Szybkie pożegnanie z Pucharem

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin uległa w ćwierćfinale Pucharu Polski drużynie z Gorzowa 80-88. MVP zawodów została Kahleah Copper, która zdobyła 27 punktów.

Wynik spotkania z linii rzutów wolnych otworzyła Laura Juskaite (0-2). Szybko jednak “trójką” odpowiedziała Julia Adamowicz (3-2). Od początku oglądaliśmy wyrównaną walkę. W szeregach Pszczółek imponowała wspomniana już wcześniej Adamowicz. Po jej trzeciej już skutecznej próbie zza linii 6.75 metra gospodynie prowadziły 14-10. Gorzowianki nie pozwoliły Pszczółkom odskoczyć. Straty zniwelowała Zhosselina Maiga (14-13). To pobudziło podopieczne trenera Dariusza Maciejewskiego, które jeszcze przed przerwą wyszły na minimalne prowadzenie (18-19).

Druga odsłona była kontynuacją tego, co oglądaliśmy w poprzedniej. Cały czas mieliśmy wynik na styku. Na jej półmetku był remis 28-28. Indywidualny błysk Alexis Peterson sprawił, że zawodniczki z Lublina objęły prowadzenie (30-28). Chwilę później dwa osobiste na dwa oczka zamieniła Kahleah Copper, która była jedną z najlepiej punktujących w swojej ekipie (30-30). Choć początkowo nie grała wcale na wysokim procencie. Na trzy minuty przed zakończeniem pierwszej połowy trener Szewczyk wziął czas (35-35). Ten znacząco nie zmienił obrazu gry. Zespoły schodziły do szatni przy stanie 39-41.

Po powrocie na parkiet oglądaliśmy dużo chaosu. Pierwsze do kosza trafiły lublinianki za sprawą Briany Day (41-41). Ta sama zawodniczka dała chwilę później prowadzenie gospodyniom (43-41). Niemoc Gorzowa po trzech minuta przełamała dopiero Copper (43-43). Przewagę na parkiecie zaczęły osiągać Pszczółki, który dzięki przechwytom skutecznie kontrowały. Dodatkowo skutecznością z dystansu popisała się Jovana Popovic. Po jej trafieniu zielono-białe wygrywały 52-45. Było to ich największe prowadzenie tego wieczoru. Dobry fragment gry miała Peterson. Dzięki niej różnica wzrosła do ośmiu oczek (56-48). Rywalki zaczęły lekko panikować, co poskutkowało błędem dwudziestu czterech sekund. Wydawało się, że może to być moment zwrotny spotkania. Ale akademiczki z Lublina również zaczęły być nieskuteczne. Nie wykorzystały trzech sytuacji rzutowych z kolei. Na swoim koncie po cztery faule w ich ekipie miały dodatkowo Briana Day i Giedrė Labuckienė. Koniec trzeciej kwarty był udany dla gospodyń, bo równo z syreną z półdystansu trafiła Peterson, dając Pszczółkom zaliczkę sześciu oczek przed decydującą odsłoną (58-52).

W niej zespół z Gorzowa ruszył do odrabiania strat. Głównie za sprawą Copper, która była wręcz nie do zatrzymania dla defensywy AZS-u. Po jej punktach oraz piątym faulu Day, trener Szewczyk poprosił o przerwę na żądanie (63-66). Do końca sześć i pół minuty. Po powrocie na boisko “za trzy” trafiła Juskaite (66-66). Odpowiedziała Labuckiene (68-66). Potem efektownym blokiem popisała się Ama Degbeon. Ale to nie złamało Gorzowa. Ponownie błysnęła Juskaite (68-69). Pszczółki popełniły faul w ataku, co stworzyło kolejną okazję dla rywalek. Spod kosza wykorzystała ją Cheridene Green (68-71). Różnica utrzymywała się, a na pięćdziesiąt sekund przed końcem “trójkę” zanotowała Copper (75-80). Szkoleniowiec Lublina interweniował prosząc o czas. Ale ten nie pomógł. Strat nie udało się odrobić. Pszczółki uległy 80-88.

- Oczywiście to był mecz do wygrania. Na niecałe dwie minuty przed ostatnią syreną traciliśmy tylko dwa oczka. Ale jak to mówię, na końcu czasem decydują gwiazdy. Kahleah Copper trafiła za trzy punkty, potem zebrała. Za to jej się płaci takie pieniądze, które dla nas są nieosiągalne. Tak naprawdę dzisiaj zdecydowały nasze niecelne lay-upy. Jednak z punktu taktycznego rywalki nas niczym nie zaskoczyły. Byliśmy swietnie przygotowani do tego spotkania. Wiedzieliśmy wszystko, co powinniśmy. Ale wiedzieć, a przenieść to na parkiet, to dwie różne rzeczy. ‒ komentuje trener Pszczółki, Krzysztof Szewczyk.

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin ‒ PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski 80-88 (18-19. 21-22, 19-11, 22-36).

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin: Alexis Peterson (24), Briana Day (14), Zuzanna Sklepowicz (2), Agnieszka Szott-Hejmej (4), Wiktoria Duchnowska (DNP), Julia Adamowicz (12), Anna Pawłowska (DNP), Ama Degbeon (4), Jovana Popovic (8), Giedrė Labuckienė (12), Olga Trzeciak.

PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski: Kahleah Copper (27), Katarzyna Dźwigalska (DNP), Cheridene Green (19), Wiktoria Keller (8), Zhosselina Maiga (6), Karolina Matkowska (DNP), Annamaria Prezelj (5), Paula Duchnowska (DNP), Laura Juskaite (16), Ewa Kielar (DNP), Jasmine Thomas (7).