Rewelacyjny Świtkowski!

Zawodnik KU AZS UMCS Lublin, Jan Świtkowski zdobył dwa złote medale podczas drugiego dnia Mistrzostw I Dywizji NCAA w Minnesocie! Jedno w drużynie, a drugie indywidualnie.

Już na inaugurację mistrzostw startujący pod barwami University of Florida Polak pokazał, że jest w doskonałej dyspozycji. W sztafecie 4x200 jardów stylem dowolnym razem ze swoją uczelnią uplasował się tuż za podium – na czwartym miejscu. Naszą uwagę przykuła jednak jego bardzo dobra postawa na pierwszej zmianie. Co prawda szybszych od niego było aż pięciu rywali, ale Polak dopłynął z czasem 1:31.98, poprawiając tym samym dotychczasowy rekord życiowy. Wynik jest także najlepszym rezultatem w historii polskiego pływania na jardach.

Jednak to, co wydarzyło się potem chyba przeszło nasze oczekiwania, nie tylko ze względu na występ Świtkowskiego. Drugiego dnia zmagań na początek sesji finałowej byliśmy świadkami historycznego wyścigu sztafet na dystansie 50 jardów. W reprezentacji Uniwersytetu z Florydy na pierwszej zmianie wystąpił złoty medalista olimpijski oraz mistrz świata, Caeleb Dressel, który pokazał się ze świetnej strony. Jako pierwszy człowiek na świecie złamał barierę 18 sekund. Zakończył swoją zmianę z czasem 17.81 sekundy. Po nim do wody wskoczył Świtkowski, który też spisał się doskonale. Wynik 18.52 sekundy pozwolił utrzymać prowadzenie drużyny. Na kolejnych zmianach wystąpili: Enzo Martinez-Scarpe i Mark Szaranek. Floryda z czasem 1:14.39 sekundy zdobyła złoto oraz poprawiła o 0.11 sekundy dotychczasowy rekord uczelni. Druga lokata powędrowała do Uniwersytetu Północnej Karoliny. Na trzecim miejscu zmagania ukończyła uczelnia Californii. W jej składzie na drugiej zmianie wystąpił inny Polak – Paweł Sendyk (18.56).

Niedługo po tym wyścigu, Świtkowski stanął na słupku startowym w zmaganiach na 200 jardów stylem zmiennym. Tam rywalami w walce o medale byli obrońca tytułu – Mark Szaranek czy aktualny mistrz Europy – Andreas Vazaios. Polak jednak triumfował w pięknym stylu! Nie tylko zdobył złoty medal, ale uzyskał też najlpeszy czas w historii polskiego pływania na jardach. 1:39.54 to także trzeci wynik w dziejach tej konkurencji! Drugie miejsce zajął Vazaios, a brąz wywalczył Szaranek.