Lublin 700 lat Lublina UMCS
Pływacy AZS UMCS są gotowi na walkę o zwycięstwa

Pływacy AZS UMCS są gotowi na walkę o zwycięstwa

Podczas zbliżających się Głównych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu AZS UMCS Lublin będzie reprezentowała grupa około 25 pływaków. Wśród nich oprócz dobrze znanych postaci, jak Konrad Czerniak, Jan Świtkowski czy Ludwika Szynal, zaprezentują się także młodzi, obiecujący zawodnicy.

O tym jak ważne będą startujące już w czwartek zawody, świadczy chociażby fakt, że można na nich wywalczyć kwalifikacje na pięć dużych imprez międzynarodowych. W pierwszej kolejności oczywiście na Mistrzostwa Świata na długiej pływalni w Budapeszcie. Oprócz tego będę również przepustką na Mistrzostwa Świata Juniorów w Indianapolis, Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanyi, Europejskie Dni Olimpijskie Młodzieży w Gyor oraz na Uniwersjadę w Tajpej.

Najjaśniejszą gwiazdą w lubelskiej ekipie bez wątpienia jest Konrad Czerniak. Medalista Mistrzostw Świata i Europy, wielokrotny rekordzista Polski oraz olimpijczyk z Londynu i Rio de Janeiro podkreśla, że najważniejsze będzie dla niego wywalczenie minimów na światowy czempionat w Budapeszcie oraz na letnią Uniwersjadę. Jak dodaje, rywalizacja na pewno nie będzie łatwa, bo do walki o najwyższe cele włączą się młodzi, zdolni zawodnicy.

- Do Lublina przyjechałem w niedzielę wieczorem i od poniedziałku trenujemy na Aqua Lublin. Szybkość cały czas się poprawia, czucie wody wzrasta, więc mam nadzieję, że w czwartek będę już gotowy i forma będzie wysoka. Zawsze staramy się tak przygotować, żeby dobrze popłynąć na Mistrzostwach Polski, tym razem liczą się przede wszystkim minima, one są priorytetem. W dalszej kolejności medale. Minima są w tym roku dość wysokie, więc przełamanie takiej bariery prawdopodobnie będzie oznaczało czas medalowy. Nie ukrywam, że chciałbym powtórzyć swój wyczyn z Zimowych Mistrzostw Polski (w 2015 roku także odbywały się w Lublinie – przyp. red.) kiedy płynąłem tutaj ostatnim razem, wywalczyłem pięć złotych medali. Fajnie byłoby stanąć kilka razy na najwyższym stopniu podium – tłumaczy Konrad Czerniak, który w Lublinie wystartuje na czterech dystansach.

Na pewno nie będzie to łatwe, bo konkurencja cały czas rośnie w siłę. Do gry włączają się regularnie coraz młodsi zawodnicy, którzy potrafią szybko pływać. Mocno pod tym względem zapowiada się reprezentacja pływaków z Łodzi.

- Wyścig na 50 metrów kraulem zapowiada się naprawdę na wysokim poziomie, na jakim nie był od lat. Jest wielu zawodników, którzy będą się liczyć w walce o minimum. Jest Konrad Czerniak, Paweł Juraszek, Przemek Gawrysiak, który wchodzi do czołówki polskiego pływania, również zawodnik z mojego klubu – Michał Brzuś, także to będzie wyścig na wysokim poziomie i nie mogę się doczekać – mówi reprezentant AZS UŁ PŁ Łódź, Filip Wypych.

Wysoki poziom ma szanse pokazać w Lublinie młoda pływaczka AZS UMCS – Julia Adamczyk – która pokazała już, że potrafi ścigać się z najlepszymi. Na swoim koncie ma już złoto, srebro i brąz Mistrzostw Polski seniorów. 18-letnia zawodniczka przyznaje, że odczuwa lekki stres, ale wierzy w swoje umiejętności.

- Najtrudniejszą rywalką będzie na pewno Paula Żukowska. Jest też kilka innych dobrych zawodniczek, które mogą sprawić niespodziankę. Na pewno chciałabym walczyć o medal, o minimum na Mistrzostwa Świata. Zobaczymy. Mam nadzieję, że będzie dobrze. Na pewno nie załamię się, jeśli tego minimum nie będzie – studzi hurraoptymistyczne nastroje Julia Adamczyk.

Co ciekawe, swój pierwszy złoty medal Mistrzostw Polski na dystansie 400 m stylem zmiennym 18-latka zdobyła, pokonując właśnie Paulę Żukowską.

Gospodarze na pewno będą mocno ściskać kciuki także za Ludwikę Szynal. Zawodniczka na pewno będzie chciała się włączyć do walki o złoto w wyścigu na 200 metrów stylem grzbietowym. Tutaj już od dziewięciu lat króluje Alicja Tchórz, ale lublinianka wciąż ją goni i niewykluczone, że w tym roku zagrozi mistrzyni. Apetyt na medale oraz przepustkę na Mistrzostwa Świata na Węgrzech ma także kolejny z pływaków trenujących na co dzień w Stanach Zjednoczonych – Jan Świtkowski. On, podobnie jak Konrad Czerniak, wystartuje w czterech konkurencjach indywidualnych: na 100 i 200 metrów kraulem oraz 100 i 200 metrów motylkiem. Przypomnijmy, że to właśnie w wyścigu na 200 metrów delfinem lublinianin zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Świata w Kazaniu przed dwoma laty.

Główne Mistrzostwa Polski wystartują już w najbliższy czwartek i potrwają cztery dni. Wstęp dla kibiców jest wolny.

KN

Wspierają Nas