AZS UMCS górą w drugoligowych derbach Lublina!

Koszykarze KU AZS UMCS Lublin pewnie pokonali w hali MOSiR TBV Start II Lublin 72-58! Tym samym zrewanżowali się za jesienną porażkę. Dzięki wygranej podopieczni trenera Przemysława Łuszczewskiego umocnili się na pozycji w czubie tabeli.  Z dorobkiem 30 punktów aktualnie zajmują trzecie miejsce. Do lidera tracą tylko jedno oczko.

Wynik spotkania rzutem “za dwa” otworzył Michał Marciniak (2-0). Po drugiej stronie akcją “2+1” odpowiedział Jan Piliszczuk i było 2-3. Następnie koszykarze Startu wykazali się skutecznością z dystansu, dzięki czemu prowadzili 2-9. Gospodarze potrzebowali około półtorej minuty na odrobienie strat. Remis akademikom dały trafienia Patryka Wydry oraz Michała Marciniaka (9-9). Wynik był bardzo zbliżony. Po pięciu minutach gospodarze wygrywali 14-13. W kolejnym fragmencie udało im się odskoczyć na cztery oczka. Prowadzenie 18-14 dały dobrze wykorzystane rzuty wolne przez Adama Myśliwca. Podopiecznym trenera Przemysława Łuszczewskiego udało dowieźć się minimalną zaliczkę do końca pierwszej kwarty. Wynik przed dźwiękiem syreny ustalił Jakub Stefaniuk, wykorzystując dwa rzuty osobiste (24-21).

Kolejna odsłona zaczęła się od nadrobienia różnicy z naddatkiem przez Start (24-25). Akademicy jednak zdołali wrócić do stanu rzeczy sprzed przerwy, wychodząc na prowadzenie 30-25. Za nami było już pięć minut gry w tej części. Obu ekipom topornie szło jednak zdobywanie punktów. Druga kwarta zakończyła się rezultatem 9-9, co oznaczało, że po pierwszej połowie mieliśmy wynik 33-30 dla KU AZS UMCS Lublin.

Po powrocie na parkiet zawodnicy trenera Łuszczewskiego przejęli kontrolę nad meczem. Zdobyli dziesięć punktów w około dwie i pół minuty, pozwalając rywalom na tylko jedną trójkę Karola Kazmirowskiego. Dzięki mocnemu początkowi, akademicy mieli już pewną zaliczkę przed kolejnymi minutami (43-33). “Za trzy” trafił Bartłomiej Pelczar (45-36), ale gospodarze odpowiedzieli “dwójką” Patryka Wydry (46-36) oraz rzutem z dystansu Mateusza Prażmy (48-36). Po pięciu minutach akademicy wygrywali 50-39. Z upływem czasu zwiększali różnicę. Dwa oczka Marciniaka sprawiły, że gospodarze wygrywali 55-39. Ostatecznie po trzeciej odsłonie było 57-42, a jej wynik ustalił Jan Sobiech, wykorzystując dwie próby z linii rzutów wolnych.

Ostatnie dziesięć minut akcją “2+1” rozpoczął Myśliwiec (60-42). “Trójkę” dołożyli Sobiech i Stefaniuk i już na początku czwartej kwarty, przy wyniku 66-42 ciężko było przypuszczać, że coś może się zmienić. Na niecałe pięć minut przed końcem meczu AZS prowadził 70-45. Pewni swego akademicy w końcówce trochę oddali inicjatywę rywalom, jednak to nie miało wpływu na losy pojedynku, który ostatecznie zakończył się wynikiem 72-53. Ostatnim akcentem spotkania były dwa oczka Bartłomieja Nycza.

- Początek był ciężki. Jednak było tak przez to, jak podeszliśmy do tego spotkania. Część z nas pewnie nie była skoncentrowana. Wiedziałem, że jeśli tak będzie, to może być trudno. Na własne życzenie męczyliśmy się w tej pierwszej połowie, a w zasadzie w całym meczu. Różnica dwudziestu punktów nie świadczy o tym, że to były łatwy mecz. Musimy poprawić pewne elementy, a szczególnie koncentrację. Po przerwie nasza gra wyglądała lepiej. Kluczem do zwycięstwa była przewaga wypracowana na początku drugiej połowy. Oczywiście, gdyby Start wystawił zawodników, którzy grają w pierwszym zespole, ten mecz mógł wyglądać zupełnie inaczej. Mógł się skończyć naszą klęską biorąc pod uwagę to, jak podeszliśmy do tego spotkania. Musimy do każdego meczu podchodzić tak samo, maksymalnie zmobilizowanym. Potrafimy grać dobrze, jak z Łowiczem czy z Białymstokiem. Jeśli będziemy grali tak, jak dziś, to nie wywalczymy awansu - mówi najskuteczniejszy na parkiecie, zawodnik AZS UMCS Lublin, Adam Myśliwiec.

AZS UMCS Lublin - TBV Start II Lublin 72-53 (24-21, 9-9, 24-12, 15-11)

AZS UMCS Lublin: Bartłomiej Nycz (2), Patryk Wydra (7), Szymon Strzałkowski, Adam Myśliwiec (19), Mateusz Prażmo (7), Jan Sobiech (7), Bartosz Muda, Szymon Jaworski, Mateusz Wiśniewski (7), Michał Marciniak (18), Jakub Stefaniuk (5), Piotr Jagoda (DNP).

TBV Start II Lublin: Krzysztof Łoś (1), Stanisław Mitrut, Dominik Nabożny, Bartłomiej Pelczar (20), Jan Breś, Paweł Szyszkowski (2), Jan Piliszczuk (15), Karol Kazmirowski (6), Jan Grzegorczyk (2), Jakub Futrzyński (2), Wojciech Matysek (2), Karol Szewczyk (3).