Lublin 700 lat Lublina UMCS
Walkę czas zacząć. Startują MŚ w Doha!

Walkę czas zacząć. Startują MŚ w Doha!

Już dziś rozpoczynają się Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata w Doha. Od razu czekają nas eliminacje z udziałem zawodniczki AZS UMCS Lublin. Jedną z pierwszych Polek, która stanie do rywalizacji jest Malwina Kopron.

 

Młociarka wystąpi w kwalifikacjach o godzinie 17:10. Granica uprawniająca do udziału w finale wynosi 72 metry. Wydaje się, że zawodniczka AZS UMCS Lublin powinna bez większych problemów ją złamać. Choć wiemy, że imprezy rangi mistrzowskiej rządzą się swoimi prawami. Forma Kopron z tygodnia na tydzień systematycznie szła w górę. Podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej w połowie września osiągnęła swój najlepszy wynik w sezonie. Posłała młot na odległość 75.23 metra. To klasyfikuje ją na 5. miejscu wśród startujących w Doha. Malwina Kopron to brązowa medalistka MŚ z Londynu (2017). W Katarze będzie chciała ponownie stanąć na podium, choć to zadanie do łatwych z pewnością nie należy.

Oprócz niej w czempionacie wystąpią jeszcze trzy inne reprezentantki klubu uczelnianego z Lublina. Mowa o Karolinie Kołeczek, Darii Zabawskiej i Paulinie Gubie. Pierwsza z nich będzie rywalizować na dystansie 100 metrów przez płotki. I choć Karolina jest w życiowej formie, to o sam awans do finału będzie niezwykle trudno. Akademiczka regularnie osiąga czasy w granicach 12.80 sekundy, a jej najlepszy wynik w sezonie to 12.75 sekundy. Znajduje się w czołówce europejskiej. Jednak ta konkurencja jest zdominowana przez Amerykanki i Jamajki, które łamią nawet 12.50 sekundy. Kołeczek na bieżni zobaczymy dopiero 5 października. Wcześniej będziemy mogli obserwować poczynania Darii Zabawskiej. Dyskobolka jedzie do Kataru z wynikiem 62.36 metra. Ten plasuje ją w okolicach trzeciej dziesiątki światowych tabel. Daria do walki włączy się 2 października, kiedy to wystąpi w eliminacjach. Dzień później swój udział postara się zaznaczyć aktualna mistrzyni Europy w pchnięciu kulą ‒ Paulina Guba. Ten sezon nie należy do udanych w jej wykonaniu, bo 18.65 metra uzyskane przez Paulinę z pewnością nie jest szczytem jej możliwości. Rywalki pchają zdecydowanie poza granicę 19 metrów. Pierwsza w tym roku na świecie jest Chinka ‒ Lijiao Gong (20.31 metra). Zatem, aby coś ugrać trzeba będzie osiągać zdecydowanie dalsze rezultaty niż do tej pory. Pozostaje mieć nadzieję, że Paulina na Doha odpali z formą. 


fot. Marek Biczyk/pzla.pl

Autor: Kamil Wojdat

Wspierają Nas