Lublin 700 lat Lublina UMCS
Sekret tkwi w ciężkiej pracy – mówi Dariusz Gaweł

Sekret tkwi w ciężkiej pracy – mówi Dariusz Gaweł

Współorganizatorem Zimowych Mistrzostw Polski w Pływaniu jest KU AZS UMCS Lublin. Jak wiemy, aktualnie jeden z najlepszych klubów pływackich w kraju. Jednak jeszcze kilka lat temu wcale tak nie było. Kilka słów na temat Mistrzostw oraz sekcji zamieniliśmy z Prezesem Klubu, Dariuszem Gawłem.

 

Podczas Twojej prezesury nie są to pierwsze tego typu zawody, nad którymi sprawujecie piecze. To trudne zadanie?

Są to zawody, w których udział będzie brało niemal 1000 uczestników. Sami byśmy nie dali rady. Ale przy wsparciu Lubelskiego Okręgowego Związku Pływackiego, dzięki zaangażowaniu całego środowiska pływackiego na czele z Panem Grzegorzem Mazurkiem, razem z koleżankami i kolegami z AZS Lublin zadanie to wydaje się o wiele łatwiejsze.

 

Czy Wasza pomoc jest ściśle powiązana z polityką KU AZS UMCS Lublin i można powiedzieć, że Klub stawia na pływanie?

Pływanie jest sportem akademickim, dlatego cieszę się, że ta dyscyplina tak dobrze rozwija się pod naszymi skrzydłami. Ścieżkę rozwoju i zadania wytyczył nam Pan Prezydent Krzysztof Żuk i Pan Rektor Stanisław Michałowski. My staramy się tą politykę jedynie realizować. Uważam, że pływanie zasługuje na najwyższy priorytet.

 

Aktualnie AZS UMCS jest jednym z dwóch najlepszych, o ile nie najlepszym Klubem pływackim w Polsce. Jak to się stało, że przez te kilka lat udało się zrobić tak niesamowity postęp?

To prawda, w przeciągu kilku lat udało się zbudować coś niesamowitego. Sekret tkwi w ciężkiej pracy trenerów, szczególnie chciałbym wyróżnić Jacka Kasperka i Andrzeja Świtkowskiego, którzy wykonują nieocenioną wręcz pracę, ale także innych trenerów, którzy u podstawy piramidy szkoleniowej, w innych klubach, mówiąc kolokwialnie "robią świetną robotę". Nie bez znaczenia było również powstanie Szkoły Mistrzostwa Sportowego i z tego miejsca muszę podziękować Pani Dyrektor Elżbiecie Hanc. Sukcesy nie byłyby możliwe bez wsparcia i współpracy z samorządem terytorialnym. Nie bez znaczenia było również powstanie Aqua Lublin. Te wszystkie czynniki mają wpływ na rozwój pływania w Lublinie.

 

Autor: Kamil Wojdat

fot. Michał Piłat

Wspierają Nas