Lublin 700 lat Lublina UMCS
Szybkie pływanie już od rana - 3. dzień

Szybkie pływanie już od rana - 3. dzień

Rekord Polski seniorów już w eliminacjach, a oprócz tego kolejne dwa medale dla przedstawicieli AZS UMCS Lublin. Dodatkowo, lista reprezentantów kraju, którzy pojadą na międzynarodowe imprezy jeszcze się powiększyła. Trzeci dzień Głównych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu na Aqua Lublin nie zawiódł oczekiwań kibiców.

Nie tylko wyścigi finałowe dostarczają emocji i dobrych wyników. Udowodnił to nowy-stary rekordzista Polski na 50 metrów grzbietem Tomasz Polewka. Zawodnik AZS AWF Katowice nie odpuszczał w eliminacjach i poprawił własny rekord kraju sprzed roku o jedną setną sekundy – uzyskał czas 24.71.

- Ja sobie nie stawiam żadnych ograniczeń, nie stawiam sobie barier w postaci czasu. Popłynąłem rano najszybciej jak mogłem. Na tych zawodach wychodzę z założenia, że rano nie będę sobie jakoś bardzo odpuszczał. Przede wszystkim dlatego, że na Mistrzostwach Świata będzie tak samo – tłumaczy Tomasz Polewka.

Olimpijczyk z Rio de Janeiro nie zawiódł także w wyścigu finałowym. Nie udało mu się jeszcze raz poprawić rekordu Polski (uzyskał czas 24.77), ale i tak zgarnął złoty medal, pokonując Kacpra Stokowskiego z G-8 Bielany Warszawa (który przy okazji ustanowił nowy rekord Polski 18-latków i wypełnił minimum do Budapesztu) i Rafała Bugdola z AZS AWF Katowice.

W porannej sesji Konrad Czerniak i Jan Świtkowski byli najlepsi na dystansie 100 metrów dowolnym. Jako jedyni zeszli poniżej 53 sekund (odpowiednio 52.62 i 52.88) i z dużym zapasem sił awansowali do decydującego wyścigu.

- Nie płynąłem mocno. Zaoszczędziłem trochę sił, nie trzeba było cisnąć mocno, bo chodziło o to, żeby wygrać serię i dostać się do finału – potwierdził Konrad Czerniak.

Siły na popołudniowy start zachował także Jan Świtkowski. Lublinianin pokonał Konrada Czerniaka na jego koronnym dystansie. Na pierwszej długości basenu prowadził puławianin, ale jego klubowy kolega znakomicie finiszował i wygrał z przewagą trzech setnych sekundy (Świtkowski miał czas 52.04, co jest jego nowym rekordem życiowym, lepszym o sekundę od poprzedniego). Obaj jednak mogą być zadowoleni, bo wypełnili minimum na czempionat globu na 100 metrów motylkiem.

W potrójną koronę sprinterską celuje Aleksandra Urbańczyk. Zawodniczka AZS UŁ PŁ Łódź miała już na swoim koncie złoto na 50 metrów dowolnym. W sobotę dorzuciła do tego jeszcze mistrzostwo Polski w grzbiecie. Do pełni szczęścia pozostało jej jeszcze zwycięstwo na 50 metrów delfinem. Tam jednak faworytką do złota jest rekordzistka Polski na tym dystansie Anna Dowgiert z Warty Poznań.

- Plan na mistrzostwa tak naprawdę wykonany. Rano już było minimum, ale musiałam jeszcze powtórzyć je w finałach i jest fajny czas (28.29 – dop. red.), jest przepustka na Mistrzostwa Świata. Jutro już tylko ostatni start i szykujemy się do Budapesztu – tłumaczyła Aleksandra Urbańczyk.

Z ostatnim, dziesiątym czasem do finału A na 200 metrów stylem klasycznym dostał się Konrad Kadrow. Przedstawiciel AZS UMCS Lublin uzyskał rezultat 2:21.26, tracąc ponad 5 i pół sekundy do lidera – Mikołaja Machnika z AZS AWF Katowice. Na tym samym dystansie okazję do zaprezentowania się w finale A dostała Weronika Żmuda, której awans do decydującego biegu zapewnił nowy, poprawiony o sekundę, rekord życiowy – 2:39.64. W popołudniowej sesji oboje dopłynęli do ściany na 9. pozycji i co równie ważne, poprawili swoje „życiówki”.

- Sam występ w finale A to był już bardzo dobry rezultat. Mogę to uznać za sukces. Dziewiąty wynik w seniorkach to naprawdę dobry wynik. Bardzo się z tego cieszę – mówiła po wyścigu zmęczona Weronika Żmuda.

- Udało mi się w końcu pobić rekord życiowy sprzed dwóch lat. Udało mi się też wywalczyć brąz w kategorii młodzieżowców, więc jestem bardzo zadowolony ze swojego rezultatu. W końcu rok pracy się opłacił i myślę, że to może być przełamanie złej passy – dodał szczęśliwy Konrad Kadrow.

Z dobrej strony w porannej sesji pokazały się Julia Adamczyk i Ewa Osiniak. Reprezentantki gospodarzy awansowały z 6. i 7. czasem do finału A na 200 metrów zmiennym. Obie jednak nie utrzymały tych pozycji i wylądowały na 7. i 9. lokacie.

- Jestem bardzo niezadowolona z tego występu. Ze wszystkich moich występów jestem niezadowolona. Takie jest pływanie. Trzeba umieć ponosić porażki z podniesioną głową. Na pewno to nie jest moja najlepsza dyspozycja – przyznała Julia Adamczyk.

Bilet do Budapesztu zapewnił sobie także długodystansowiec Wojciech Wojdak. Reprezentant BOSiR-u Brzesko wygrał rywalizację na 400 metrów stylem dowolnym z czasem 3:48.05. Miał jedną dziesiątą sekundy zapasu nad minimum kwalifikacyjnym. Niewiele, bo zaledwie pół sekundy, zabrało do szczęścia drugiemu w kolejności Filipowi Zaborowskiemu z MKP Szczecin. Wśród pań mistrzostwo Polski na tym dystansie wywalczyła Justyna Burska z AZS UWM Olsztyn.

======

Minima kwalifikacyjne – 3. dzień:

 • Konrad Czerniak – 100 metrów motylkiem (52.07) – Mistrzostwa Świata w Budapeszcie, Uniwersjada w Tajpej
 • Jan Świtkowski – 100 metrów motylkiem (52.04) – Mistrzostwa Świata w Budapeszcie, Uniwersjada w Tajpej
 • Aleksandra Urbańczyk – 50 metrów grzbietem (28.29) – Mistrzostwa Świata w Budapeszcie, Uniwersjada w Tajpej
 • Tomasz Polewka – 50 metrów grzbietem (24.71) – Mistrzostwa Świata w Budapeszcie, Uniwersjada w Tajpej
 • Kacper Stokowski – 50 metrów grzbietem (25.54) – Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanyi, Mistrzostwa Świata Juniorów w Indianapolis
 • Rafał Kusto – 200 metrów klasycznym (2:15.64) – Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanyi
 • Jan Kałusowski – 200 metrów zmiennym (2:03.70) – Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanyi
 • Michał Chudy – 100 metrów motylkiem (52.39) – Uniwersjada w Tajpej
 • Michał Poprawa – 100 metrów motylkiem (52.44) – Uniwersjada w Tajpej
 • Alicja Tchórz – 50 metrów grzbietem (28.52) – Mistrzostwa Świata w Budapeszcie, Uniwersjada w Tajpej
 • Kacper Stokowski – 50 metrów grzbietem (25.27) – Mistrzostwa Świata w Budapeszcie, Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanyi, Mistrzostwa Świata Juniorów w Indianapolis
 • Kamil Kaźmierczak – 50 metrów grzbietem (25.90) – Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanyi
 • Lidia Halicka – 200 metrów klasycznym (2:30.46) – Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanyi
 • Weronika Hallmann – 200 metrów klasycznym (2:31.41) – Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanyi
 • Piotr Siemiński – 200 metrów klasycznym (2:15.54) – Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanyi
 • Justyna Burska – 400 metrów dowolnym (4:13.95) – Uniwersjada w Tajpej
 • Milena Karpisz – 400 metrów dowolnym (4:16.90) – Uniwersjada w Tajpej
 • Wojciech Wojdak – 400 metrów dowolnym (3:48.05) – Mistrzostwa Świata w Budapeszcie, Uniwersjada w Tajpej
 • Filip Zaborowski – 400 metrów dowolnym (3:48.67) – Uniwersjada w Tajpej
 • Antoni Kałużyński – 400 metrów dowolnym (3:52.11) – Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanyi, Mistrzostwa Świata Juniorów w Indianapolis

KK

Wspierają Nas