Z kompletem zwycięstw na finały

Szczypiorniści AZS UMCS Lublin pewnie awansowali do finałów Akademickich Mistrzostw Polski, które w dniach 31 maja - 3 czerwca odbędą się w Opolu. Zielono-biali podczas półfinałów wygrali wszystkie spotkania.

Zawody rozegrano w dniach 3-6 maja w Lublinie. Organizatorem był Uniwersytet Medyczny. Do walki o prawo gry w finałach stanęło 13 zespołów. Awans wywalczyło pięć najlepszych ekip.

Rywalami grupowymi zielono-białych były drużyny: Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Wszystkie trzy mecze zakończyły się bardzo wyraźnymi wygranymi szczypiornistów prowadzonych przez trenera Patryka Maliszewskiego. Oto wyniki:

UMCS Lublin – Uniwersytet Przyrodniczy 36-15 (13-7)

UMCS Lublin – WUM Warszawa 24-16 (12-4)

UMe Łódź – UMCS Lublin 13-27 (4-13)

W ćwierćfinale zielono-biali zmierzyli się z Politechniką Lubelską. Zwycięstwo w tym pojedynku oznaczało awans do półfinału, a co za tym idzie pewne miejsce podczas turnieju w Opolu. Spotkanie było bardzo wyrównane. Do przerwy to rywale minimalnie prowadzili 13-12. W drugiej część gry sprawy w swoje ręcę wzięli już szczypiorniści UMCS-u, którzy ostatecznie triumfowali 27-23.

W walce o finał zawodnicy z Lublina stanęli naprzeciw reprezentantom Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Również to starcie nie należało do najłatwiejszych, ale zakończyło się korzystnie dla UMCS-u:

SGH w Warszawie – UMCS Lublin 20-22 (8-10)

W finale lublinianie zmierzyli się z silną ekipą Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, która jednak odczuwała już zmęczenie turniejem. Wynikało to z faktu, że do Lublina przyjechała tylko ósemka zawodników z Warszawy. W ostatnim starciu ich kadra została okrojona do sześciu graczy. Z tego powodu spotkanie rozegrano w systemie 2x15 minut, a nie jak wcześniejsze 2x20 minut. Do przerwy Lublin wygrywał 7-4. Po zmianie stron nieoczekiwanie straty zaczęli odrabiać warszawianie, którzy wyszli nawet na prowadzenie. Ostatecznie UMCS zdołał zapanować nad sytuacją i wygrał 15-14.

Dzięki pierwszemu miejsce, szczypiorniści z Lublina będą rozstawieni podczas turnieju finałowego w Opolu.

- Kluczowa w ciągu tych kilku dni zmagań była chyba dobra rotacja składem i zachowanie sił. Najtrudniejszy był ćwierćfinał z Politechniką Lubelską, bo zwycięzca zapewniał sobie prawo gry w Opolu. Walka toczyłą się zatem o awans. Potem było już nieco mniej emocji. Dobrze jednak, że zajęliśmy pierwsze miejsce, ponieważ będziemy rozstawieni w finałach. Przed turniejem nie nastawialiśmy, że musimy tu wygrać. Teraz jest podobnie w kontekście finałów. Na pewno celujemy jednak w medal w rywalizacji uniwersytetów, a rozstawienie może sporo nam w tym pomóc. Szansa jest jak nigdy - mówi zawodnik AZS UMCS Lublin, Michał Dziemiach.

Awans:

1. Uniwersytet Marii Curie–Skłodowskiej w Lublinie

2. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie

3. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

4. Politechnika Łódzka

5. Politechnika Lubelska

AZS UMCS Lublin: Pawliszyn Kamil, Pawelczuk Przemysław, Chwiejczak Mateusz, Rogalski Michał, Nowak Sebastian, Kiełczykowski Tomasz, Dziemiach Michał, Kołodziejczyk Karol, Brodziak Jakub, Drozd Miłosz, Pałkiewicz Karol

fot. Facebook/AMP w Piłce Ręcznej Mężczyzn Półfinał B