X

Lublin 700 lat Lublina UMCS
Pływacy AZS UMCS Lublin gotowi do rywalizacji

Pływacy AZS UMCS Lublin gotowi do rywalizacji

Klub AZS UMCS Lublin ogłosił kadrę, która w przyszłości będzie reprezentowała miasto w pływackich zawodach. Do grona akademików dołączyły między innymi dwa głośne nazwiska z Lublina: brązowy medalista Mistrzostw Świata w Kazaniu Jan Świtkowski oraz wielokrotna mistrzyni Polski Ludwika Szynal. Zespół celuje w Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2020 roku.

Najlepszą okazją do przedstawienia pływaków były oczywiście zawody. Basen olimpijski Aqua Lublin gościł 525 młodych zawodników z 45 klubów z całej Polski podczas trzeciej edycji Zawodów o Puchar Konrada Czerniaka. Uczestnicy rywalizowali w czterech konkurencjach: 50 metrów grzbietem, 50 metrów motylkiem, 50 metrów klasycznym i 100 metrów dowolnym. Najmłodsza pływaczka miała tylko 6 lat, a najstarsza 19. Na koniec próbkę swoich umiejętności zaprezentował patron całych zawodów Konrad Czerniak, który przepłynął 50 metrów „delfinem”.

- Mamy w regionie dużo utalentowanych zawodników. Chcemy im dać szansę, żeby mogli się rozwijać, żeby mogli w tej końcówce roku jeszcze uzyskiwać w danym wieku najlepsze czasy, rekordy życiowe, rekordy Polski. Chcemy też dać im trochę takiej nadziei na przyszłość, ponieważ jeśli będą dobrze startowali, to będą mieli zachętę do następnych startów – tłumaczy pływak AZS UMCS Konrad Czerniak.

Wyniki pokazują, że młodzi pływacy mają ogromny potencjał. Padły trzy rekordy Polski 13-latków – na 100 metrów dowolnym (Paweł Uryniuk z G-8 Bielany Warszawa – 54.12), 50 metrów motylkowym chłopców (Wojciech Ogrodnik z Park Wodny Tarnowskie Góry – 26.72) oraz dziewcząt (Maria Murawska z Piątki Ostrołęka – 28.28).

Na dobre rezultaty możemy na pewno liczyć ze strony lubelskich zawodników. Niektórzy z nich są już uznanymi pływakami w Polsce. Do tego grona można zaliczyć Konrada Czerniaka, który ostatnio z Mistrzostw Hiszpanii przywiózł 9 medali – 8 złotych i 1 srebrny. W tym samym czasie Ludwika Szynal pojedynkowała się z Alicją Tchórz z Juvenii Wrocław na Zimowych Mistrzostwach Polski w Olsztynie. Lublinianka zdobyła złoto na 200 metrów grzbietem i srebro na dwukrotnie krótszym dystansie.

- W AZS UMCS dostałam lepsze warunki. Mój obecny trener Andrzej Świtkowski zaproponował mi zmianę klubu. Ufam mojemu trenerowi, więc dlatego tu jestem. Co do mistrzostw, to udało mi się popłynąć dobre czasy, blisko życiówek, więc myślę, że wyszło mi bardzo dobrze – mówi Ludwika Szynal.

Starty na tej imprezie mają za sobą także między innymi Julia Adamczyk, Kamila Andrzejewska czy Kamil Bryła. Warto wspomnieć, że na zawodach w Olsztynie pływacy AZS UMCS Lublin zdobyli trzy medale – po jednym z każdego koloru.

- Budowaliśmy basen można powiedzieć 7 lat, teraz budujemy zespół pływacki, który ma możliwości rywalizacji z najlepszymi klubami w Polsce. Liga Szkół Mistrzostwa Sportowego pokazała, że trzeci SMS w kraju, to już jest duża siła. Brakuje nam jeszcze wysokiej pozycji w klasyfikacji seniorskiej, a z tym zespołem, który będzie startował w Lublinie, możemy namieszać – ocenia trener sekcji pływackiej AZS UMCS Piotr Kasperek.

W przyszłym roku Lublin będzie organizatorem pięciu ogólnokrajowych imprez: Mistrzostw Polski do lat 14 (03-05.03), Grand Prix – Puchar Polski (08-09.04), Akademickich Mistrzostw Polski (21-23.04), Głównych Mistrzostw Polski (18-21.05) oraz Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych 15 lat (14-16.07).

======

Sekcja pływacka AZS UMCS Lublin:

Trenerzy – Piotr Kasperek, Andrzej Świtkowski

Skład:

 1. Julia Adamczyk
 2. Weronika Śliczniak
 3. Weronika Żmuda
 4. Wiktoria Samuła
 5. Filip Grabek
 6. Jegor Bielykh
 7. Julia Łysakowska
 8. Kamil Bryła
 9. Sebastian Gąsior
 10. Ludwika Szynal
 11. Jan Świtkowski
 12. Konrad Czerniak
 13. Karolina Dyrda
 14. Wiktoria Czarnecka
 15. Krzysztof Rutkowski
 16. Kacper Borkowski
 17. Kamila Andrzejewska
 18. Szymon Marczuk
 19. Przemysław Lis
 20. Ewa Osiniak
 21. Oliwier Paczyński
 22. Konrad Kadrow

 

Krzysiek Kurasiewicz

Wspierają Nas