Zwycięskie przywitanie z Globusem

W meczu drugiej kolejki rozgrywek 1. Ligi Piłki Ręcznej Kobiet, MKS AZS UMCS Lublin pokonał we własnej hali Varsovię Warszawa 28-26. Dla podopiecznych trenera Patryka Maliszewskiego to pierwsza wygrana w sezonie. Najwięcej goli w zespole zdobyła Patrycja Szyszkowska (8).

Mecz rozpoczął się od trafienia Jagody Lasek (1-0). Rywalki odpowiedziały golem Klaudii Włodkowskiej (1-1). Akademiczki za sprawą bramek Patrycji Szyszkowskiej i Agnieszki Blaszki wygrywały 3-1. Popełniały jednak sporo błędów i w 10. minucie to warszawianki były już na prowadzeniu (3-5). Fragment bez gola akademiczek przełamała Szyszkowska (4-5). Wyrównała Magdalena Markowicz (5-5). Spotkanie było bardzo wyrównane. Na półmetku pierwszej odsłony mieliśmy remis 7-7. Trafieniem z prawego skrzydła prowadzenie miejscowym dała Magdalena Markowicz (8-7). Po niej dobrą interwencją w bramce popisała się Monika Nóżka, ale AZS nie wykorzystał pierwszej szansy na podwyższenie przewagi. Kolejną okazję na gola zamieniła jednak Szyszkowska i było 9-7. Po trafieniu Blaszki w 20. minucie akademiczki objęły jak dotychczas najwyższe tego dnia prowadzenie (11-8). Przerwę na żądanie wziął trener gości  – Roman Mont. Po niej nadal przewagę utrzymywały miejscowe. Taka sytuacja miała miejsce do 25. minuty, kiedy było 13-10. W końcówce pierwszej części zielono-białe popełniały dużo błędów, co wykorzystały rywalki. Do szatni to Varsovia schodziła z korzystnym dla siebie wynikiem (14-15).

Drugą połowę lepiej rozpoczęły akademiczki. Jednak oba zespoły miały duży problem ze zdobywaniem goli. W 38. minucie po bramce Markowicz gospodynie wygrywały 18-17. Duża w tym zasługa Katarzyny Gruszeckiej, która bardzo dobrze spisywała się w bramce lublinianek. Kolejny fragment należał już do Varsovii, która zdobyła trzy gole pod rząd (18-20). Miejscowe grały w podwójnym osłabieniu, ale mimo to miały dwie okazje do zmniejszenia strat. Raziła jednak nieskuteczność w wykańczaniu stuprocentowych sytuacji. Gdy skończył się okres gry w przewadze Varsovii, po efektownej akcji trafiła Lasek (19-20). Po niej bramki zdobyły Agnieszka Ziętek i Magdalena Markowicz (21-20). Na kwadrans przed końcem wygrywały akademiczki, a świetną interwencją na linii popisała się Gruszecka. W 47. minucie wyrównała jednak Dagmara Radzikowska (21-21). Gol Angeliki Wojdyło ponownie dał prowadzenie gospodyniom (22-21). Cały czas świetnie broniła Gruszecka. Na 23-21 z karnego podwyższyła Markowicz. Do końca zostało dziesięć minut. W poczynania przyjezdnych wkradło się dużo nerwowości. Na pięć minut przed ostatnią syreną AZS wygrywał 26-25. Grał jednak w osłabieniu. Przyjezdne stanęły przed szansą na remis, ale interweniowała Gruszecka. Trener Patryk Maliszewski wziął czas. Po nim trafiła Jagoda Lasek (27-25). Na półtorej minuty przed końcem rywalki zmniejszyły dystans (27-26), ale szybko odpowiedziała Szyszkowska (28-26). Twarda gra w obronie i dobrze spisująca się na linii Gruszecka nie pozwoliły na zdobycie gola Varsovii. MKS AZS UMCS Lublin wygrał 28-26.

- Potrzebowaliśmy takiego zwycięstwa po ubiegłotygodniowej porażce dziesięcioma golami z Wesołą. Dzisiaj chcieliśmy zagrać zupełnie inaczej. To nam się udało. Zmieniliśmy trochę rzeczy, które nam nie wyszły w pierwszej kolejce. Myślę, że gdybyśmy wykorzystali te stuprocentowe sytuacje, które sobie stworzyliśmy, to szybciej udałoby nam się rozstrzygnąć spotkanie na naszą korzyść. Momentami dziewczyny chciały zagrać za szybko. Cały czas pracujemy nad dłuższym rozegraniem akcji. Mam nadzieję, że z meczu na mecz ten element będzie wyglądał coraz lepiej – skomentował wygraną trener Patryk Maliszewski.

MKS AZS UMCS Lublin – UKS Varsovia Warszawa 28-26 (14-15)

MKS AZS UMCS Lublin: Monika Nóżka, Anna Bańka (1), Agnieszka Blaszka (2), Aleksandra Madejczyk, Agnieszka Ziętek (1), Magdalena Markowicz (7), Katarzyna Gruszecka, Katarzyna Suszek, Patrycja Szyszkowska (8), Anna Rossa, Agata Nazar (1), Angelika Wojdyła (2), Jagoda Lasek (6), Aleksandra Szempruch.

UKS Varsovia Warszawa: Magdalena Jarosiewicz, Agnieszka Lewandowska (3), Joanna Marzewska, Julita Jabłońska (3), Adrianna Sala, Kinga Brzyk (1), Klaudia Włodkowska (1), Patrycja Koc, Natalia Zawadzka (9), Dagmara Radzikowska (3), Kinga Janik (2), Aleksandra Janicka, Aleksandra Kuryłek, Alicja Klarkowska, Daria Świętochowska, Aleksandra Dronziskowska (4).

Autpr: Kamil Wojdat