Lublin 700 lat Lublina UMCS
Polacy z pływackimi medalami Mistrzostw Europy juniorów

Polacy z pływackimi medalami Mistrzostw Europy juniorów

Polscy pływacy wracają z międzynarodowych zawodów z siedmioma medalami. Wśród zawodników, którzy reprezentowali nasz kraj na 43. Mistrzostwach Europy juniorów na długim basenie w węgierskim mieście Hódmezővásárhely, znalazła się także Julia Adamczyk z AZS UMCS Lublin. W sumie w imprezie wzięło udział prawie 750 pływaków.

Lublinianka startowała w trzech konkurencjach: na 200 i 400 metrów stylem zmiennym oraz na 400 metrów kraulem. Najlepiej poradziła sobie na tym drugim dystansie. W walce o finał zajęła 9. miejsce z czasem 4:53.96. Do najlepszej „ósemki” zabrakło jej 1 sekundy i 39 setnych. Lublinianka dobrze spisała się także na dwukrotnie krótszym dystansie. Z 16. czasem (2:19.33) w eliminacjach dostała się do półfinału mistrzostw. Tam popłynęła o 1 sekundę i 15 setnych gorzej i ostatecznie zakończyła zmagania na 16. miejscu.

- Jestem zadowolona, bo to była bardzo dobry czas jak na ranne pływanie (na 400 metrów stylem zmiennym – dop. redakcja). Na 200 metrów także zrobiłam „życiówkę”, więc nie było tak źle. Tam było jednak trochę ciaśniej, dziewczyny pływały szybciej – tłumaczy zawodniczka AZS UMCS Lublin Julia Adamczyk.

17-latka startowała także na 400 metrów stylem dowolnym. Potraktowała ten wyścig jako solidny trening i poprawiła własny rekord życiowy. Z wynikiem 4:25.71 zajęła 39. pozycję w biegu eliminacyjnym.

- Płynęłam ten dystans, żeby nie odpoczywać za dużo, bo przez 5 dni zawodów mogłabym po prostu za dużo odpocząć. Trener zalecił mi żebym popłynęła i w ogóle nie przygotowywałam się do tego dystansu. „Życiówkę” zrobiłam, więc jestem naprawdę zadowolona – wyjaśnia Julia Adamczyk.

Największą niespodziankę na tym turnieju sprawiła polska sztafeta 4x200 metrów stylem dowolnym. Drużyna w składzie Kacper Stokowski, Mateusz Arndt, Mateusz Kasztelan i Antoni Kałużyński finiszowała w eliminacjach na 4. lokacie z wynikiem 7:24.31. Natomiast w finale panowie zupełnie zdominowali rywalizację. Poprawili się aż o 6 sekund i 30 setnych i wywalczyli złoty medal Mistrzostw Europy juniorów, bijąc przy okazji rekord Polski 18-latków. Uzyskali czas 7:18.01 i wyprzedzili drugich na mecie reprezentantów Rosji aż o 1 sekundę i 46 setnych. Druga męska sztafeta również pobiła rekord Polski 18-latków. Karol Ostrowski, Jakub Kraska, Bartosz Piszczorowicz i Kacper Stokowski zajęli 3. miejsce w wyścigu na 4x100 metrów stylem dowolnym. Uzyskali czas 3:21.10 i do pierwszych Rosjan stracili 1 sekundę i 81 setnych. Po raz trzeci biało-czerwoną sztafetę oglądaliśmy na podium w  ostatnim wyścigu mistrzostw. Jakub Skierka, Robert Kusto, Damian Chrzanowski i Jakub Kraska zdobyli brąz na 4x100 metrów stylem zmiennym uzyskując czas 3:39.93.

Polacy wywalczyli także cztery „krążki” w konkurencjach indywidualnych. „Mazurka Dąbrowskiego” wysłuchaliśmy po wyścigu na 200 metrów kraulem. Najlepszy okazał się Kacper Stokowski (1:48.51), który był szybszy od rywala tylko o 3 setne sekundy. Na 3. pozycji, ex aequo z reprezentantem gospodarzy, uplasował się za to Mateusz Arndt (1:49.37). Srebro w biegu na 200 metrów grzbietem zgarnął Jakub Skierka, uzyskując rezultat 1:57.97. Na najniższym stopniu podium rywalizację na 200 metrów motylkiem zakończył Damian Chrzanowski, który do ściany dopłynął z wynikiem 1:57.49.

- Zawody na pewno były dobrze przygotowane. Ludzie są bardzo sympatyczni dla wszystkich, atmosfera w zespole jest naprawdę cudowna. Jest nas dużo, mamy super kibiców, którzy przyjechali z Polski, rodzice. No i oczywiście my, jako zawodnicy, którzy nie pływali w finałach, dopingowaliśmy naszych kolegów podczas startów – dodaje lubelska pływaczka.

Teraz młodzi pływacy z Polski będą mieli tylko kilka dni odpoczynku przed następnymi zawodami. 19 lipca w Opolu na 50-metrowym basenie rusza Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży dla 17- i 18-latków.

Krzysiek Kurasiewicz

Wspierają Nas