Udany start pływaków na MPJ

11 medali i 4. miejsce w rankingu klubów – takim dorobkiem mogą pochwalić się pływacy AZS UMCS Lublin, którzy rywalizowali na Mistrzostwach Polski Juniorów 17- i 18-latków w Gorzowie Wielkopolskim. Dobrze popłynęła także Julia Łysakowska, która jako jedyna reprezentowała zespół na MPJ 16-latków w Gliwicach.

Lubelscy zawodnicy wywalczyli 4 złote medale na zawodach w województwie lubuskim. Dwa z nich padły łupem Julii Adamczyk, która nie miała sobie równych w stylu zmiennym. Na 200 metrów dopłynęła do ściany z zapasem ponad 2 sekund nad Zuzanną Dzwonnik z Łodzi. W wyścigu na dwukrotnie dłuższym dystansie uzyskała czas 4:41.29 i pokonała między innymi utalentowaną pływaczkę Paulinę Piechotę, która ma już w dorobku start na ubiegłorocznych Mistrzostwach Europy w Londynie na długiej pływalni.

- To jest dobry czas. Julka ustanowiła nowy rekord okręgu – krótko podsumowuje trener sekcji Jacek Kasperek.

Pozostałe dwa złote medale AZS UMCS zdobył w wyścigach sztafetowych. W konkurencji 4x200 metrów dowolnym lubelski zespół zdeklasował konkurentki. Sztafeta w składzie Kamila Andrzejewska, Julia Adamczyk, Wiktoria Samuła i Ewa Osiniak miała ponad 8 sekund przewagi nad drugim w kolejności MKP Szczecin. Pewne zwycięstwo odniósł także zespół startujący na dystansie 4x100 zmiennym (Karolina Smyłek, Wiktoria Samuła, Weronika Żmuda, Kamila Andrzejewska).

- Na pewno bardzo cieszą wyniki sztafet, bo są to ich pierwsze medale na juniorskich zawodach. Wcześniej zdobywały już medale na Mistrzostwach Polski Seniorów. Chcieliśmy też, aby dwa zespoły były na podium w jednej konkurencji, ale się to nie udało – tłumaczy szkoleniowiec AZS UMCS.

Pływacy z Lublina trzykrotnie stawali na drugim stopniu podium gorzowskiej imprezy. Z dobrej strony pokazała się grzbiecistka Karolina Smyłek, która na dystansie 100 metrów ustąpiła tylko Julii Koluch. Zawodniczka Armeximu Pruszków zdominowała rywalizację w tym stylu i zgarnęła potrójną koronę – wygrała na 50, 100 i 200 metrów. Drugie srebro dla AZS UMCS trafiło w ręce Wiktorii Samuły. To, co nie udało jej się na Zimowych Mistrzostwach Polski Seniorów w Olsztynie, gdzie zajęła 4. miejsce, udało jej się w rywalizacji juniorów. W konkurencji 4x100 metrów dowolnym sztafeta (Kamila Andrzejewska, Julia Adamczyk, Wiktoria Samuła i Ewa Osiniak) dała się wyprzedzić tylko ekipie MKP Szczecin, która zrewanżowała się za porażkę na dwukrotnie dłuższym dystansie.

Dwa brązowe medale – na 800 metrów dowolnym i 200 metrów motylkiem – zdobyła Julia Adamczyk. W obu tych wyścigach najlepsza była wspomniana Paulina Piechota. Trzecie miejsce na 200 metrów grzbietem zajęła Karolina Smyłek i również trzecia na 100 metrów żabką była Wiktoria Samuła.

- Można powiedzieć, że te mistrzostwa były dla nas udane. Było dużo „życiówek”, ale specjalnie się do nich nie przygotowywaliśmy. Także z marszu są to na pewno dobre wyniki. Naszym głównym celem są Mistrzostwa Polski Seniorów za dwa miesiące i do nich się przygotowujemy – mówi Jacek Kasperek.

AZS UMCS miał swoją reprezentantkę na Mistrzostwach Polski Juniorów 16 lat w Gliwicach – Julię Łysakowską. Zawodniczka wystartowała w pięciu konkurencjach, a najlepiej poradziła sobie na 800 metrów kraulem, gdzie zajęła miejsce tuż a podium.

- Julka dobrze popłynęła. Chcieliśmy, żeby obroniła brązowy medal na 800 metrów dowolnym z Mistrzostw Polski 15-latków, ale to się nie udało, chociaż poprawiła życiówkę. Ten krótki basen nam nie leży – ocenia trener.

Na ubiegłorocznych MPJ 15-latków na długim basenie w Lublinie Julia Łysakowska uzyskała czas 9:20.71. Natomiast w Gliwicach osiągnęła rezultat 9:09.11. Oprócz tego udało jej się także awansować do finału konkurencji na 200 metrów grzbietem i 400 metrów dowolnym, gdzie zajęła kolejno 6. i 8. miejsce.

Pływacy AZS UMCS przygotowują szczyt formy na Letnie Mistrzostwa Polski Seniorów na 50-metrowej pływalni, które odbędą się w Lublinie. Zawody będą rozegrane w dniach 18-21 maja.