Lublin 700 lat Lublina UMCS
Wielkie pływanie czas zacząć

Wielkie pływanie czas zacząć

To będą najważniejsze tegoroczne zawody pływackie w kraju. Już 18 maja wystartują Główne Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu. W ciągu czterech dni na basenie Aqua Lublin zaprezentuje się absolutna czołówka polskich zawodników. Nie zabraknie największych gwiazd, między innymi: Alicji Tchórz, Tomasza Polewki czy reprezentanta gospodarzy AZS UMCS Lublin – Konrada Czerniaka.

O tym, że gra jest warta świeczki świadczy chociażby fakt, że Główne Mistrzostwa Polski są jedyną imprezą, na której można wywalczyć kwalifikację do lipcowych Mistrzostw Świata Seniorów na długiej pływalni w Budapeszcie. Zawody w Lublinie będą także przepustką na Mistrzostwa Świata Juniorów w Indianapolis (23-28.08.17), Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanyi (28.06-02.07.17), Europejskie Dni Olimpijskie Młodzieży w Gyor (24-28.07.17) oraz Uniwersjadę w Tajpej (20-27.08.17).

Już kwietniowe zawody Grand Prix Polski (rozgrywane także na Aqua Lublin) pokazały, że czołówka jest w dobrej formie i minima na węgierski czempionat to kwestia czasu. Potwierdzają to zwłaszcza grzbieciści. Rezultat Aleksandry Urbańczyk na 50 metrów stylem grzbietowym (28.42) był lepszy od wymaganego wyniku o 0.1 sekundy. Na tym samym dystansie wśród panów dominował Tomasz Polewka, który wyprzedził Radosława Kawęckiego.

- Pływanie moje dużo lepiej wygląda. To już nie jest takie szarpanie, gdzie moje wyniki opierały się wyłącznie na szybkości i dynamice. Teraz troszeczkę bardziej z głową podeszliśmy do treningu. Zrobiliśmy konkretną bazę, konkretne przygotowanie tlenowe. Swoje wyniki poprawiłem znacząco na dystansach powyżej 100 metrów. Techniczne elementy pływania też zdecydowanie poprawiłem. Jakby porównać moje starty z zeszłego roku, a teraz, to zupełnie dwóch różnych zawodników – tłumaczy Tomasz Polewka.

Z dobrej strony pokazała się także Alicja Tchórz, triumfatorka całego Grand Prix. W Lublinie będzie miała okazję sięgnąć po dziewiąte z rzędu złoto Mistrzostw Polski na 200 metrów stylem grzbietowym i oczywiście zapewnić sobie start w Budapeszcie. Minimum kwalifikacyjne to w tym roku 2:11,53. Do walki o złoto na tym dystansie może się włączyć Ludwika Szynal z AZS UMCS Lublin, która już podczas Zimowych Mistrzostwach Polski pokazała, że potrafi nawiązać równą walkę z faworytką.

- Cieszy fakt, że wyniki lepsze niż minima na Mistrzostwa Świata w Budapeszcie padały już podczas Grand Prix. Takim zawodnikiem był na przykład Tomasz Polewka. Ale takim prawdziwym wyznacznikiem poziomu są jednak rekordy Polski seniorów. To mówi jednoznacznie o postępie w danej dyscyplinie. Jeśli one nie padają, to znaczy, że jest stagnacja. Ciekawym będzie też to jak do grupy seniorów dołączy dynamiczna grupa juniorów. Tutaj wyróżnia się na pewno Kacper Stokowski z Warszawy, rekordzista świata juniorów – mówi trener pływaków AZS UMCS Lublin, Piotr Kasperek.

Gospodarze na pewno będą ściskać kciuki za Konrada Czerniaka. Obrońca tytułu na 50 metrów stylem dowolnym także sięgał po złote medale Mistrzostw Polski przez dziewięć ostatnich lat. Choć nie jest to jego koronna konkurencja, tym razem będzie miał dwóch groźnych rywali: Pawła Juraszka i Filipa Wypycha.

- Na pewno chciałbym wywalczyć cenne medale na wszystkich dystansach oraz uzyskać cztery minima na Mistrzostwa Świata, jak i na Uniwersjadę – to jest mój cel na te zawody. Myślę, że jestem w dobrej dyspozycji. Mam nadzieję, że najlepsza forma przyjdzie jednak na lipcowe Mistrzostwa Świata. Aczkolwiek, teraz jestem w takiej dyspozycji, żeby pływać może nawet rekordy życiowe – podkreśla zawodnik AZS UMCS Lublin Konrad Czerniak.

W rywalizacji na tym samym dystansie, ale wśród pań, zobaczymy Aleksandrę Urbańczyk i Annę Dowgiert, które od lat zgarniają w tej konkurencji medale.

Zimowe Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu z 2015 roku, które były pierwszą wielką imprezą zorganizowaną na lubelskim basenie i niejako jego chrztem bojowym, pokazały, że w Lublinie można szybko pływać. Nic więc dziwnego, że przed zbliżającymi się Głównymi Mistrzostwami Polski oczekiwania co do wyników są duże.

- Zimowe Mistrzostwa Polski przed dwoma laty były bardzo udane, także pod względem sportowym. Odbywały się po Mistrzostwach Świata w Kazaniu, na których reprezentacja Polski osiągnęła historyczny wynik we wszelkich punktacjach. Teraz mamy duży znak zapytania. Jesteśmy po igrzyskach w Rio de Janeiro, które delikatnie mówiąc zakończyły się blamażem, żaden zawodnik ani zawodniczka nie weszli do finału. Te zawody w Lublinie będą sprawdzianem czy to co się stało w Rio to była tylko wpadka – dodaje Piotr Kasperek.

Jego podopieczni także liczą na dobry występ w Lublinie. Na Aqua Lublin zaprezentuje się 25-osobowa grupa pływaków. Główne Mistrzostwa Polski wystartują w czwartek 18 maja i potrwają cztery dni. Wstęp dla kibiców jest wolny.

KN/KK

Wspierają Nas