X

Lublin 700 lat Lublina UMCS
MP U23. Trzy medale po pierwszym dniu!

MP U23. Trzy medale po pierwszym dniu!

Trzy krążki w dorobku mają zawodnicy AZS UMCS Lublin po pierwszym dniu 36. PZLA Lekkoatletycznych Mistrzostw Polski U23. Zielono-biali zdobyli dwa złota i jedno srebro. Prowadzą w klasyfikacji medalowej. Zawody odbywają się w Lublinie.

 

Pierwszy krążek dla akademików wywalczył Maciej Hołub w biegu na dystansie 400 metrów. Rywalizacja nie była łatwa, biorąc pod uwagę silnie wiejący wiatr. Reprezentant gospodarzy potwierdził jednak swoją pozycję na krajowych listach, kończąc zmagania ze srebrem. Jego czas to 47.34 sekundy. Wygrał faworyt ‒ Tymoteusz Zimny. Zawodnik Śląska Wrocław zwycięstwo zapewnił sobie wynikiem 47.06 sekundy. Na najniższym stopniu podium stanął Mateusz Rzeźniczak (RiKS Łódź), który dobiegł do mety z rezultatem 47.92 sekundy. Tuż za nim rywalizację ukończył Cezary Mirosław (AZS UMCS Lublin). Do trzeciego miejsca stracił tylko 0.06 sekundy. Tak o swoim występie mówił wicemistrz kraju ‒ Macie Hołub.

- Przystąpiłem do zawodów z drugim wynikiem na listach U23, zatem celowałem w medal. Tak naprawdę tabele potwierdziły się na bieżni. Medal u siebie smakuje zdecydowanie lepiej. Na pewno to przyjemne uczucie. Warunki podczas biegu były trudne. O ile pomagają zawodnikom na krótkich dystansach, to nam utrudniały. Pierwsze 200 metrów biegliśmy pod wiatr i było ciężko się rozpędzić. Kosztowało nas to dużo siły.

Kolejny tego dnia medal, tym razem ze złotego kruszcu wywalczył Szymon Mazur. Kulomiot broniący barw AZS UMCS Lublin był murowanym kandydatem do wygranej i znakomicie wywiązał się ze swojego zadania. Już wynik z pierwszej kolejki (17.25 metra) starczyłby, żeby zająć miejsce na najwyższym stopniu podium. Mazur jednak poprawił się w kolejnej serii. W niej pchnął 18.32 metra. Kolejne cztery próby spalił, ale mimo to pewnie wygrał rywalizację. Drugiego Michała Walende (WLKS Nowe Iganie) pokonał o przeszło metr (17.11 metra). Brąz wywalczył Jakub Dzik (MKS-MOS Płomień Sosnowiec) ‒ 15.50 metra.

Rywalizację w innej kategorii zdominował Michał Sierocki (AZS UMCS Lublin). Na dystansie 110 metrów przez płotki złoto zapewnił mu czas 13.80 sekundy. Zwycięstwo było tym bardziej cenne, że Michał dopiero co uporał się z kontuzją. Krzysztofa Kiljana z AZS-AWF Warszawa pokonał o równo 0.5 sekundy. Trzeci linię mety przekroczył Wiktor Santkiewicz (Pomerania Szczecinek) ‒ 14.44 sekundy.

- Wyleczyłem kontuzję dopiero dzisiaj! Ostatniego treningu przed Mistrzostwami Polski nie dokończyłem. Ból był zbyt silny. Dzięki pomocy fizjoterapeuty udało mi się wrócić do szybkiego biegania. Jestem przeszczęśliwy, że po prawie dwóch tygodniach w zasadzie bez treningu, udało mi się wykręcić tak świetny wynik. A bieg nie był idealny; zarówno start jak i potem na płotkach. Dlatego tym bardziej się cieszę. Dodatkowo zdobyłem ten tytuł w Lublinie, w moim rodzinnym mieście, gdzie oglądali mnie bliscy oraz znajomi. Mam nadzieję, że teraz, gdy wznowiłem przygotowania, uda mi się poprawić wynik. Liczę na medal podczas zbliżających się Mistrzostw Europy U23. 

 

fot. Paulina Ziemiańska

Autor: Kamil Wojdat

Wspierają Nas