Marba za mocna

Siatkarki LUK AZS UMCS Lublin przegrały w swoim pierwszym meczu rozgrywek 2 Ligi Siatkówki Kobiet z Marbą Sędziszów Małopolski 2-3. Losy spotkania ważyły się do ostatniej piłki. Niestety lepsze okazały się rywalki.

Przed pierwszym gwizdkiem sędziego była pewna niewiadoma, bowiem lublinianki przygotowywały się do startu sezonu krócej niż inne zespoły ligowe. Dodatkowo z klubu odeszła podstawowa zawodniczka - Aleksandra Dudek. Z drugiej strony dołączyła powracająca po kontuzji Dominika Nowakowska, która ma za sobą występy w młodzieżowych reprezentacjach kraju. Była także powoływana do szerokiej kadry seniorskiej.

- Nie stawiam przed zespołem konkretnych celów, ale myślę, że nie będziemy odbiegać poziomem od tego, jaki był w zeszłym roku - mówił trener Jacek Rutkowski.

Pierwszy set początkowo był bardzo wyrównany. Z czasem to zawodniczki z Lublina zaczęły odskakiwać rywalkom. Wypracowały kilkupunktowe prowadzenie, które z biegiem czasu powiększały. Było już 21-13 dla AZS-u. Nasza ekipa pewnie zmierzała do zwycięstwa w tym secie. Ostatecznie lublinianki zwyciężyły 25-19.

Druga odsłona rozpoczęła się od prowadzenia przyjezdnych. Mecz przypominał ten z pierwszego seta, tylko tym razem odwróciły się role. Marba od początku wyszła wyraźnie podrażniona porażką w inauguracyjnej partii. Szybko zyskała kilkupunktowe prowadzenie, które utrzymywała, a nawet powiększała w dalszej części partii. Przy stanie 13-19 szkoleniowiec gospodyń poprosił o przerwę. Jednak po niej obraz gry się nie zmienił. Set padł łupem Marby 17-25.

Ciężko było przewidzieć, kto w kolejnej odsłonie okaże się lepszy. Oba zespoły prowadziły bardzo wyrównaną grę. Dwoma punktowymi zagrywkami popisała się Magdalena Bogusz. Żadna z ekip nie mogła jednak odskoczyć na wyraźne prowadzenie. Po efektownym ataku Natalii Gieroby na tablicy wyników widniał rezultat 10-11 dla gości. Przyjezdne wypracowały zapas trzech oczek (12-15) i wtedy o przerwę poprosił trener Rutkowski. W decydującą fazę seta wchodziliśmy przegrywając już tylko jednym punktem (19-20). Zapowiadała się naprawdę emocjonująca końcówka. Więcej zimnej krwi zachowały siatkarki Marby, którym dopisało też szczęście - przy stanie 21-23 po zagrywce Patrycji Berek (Marba Sędziszów Małopolski) piłka uderzyła w taśmie, spadając tuż za nią, nie dając szans na obronę lubliniankom. Ostateczny wynik 21-25 i 1-2 w setach dla drużyny gości.

Czwartą partię lepiej rozpoczęły nasze zawodniczki. Już na starcie zdobyły dwupunktowe prowadzenie, które w dalszej części seta systematycznie rosło. Po ataku z sytuacyjnej piłki Sylwii Obszyńskiej było 16-11. Przy stanie 18-12 trener zespołu z Sędziszowa poprosił o czas dla swojej ekipy. Po niej częściowo gościom udało się zmniejszyć straty, jednak dobrze dysponowane tego dnia Magdalena Bogusz i Sylwia Obszyńska poprowadziły AZS do triumfu w tej partii 25-20. Czekał nas tie-break.

Decydujący set rozpoczął się od walki punkt za punkt. Po dobrej zagrywce Pauliny Konop AZS wyszedł na prowadzenie 5-4. Na zmianę stron nasze zawodniczki schodziły prowadząc 8-6. Po niej skuteczny blok i prowadziliśmy już trzema punktami! Zwycięstwo było coraz bliżej. Jednak wtedy dwa oczka zdobyły rywalki. O przerwę poprosił szkoleniowiec akademiczek. Do samego końca obie ekipy dostarczyły nam niesamowitych emocji.Niestety to rywalki wyszły zwycięsko z tej ponad dwugodzinnej batalii. 14-16 w tie-breaku i 2-3 w całym spotkaniu.

- Momentami gra była dobra. Późno zaczęliśmy przygotowania do rozgrywek, a wejście w sezon jest zawsze dużym zaskoczeniem. Na pewno będzie lepiej. Trzeba się cieszyć z tego jednego punktu dzisiaj. Tak to jest, gdy z zespołu odchodzą najlpesze zawodniczki. Mam nadzieję, że w miarę upływu czasu będziemy grali coraz lepiej. Jutro czeka nas też ciężkie zadanie - dzisiaj graliśmy do późna, jutro mamy mecz o 10:00 rano. Mam nadzieję, że sobie poradzimy - komentuje trener LUK AZS UMCS Lublin, Jacek Rutkowski.

Kolejny mecz z MKS Dąbrowa II Górnicza w niedzielę 8 października o godzinie 10:00 (hala przy ulicy Langiewicza).

LUK AZS UMCS Lublin: A. Krzyżak, M. Bogusz, D. Wawerska, N. Gieroba, P. Konop, S. Obszyńska, D. Matacz, A. Nejkauf, Z. Urbańska, W. Kowalska, D. Nowakowska, P. Bryła, P. Kłuś

Marba Sędziszów Małopolski: K. Stefanik, K. Słomba, D. Nasmrocka, J. Piech, K. Krzysztofik, B. Pikusa, P. Berek, M. Mokrzycka, K. Korzeń, M. Flis