu w Lublinie.

Podczas akademickiej rywalizacji AWF Katowice reprezentował mistrz Europy z krótkiej pływalni z Netanji z 2015 roku Tomasz Polewka. Olimpijczyk był stawiany w roli faworyta wyścigu na 100 metrów grzbietem. Z tego zadania wywiązał się w stu procentach. Do finału awansował z najlepszym czasem ­– jako jedyny zszedł poniżej 54 sekund. W decydującym wyścigu tempo było już nieco szybsze. Tomasz Polewka osiągnął rezultat 51.97 i miał ponad półtorej sekundy przewagi nad drugim Stanisławem Kolczyńskim z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

- Od zawsze mam takie podejście do zawodów, że niezależnie od tego czy to są uczelniane zawody czy Grand Prix Polski, to każdy start traktuję jako trening. Każdy start dla mnie to jest jakiś kolejny krok w karierze i to każdego podchodzę w taki sam sposób – chcę jak najlepiej popłynąć. Tutaj presji nie ma, bo jednak jest dużo większa różnica pomiędzy poziomem zawodników – tłumaczy zwycięzca Tomasz Polewka.

Reprezentant AWF-u Katowice w niedzielę zaprezentuje się na swoim koronnym dystansie – 50 metrach grzbietem. To właśnie start w tej konkurencji dał mu przed dwoma laty złoto Mistrzostw Starego Kontynentu.

Ciekawy był również wyścig na 100 metrów grzbietem w wykonaniu pań. W tej konkurencji zabrakło najlepszej obecnie polskiej specjalistki od tego stylu Alicji Tchórz (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu), która przygotowuje się do startu na 50 metrów i na 100 metrów zmiennym. Z okazji skorzystała więc Katarzyna Górniak, która zmierzy się z olimpijką w niedzielnym sprinterskim starcie. Zawodniczka Uniwersytetu Rzeszowskiego wygrała „setkę” grzbietem i do jutrzejszego boju na dwukrotnie krótszym dystansie będzie przystępować z najlepszym zgłoszonym czasem.

Bardzo wysokie tempo rywalizacji narzucili również żabkarze. Wielokrotny medalista juniorskich Mistrzostw Polski Maciej Hołub bardzo dobrze spisał się na dystansie 100 metrów stylem klasycznym. Tylko dwóch zawodników zeszło poniżej progu jednej minuty – właśnie zawodnik AWF-u Kraków – oraz drugi przy ścianie Bartłomiej Roguski z AWF Warszawa. Triumfator miał jedną dziesiątą sekundy przewagi nad rywalem. Cztery długości basenu pokonał w czasie 59.40. W tej samej konkurencji 7. miejsce zajął pływak UMCS Lublin Konrad Kadrow.

- Tutaj pływają czołowi zawodnicy z Polski. Obstawiałem, że raczej koło 59 sekund będą pływać ci najszybsi. Jestem w ciężkim treningu. Trener żadnego odpuszczenia mi nie zrobił, a wynik jest niedaleki od rekordu życiowego, więc mogę powiedzieć, że jestem zadowolony z mojego występu – mówi Konrad Kadrow, który osiągnął czas 1:03.47 na 100 metrów żabką.

Mocno zmęczyć musieli się zawodnicy, którzy startowali na 100 metrów dowolnym. Kalina Gralewska z AWF Warszawa miała 34 setne sekundy przewagi nad Anną Kawecką (AGH Kraków), a Bartłomiej Lassek z Uniwersytetu Łódzkiego popłynął tylko 7 setnych sekundy szybciej niż Rafał Bugdol (AWF Katowice).

Niedzielne wyścigi zakończą rywalizację w tegorocznych AMP-ach. Na pewno emocji nie zabraknie, bo zobaczymy starty w sześciu konkurencjach 50-metrowych, rywalizację zmiennistów oraz zmagania uczelnianych sztafet.

======

Szczegółowe wyniki z pierwszego dnia AMP-ów w pływaniu znajdziecie pod tym adresem:

Krzysiek Kurasiewicz