Lublin 700 lat Lublina UMCS
Podziękowanie za wspaniały rok pływaków

Podziękowanie za wspaniały rok pływaków

W czwartek (15 lutego) odbyło się spotkanie podsumowujące rok 2017 w wykonaniu sekcji pływackiej KU AZS UMCS Lublin. Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Aqua Lublin.

 

Tematem przewodnim było przypomnienie tego wszystkiego, co wydarzyło się w 2017 roku oraz podziękowanie wszystkim, którzy mają w tym swój udział. Warto podkreślić, że do osiągnięć drużyny pływackiej w minionym roku należą m.in.: drużynowe mistrzostwo Polski, zwycięstwo w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, wygrana w klasyfikacji Ministerstwa Sportu i Turystyki dzieci i młodzieży czy drugie miejsce w klasyfikacji Polskiego Związku Pływackiego, która obejmuje starty dzieci od 10 roku życia do olimpijczyków. Zawodnicy KU AZS UMCS zdobyli w tym czasie 70 medali.

W imieniu Klubu głos zabrał Wiceprezes Zarządu, Tomasz Lewtak, który podkreślił wyjątkowość minionego sezonu. Jak stwierdził - nie jest w stanie wymienić wszystkich sukcesów pływaków z Lublina z 2017 roku ze względu na ich ogromną ilość:

- Jest już co prawda luty, ale zdaliśmy sobie sprawę, że tak naprawdę jeszcze nie mieliśmy okazji oficjalnie Wam wszystkim podziękować w imieniu Klubu i Uczelni za ten ubiegły, znakomity rok. Chcąc przygotować się do tego spotkania, żeby powiedzieć tu coś sensownego, musiałem przypomnieć sobie te wszystkie wasze sukcesy. Przyznam szczerze, że nie jestem w stanie ich wymienić, bo było ich tak dużo. Przywołam tu niektóre z nich. Świetną wizytówką jest choćby pierwsze miejsce w województwie w klasyfikacji sportu dzieci i młodzieży, gdzie zazwyczaj rokrocznie byliśmy tymi drugimi za Agrosem Zamość. Oczywiście drugą cegiełkę do tego sukcesu dołożyli nasi lekkoatleci, którzy również mają za sobą znakomity rok. Natomiast w zestawieniu ogólnopolskim tej klasyfikacji znajdowaliśmy się na miejscach 50-100. Teraz jesteśmy pierwsi w województwie i zajmujemy ósme miejsce w kraju. To coś pięknego. Ciężko będzie powtórzyć to raz jeszcze, ponieważ poprzeczka została zawieszona naprawdę wysoko, ale wierzę w was. Wierzę, że jesteście w stanie to zrobić i  utrzymywać wysoki poziom. Dwa lata temu, podczas spotkania z Jego Magnificencją Rektorem UMCS Stanisławem Michałowskim w którym niektórzy z Was brali udział powtarzaliśmy, że idziemy w kierunku modelu amerykańskiego. To model, w którym w Klubie Uczelnianym są silne sekcje i sporty typowo uniwersyteckie, czyli koszykówka, lekka atletyka oraz pływanie. Nikt sobie wtedy nie zdawał sprawy, że dwa lata później spotkamy się jako Drużynowy Mistrz Polski, w tym pięknym obiekcie wybudowanym przez Miasto Lublin z inicjatywy Pana Prezydenta Krzysztofa Żuka, żeby świętować taki wynik. Nastąpiło to bardzo szybko.

 

Wiceprezes podziękował także wszystkim, którzy mają swój udział w tym spektakularnym sukcesie. Doceniony został trener Jacek Kasperek, od którego wszystko w zasadzie się zaczęło. Słowa uznania skierowane zostały też do trenera Andrzeja Świtkowskiego i trenerów najmłodszych adeptów sztuki pływania oraz szkoleniowców grup młodzieżowych za ich profesjonalizm w wykonywaniu powierzonych im zadań, również na płaszczyźnie organizacyjnej. Podkreślona została również ogromna rola Sportowej Akademii Konrada Czerniaka. Oprócz mówienia o tym co było, powiedziane zostało także to, co dopiero będzie. Tomasz Lewtak wspomniał także o możliwościach, jakie stwarza Miasto Lublin dla młodych sportowców KU AZS UMCS Lublin, zachęcając ich do pozostania w naszym mieście. W tym celu przywołał programy ACSS czy Mistrz oraz możliwości jakie daje studiowanie na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, które mogą służyć jako alternatywa do studiowania w Stanach Zjednoczonych. Te wszystkie możliwości stworzone są dzięki spójnej polityce i współpracy Klubu z Miastem Lublin w zakresie wspierania sportu na poziomie dzieci i młodzieży oraz sportu seniorskiego, w tym m.in. dzięki porozumieniu w pionie szkolenia w naszym mieście, które powstało z inicjatywy Władz Miasta i Wydziału Sportu i Turystyki Miasta Lublin. Dzięki temu, podpisanemu w 2017 roku dokumentowi AZS UMCS jest Klubem wiodącym w tej dyscyplinie w naszym Mieście. Oznacza to, że na AZS UMCS przy współpracy z LOZP i lubelskimi Klubami leży ciężar budowania silnego ośrodka pływackiego w naszym Mieście, który będzie wizytówką Miasta w na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Podczas spotkania, przedstawiony został także piastujący od zeszłego tygodnia funkcję menagera sekcji pływania - legenda lubelskiego sportu wodnego, Mariusz Siembida, który przybliżył swój plan działania.

- Miło mi, że dostałem propozycję współpracy z Klubem. Będę chciał pomóc swoim doświadczeniem w tym, by Klub rósł w siłę. Jestem dla zawodników, mój numer jest dostępny, więc możecie do mnie dzwonić w sprawach, w których nie możecie sobie poradzić na miejscu. Dołoże wszelkich starań, żeby wspierać trenera. Moim głównym zadaniem jest ściągnięcie do nas jak największej ilości sportowców. Chcę, żeby na Aqua Lublin trenowało jak najwięcej osób - powiedział nowy menedżer.

 

Po nim głos zabrał Kierownik sekcji i I trener sekcji pływania Piotr Kasperek:

- Przytoczę jedną anegdotę. Gdy dostałem telefon z Urzędu Miasta z pytaniem o ilość medali za zeszły rok, po prostu nie mogłem się doliczyć ile ich było. Okazało się, że 70! Ja czegoś takiego nie pamiętam. Dzisiaj właśnie razem z Klubem chcieliśmy wam - naszym zawodnikom w sposób symboliczny za to wszystko podziękować. Cieszmy się z tego co mamy. Teraz chcielibyśmy wręczyć wyróżnienia.

Oto lista nagrodzonych za wybitne osiągnięcia w roku 2017: Konrad Czerniak, Jan Świtkowski, Przemysław Lis, Karolina Smyłek, Wiktoria Samuła, Wiktoria Czarnecka, Weronika Żmuda, Julia Adamczyk, Kamil Bryła, Kamila Andrzejewska, Ewa Osiniak, Konrad Kadrow, Olimpia Prochownik, Zuzanna Rabiniak , Zuzanna Chwadeczko, Ludwika Szynal, Joanna Wojciechowska, Dominik Niedziałek. Wszyscy zawodnicy zostali nagrodzeni dodatkowo pamiątkowymi gadżetami.

- Myślę, że to był dla mnie bardzo udany sezon. Zdobyłam liczne medale imprez juniorskich. W kategorii seniorów było nieco gorzej, ale mam nadzieję, że teraz będzie to wyglądało korzystniej. Na pewno cały czas się idę do przodu. Co roku poprawiam swoje “życiówki”, rozwijam się w AZS-ie. To Klub z wielkimi aspiracjami. Każdy kto chce tu przyjść z pewnością znajdzie w nim dla siebie miejsce i trenera, który pomoże mu w doskonaleniu swoich umiejętności - mówi zawodniczka KU AZS UMCS Lublin, Julia Adamczyk.

 

Na koniec spotkania Wiceprezes Zarządu, Tomasz Lewtak zwrócił się z prośbą o przekazanie 1% podatku dla KU AZS UMCS Lublin:

- Nasz Klub w świetle prawa jest organizacją pożytku publicznego, więc między innymi możemy zbierać środki pochodzące z 1% podatku i dzięki temu finansować nasze cele statutowe. To nikogo nic nie kosztuje i każdy może taką cegiełkę dołożyć. Oczywiście, że jeśli macie inne plany, np. przekazania takich funduszy na potrzebujące dzieci, to nie nalegamy. Jednak, jeśli nie macie takich celów, to prosimy o wsparcie nas tym 1% - zakończył Wiceprezes Lewtak.

W spotkaniu wzięli udział Zawodnicy sekcji, trenerzy (Jacek KasperekPiotr BujakJarosław MazurekAlicja Dudak), menedżer sekcji pływania - Mariusz Siembida oraz przedstawiciele Zarządu AZS UMCS: Wiceprezes Zarządu - Tomasz Lewtak, Członkowie Zarządu - Katarzyna Lewocik i Rafał Walczyk (Sekretarz Zarządu).

GALERIA ZE SPOTKANIA [KLIK]

 

fot. Michał Piłat

Autor: K.W.

Wspierają Nas