X

Lublin 700 lat Lublina UMCS
Sztafety skradły show. Rekord Polski dziewczyn z Lublina!

Sztafety skradły show. Rekord Polski dziewczyn z Lublina!

Zdecydowanie piątek w Aqua Lublin należał do sztafet AZS UMCS Lublin. Przedostatniego dnia zmagań panie na dystansie 200 metrów stylem dowolnym pobiły rekord kraju! W sesji wieczornej akademicy stanęli na podium czterokrotnie.

 

Eliminacje przebiegły zgodnie z planem. Na finały czekaliśmy z dużymi nadziejami. Udział w nich w startach indywidualnych zapewniło sobie ośmiu reprezentantów drużyny AZS UMCS. Oprócz tego wszyscy wiązali duże nadzieje ze sztafetami na 200 dowolnym.

Pierwszy medal podczas piątkowej sesji wieczornej wywalczyła Katarzyna Kołodziej! Zawodniczka gospodarzy zdobyła brąz w wyścigu na 200 metrów motylkiem. Jej wynik to 2:12.56 sekundy. Do pierwszej na mecie Pauliny Nogaj (Wodnik Radom) straciła 01:02 sekundy.

Blisko podium byli Daniela Georges i Jan Hołub, ale oboje kończyli swoje zmagania na setkę dowolnym na czwartych pozycjach. Co się nie udało tym razem, wyszło kolejnym. I to z nawiązką! Mowa o sztafetach 4 x 200 metrów stylem dowolnym.

Już przed wyścigiem w Aqua Lublin panowało poruszenie. Słychać było, że rekord Polski będzie atakowany, zarówno wśród pań jak i panów. Pierwsze do wody wskoczyły kobiety. Bezapelacyjnie najlepsze okazały się reprezentantki AZS UMCS Lublin, które płynęły jakby w innych zawodach. Walczyły głównie ze sobą i z rekordem Polski. Ostatecznie poprawiły go 1.47 sekundy. Nowy najlepszy wynik w kraju to 08:05.79 sekundy. Ustanowiła go drużyna: Daniela Georges, Kamila Andrzejewska, Ewa Osiniak i Paula Żukowska. Trzecie były ich klubowe koleżanki: Barbara Mazurkiewicz, Julia Łysakowska, Katarzyna Kołodziej, Zuzanna Rabiniak.

Przykład z koleżanek z drużyny wzięli też panowie. Co prawda oni rekordu nie pobili, ale zabrakło naprawdę niewiele. Nie mieli jednak problemu ze zdobyciem złota. Skład zwycięskiej ekipy: Jan Świtkowski, Kamil Bryła, Jan Hołub, Kacper Klich (7:05.77 sekundy).

Pływacy AZS UMCS Lublin po czterech dniach zmagań mają na koncie 16 medali (4 złote, 4 srebrne, 8 brązowych) – najwięcej ze wszystkich zespołów. W klasyfikacji zajmują jednak trzecie miejsce. Szansa na awans w sobotę, podczas ostatniej sesji finałowej ZMP 2018.

 

fot. Paulina Ziemiańska

Autor: Kamil Wojdat

Wspierają Nas