X

Lublin 700 lat Lublina UMCS
Pływacy powalczą o medale Akademickich Mistrzostw Polski

Pływacy powalczą o medale Akademickich Mistrzostw Polski

Dwa dni sportowej rywalizacji, najlepsi zawodnicy z całego kraju i oczywiście mnóstwo sportowych emocji. To wszystko czeka nas już w najbliższy weekend. Na pływalni Aqua Lublin startują Akademickie Mistrzostwa Polski. Nie zabraknie znanych nazwisk polskiego pływania.

W AMP-ach o medale powalczy kilkuset zawodników z ponad 70 uczelni z całej Polski. Tuż przed zamknięciem zgłoszeń na liście figurowało 767 młodych pływaków i pływaczek. Na kilka dni przed startem imprezy można się spodziewać wysokiego poziomu rywalizacji, bo wśród uczestników aż roi się od medalistów Mistrzostw Polski, a także reprezentantów kraju, którzy regularnie uczestniczą w najważniejszych imprezach międzynarodowych.

W pierwszym rzędzie na pewno należy wymienić olimpijczyka z Rio de Janeiro - Filipa Wypycha. Reprezentant Politechniki Łódzkiej bardzo dobrze zaprezentował się podczas rozgrywanych w Lublinie zawodów Grand Prix Pucharu Polski. Przed dwoma tygodniami z wynikiem 22,82s zwyciężył w konkurencji 50 m stylem dowolnym. To wynik tylko 0,35s gorszy od minimum kwalifikacyjnego na Mistrzostwa Świata w Budapeszcie. W kontekście Grand Prix nie można pominąć zwyciężczyni tej imprezy, która również zapowiedziała swój udział w AMP-ach. Mowa oczywiście o pływaczce Juvenii Wrocław i Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu - Alicji Tchórz. Zawodniczka podczas wspomnianego Grand Prix nie miała sobie równych wśród pań. Drugą w zestawieniu Aleksandrę Urbańczyk wyprzedziła o 93 punkty. We wrocławskich barwach wystąpi także utalentowana Dominika Sztandera, wielokrotna mistrzyni i rekordzistka Polski.

Wśród zgłoszonych zawodników nie brakuje młodych pływaków i pływaczek, którzy regularnie występują w ogólnopolskich imprezach i pokazują się na nich z jak najlepszej strony. Dobrze pod tym względem zapowiada się ekipa AZS AWF Kraków. Maciej Hołub, Paulina UrygaMarcin Suzin zdobyli w swojej karierze wiele medali Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych.

Nie zabraknie też lubelskich akcentów. W drużynie AZS AGH Kraków popłynie znana z występów w Orce Zamość Marcelina Radlińska, okrzyknięta swego czasu następczynią Otylii Jędrzejczak. Do słynnej polskiej mistrzyni olimpijskiej porównywana jest także kolejna z uczestniczek AMP-ów - Milena Karpisz. Reprezentantka Politechniki Łódzkiej przebojem wdarła się do krajowej czołówki, gdy przed dwoma laty zdobyła złoty medal na Zimowych Mistrzostwach Polski, poprawiając przy tym rekord kraju należący dotąd przez długie lata do nie kogo innego jak ... Otylii Jędrzejczak. W barwach łódzkiej Politechniki popłynie również Michał Brzuś. 20-latek także występował w Orce Zamość. Jego kariera rozwija się w bardzo dobrym kierunku, bo dostał powołanie do kadry Polski. Latem ma zacząć treningi z Bobem Bowmanem, który trenował w przeszłości multimedalistę olimpijskiego Michaela Phelpsa

Trudno przewidzieć jak rozłożą się siły poszczególnych uczelni. Na papierze mocne wydają się ekipy z Łodzi, Wrocławia czy Krakowa. Od dawna wiadomo jednak, że Akademickie Mistrzostwa Polski rządzą się swoimi prawami.

- Przygotowaliśmy dla uczestników kilka niespodzianek i atrakcji. Najlepsze hotele, masażysta, fotobudka i paintball, to tylko kilka z nich. Robimy wszystko by AMP-y w Lublinie były dla wszystkich niezapomniane. W imieniu swoim, ale i Koleżanek i Kolegów z AZS Lublin, serdecznie zapraszam na AMP-y w pływaniu - mówi prezes AZS UMCS Lublin, Dariusz Gaweł.

Partnerami Mistrzostw są: AZS ZG, Lublin Miasto Inspiracji, Ministerstwo Sportu i Turystyki. Sponsorzy to: Arena, Lotto, Zagrodowy, DROSED Podlaski, GoSport, PARiS, ZTM.

Akademickie Mistrzostwa Polski odbywają się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublin. Są włączone do obchodów 700-lecia Miasta.

======

Program zawodów:

Sobota (22.04): 9:00 - eliminacje; 15:30 - finały

Niedziela (23.04): 9:00 - eliminacje; 14:30 - finały

Wspierają Nas