Porażka w Ostrowie Wielkopolskim

Przegraną 88-78 kończą rundę zasadniczą koszykarki Pszczółki Polski–Cukier AZS UMCS Lublin. Pewne przed play–offami szóstego miejsca akademiczki uległy na wyjeździe TS Ostrovii Ostrów Wielkopolski. Najwięcej punktów na parkiecie zdobyła Uju Ugoka (27).

Wiadomym przed meczem było, że to spotkanie nie będzie obarczone dużym ciężarem gatunkowym dla żadnej ze stron. Lublinianki były już pewne szóstej pozycji, natomiast w przypadku Ostrovii ani zwycięstwo ani porażka nie mogła znacząco wpłynąć na ich końcowe miejsce. Dla podopiecznych Vadima Czeczuro miało to być ostatnie starcie w obecnym sezonie Energa Basket Ligi Kobiet. Były przed nim bez szans na pierwszą ósemkę gwarantującą miejsce w play–offach. Nie były też zagrożone degradacją do niższej klasy (ostatnia pozycja). Zatem stawką godne pożegnanie się z sezonem przed własnymi kibicami.

Gospodynie zaczęły od trzech oczek Moniki Naczk (3-0). Po przeciwnej stronie do kosza trafiła Uju Ugoka (3-2). Ostrowia odpowiedziała skuteczną próbą Hanny Ruljowej (5-2). Akademiczki zdołały doprowadzić do wyrównania po nieco ponad dwóch minutach gry. Akcję “2+1” przeprowadziła Ugoka i było 7-7. W kolejnym fragmencie miejscowe zdołały nieco odskoczyć (11-7), ale lublinianki odrobiły straty na cztery i pół minuty przed ostatnią syreną w pierwszej kwarcie (13-13). Po dwóch punktach Feyondy Fitzgerald objęły nawet prowadzenie (15-17), a dzięki trafieniu Kateryny Dorogobuzowej wygrywały 18-19. Końcówka jednak należała do Ostrovii. Gospodynie zdobyły osiem oczek, nie tracąc przy tym żadnego. Wynik na 26-19 ustaliła z rzutów wolnych Katarzyna Motyl.

W drugiej odsłonie jako pierwsza do kosza trafiła Dominika Poleszak (26-21). Po trzech minutach gry to Ostrovia wyraźnie wygrywała (35-21). Niemoc lublinianek przełamała Dorota Mistygacz (35-23). Szybko odpowiedziała Naczk (37-23). Pszczółkom w kolejnym fragmencie udało się odrobić nieco dystans. “Trójka” Fitzgerald sprawiła, że wynosił tylko pięć oczek (39-34). Dzięki skutecznej z dystansu Dorogobuzowej akademiczki przegrywały 39-37. Do remisu z linii rzutów osobistych doprowadziła Dajana Butulija (39-39). Na przerwę to koszykarki z Ostrowa schodziły z niewielką przewagą (44-41).

Powrót na boisko był lepszy dla zespołu z Lublina. Pszczółki za sprawą Fitzgerald szybko odrobiły straty, a chwilę po tym wyszły na prowadzenie 48-50. Odpowiedziała Motyl (50-50), ale Ugoka i Butulija ponownie dały przewagę akademiczkom (50-54). Spotkanie było bardzo wyrównane. Prowadzenie w ręce gospodyń przeszło dopiero na niecałą minutę przed końcem kwarty. Po “trójce” Naczk na tablicy wyników widniał rezultat 65-63. Utrzymał się do tej odsłony.

Decydujące dziesięć minut należało do Ostrovii. Już od początku miejscowe zaczęły odskakiwać akdemiczkom. Breanna Lewis i Marie Ange Mfoula sprawiły, że miejscowe po trzech minutach wygrywały 74-65. Tej zaliczki nie roztrwoniły już do końca meczu i ostatecznie triumfowały 88-78.

Pszczółki kończą sezon zasadniczy na szóstej lokacie. Pierwszym rywalem w play–offach CCC Polkowice (trzecie miejsce)

TS Ostrovia Ostrów Wielkopolski – Pszczółki Polski–Cukier AZS UMCS Lublin: 88-78 (26-19, 18-22, 21-22, 23-15)

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin: Uju Ugoka (27), Feyonda Fitzgerald (16), Kaja Grygiel (DNP), Aleksandra Kędzierska (2), Dorota Mistygacz (3), Dajana Butulija (17), Agata Dobrowolska (3), Dominika Poleszak (2), Uliana Datsko (DNP), Kateryna Dorogobuzowa (8).

TS Ostrovia Ostrów Wielkopolski: Katarzyna Joks (5), Marie Ange Mfoula (6), Monika Naczk (19), Sandra Nowicka, Monika Jasnowska (10), Katarzyna Motyl (19), Katarzyna Jaworska (DNP), Breanna Lewis (17), Agata Kowalczyk, Hanna Ruljowa (12).