Lublin 700 lat Lublina UMCS
Pływacy z wizytą w Ratuszu

Pływacy z wizytą w Ratuszu

W poniedziałek (13 sierpnia) w Ratuszu odbyło się spotkanie Prezydenta Miasta Lublin z pływakami AZS UMCS Lublin, którzy wrócili z Mistrzostw Europy w Glasgow. Krzysztof Żuk przekazał im pamiątkowe dyplomy.

 

Obecni byli Konrad Czerniak i Jan Świtkowski, którzy sięgnęli w Szkocji po brązowe medale podczas wyścigu sztafetowego 4x100 metrów stylem dowolnym. W imprezie brała udział także Daniela Georges, ale po zawodach musiała udać się do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszka na co dzień. Z tego względu nie było jej na spotkaniu. Razem z pływakami w ratuszu gościł też Mariusz Siembida, który jest menedżerem sekcji pływackiej AZS UMCS Lublin. Jako pierwszy głos zabrał Prezydent Krzysztof Żuk:

- Na początek składam gratulacje. Znakomite wyniki potwierdzają, że Lublin ma nie tylko piękną historię pływania, ale też świetną teraźniejszość. My jako Miasto mamy poczucie spełnienia, że stworzyliśmy odpowiednią infrastrukturę w postaci basenu olimpijskiego. Ważny jest program “MISTRZ” czy stypendia. Dotyczy to także naszych lekkoatletów, którzy dobrze wypadli w Berlinie. To pokazuje, że takie działania są skuteczne. Najważniejsza jest jednak praca i talent, a ich naszym zawodnikom nie brakuje. Z punktu widzenia Miasta, te wyniki są znakomitą promocją. Natomiast z punktu widzenia sportowego to zachęta dla młodych ludzi, aby zaczęli uprawiać pływanie. Mamy pewność, że również w przyszłości Lublin będzie na miejscach medalowych. Bardzo zdolni juniorzy każą tak myśleć.

- To były dla mnie bardzo udane zawody. Wracam w dobrym humorze. Może nie wspaniałym, bo zabrakło medalu indywidualnie. Jestem ambitnym zawodnikiem i zawsze walczę o najwyższe cele. Nie zawsze się to udaje. Walka dla Polski, dla Klubu, dla Miasta były czymś pięknym. Nigdy chyba nie przeżyłem takich emocji płynąc indywidualnie, jak podczas sztafety. To uskrzydla. Uzyskałem w moich wyścigach indywidualnych najlepsze wyniki w sezonie, więc ciężko też powiedzieć, że nie jestem z nich zadowolony. Może nie wyszło, jak zakładaliśmy. Teraz dwa lata zostało do igrzysk w Tokio. Mamy już pewne plany odnośnie przygotowań do tej imprezy. Dlatego bardzo ważne jest dla mnie wsparcie Miasta, Urzędu Marszałkowskiego, Klubu AZS UMCS Lublin. Za nie bardzo dziękuję  powiedział Konrad Czerniak.

Po nim start podsumował Jan Świtkowski:

- Bardzo się cieszę, że w sztafecie mogłem płynąć z Konradem. Lublin mocno zaczął Mistrzostwa Europy w Glasgow. Ten medal na pewno jest czymś wyjątkowym. Z moich kolejnych startów nie jestem do końca zadowolony. Będziemy musieli wyciągnąć z nich wnioski. Dziękuję Miastu Lublin oraz Urzędowi Marszałkowskiemu za pomoc w przygotowaniu do tych zawodów i wspieranie nas przez cały rok w różnych innych startach.

Zawodnicy przekazali Prezydentowi pamiątkową koszulkę z podpisami oraz czepek pływacki, w którym płynął Jan Świtkowski. Podsumowanie występu w Glasgow znajduje się TUTAJ

 

fot. Michał Piłat

Autor: Kamil Wojdat

Wspierają Nas