Zdecydowała końcówka - kolejny triumf Pszczółek!

W meczu dziewiętnastej kolejki rozgrywek Energa Basket Ligi Kobiet, Pszczółka Polski-Cukier AZS UMCS Lublin pokonała na wyjeździe KS JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec 73-75. Lublinianki zrewanżowały się tym samym rywalkom za jesienną porażkę. Najwięcej punktów w zespole akademiczek zdobyła Dajana Butulija (18).

Wynik spotkania otworzyła zawodniczka gospodyń - Michaela Stara, która dała Zagłębiu pierwsze tego wieczora prowadzenie (2-0). Odpowiedziała Dajana Butulija rzutem z dystansu (2-3). Następnie dwa razy faulowana była Marta Witkowska. Akademiczka wykorzystała trzy z czterech rzutów osobistych i lublinianki wygrywały 2-5. Gospodynie zdołały odrobić starty po czterech minutach gry. Na 10-9 trafiła Robyn Parks. Chwilę później ponownie prowadzenie przeszło w ręce zawodniczek trenera Wojciecha Szawarskiego. Do statystyk wpisała się Uju Ugoka (10-11). Pojedynek był bardzo wyrównany. Na minutę przed ostatnią syreną na tablicy wyników widniał remis 18-18. Ostatecznie to gospodynie zwyciężyły pierwszą kwartę 20-18. Jej rezultat ustaliła Stephany Skrba.

Kolejna odsłona lepiej zaczęła się dla Pszczółek. Najpierw połowicznie skuteczna na linii rzutów wolnych była Martyna Cebulska (19-20). Po niej dwa oczka dołożyła Ugoka i po dwóch minutach akademiczki miały minimalną przewagę (19-21). Na półmetku drugiej odsłony lublinianki nadal wygrywały (26-29). “Za dwa” trafiła Dominika Poleszak. Zagłębie solidnie wzięło się jednak za odrabianie strat. Impuls dała Parks (28-29). Potem dwukrotnie skutecznie akcję gospodyń wykończyła Stara (32-29). Do końca to zespół ze Śląska dyktował warunki. Podopieczne trenera Leszka Marca zdobyły w tym czasie jeszcze sześć oczek, nie tracąc przy tym ani jednego. Po dwóch kwartach mieliśmy wynik 38-29.

Po przerwie jako pierwsza trafiła Feyonda Fitzgerald (38-31). Po drugiej stronie boiska skuteczną próbę wykonała Agnieszka Fikiel (40-31). Gdy za nami było nieco ponad cztery minuty gry Zagłębie wygrywało już 48-35. Było to jak dotychczas największe prowadzenie tego dnia którejkolwiek ze stron. Wydawało się, że ciężko będzie odwrócić wynik. Sprawy w swoje ręce wzięła Ugoka. Nigeryjka najpierw dwukrotnie trafiła z linii rzutów osobistych (49-37), a potem skutecznie wykończyła akcję Pszczółek zmniejszając dystans (49-39). Zapał ostudziła nieco Fikiel (50-39). Jak się okazało, to nie stłumiło ataków akademiczek, które na niecałe dwie minuty przed końcową syreną po trójce Fitzgerald przegrywały już tylko różnicą sześciu oczek (52-46). Sytuację w szeregach miejscowych uspokoiła nieco Skrba (54-46), ale trzy oczka dla przyjezdnych zdobyła Dorota Mistygacz (54-49), ponownie zmniejszając straty. Ostatnim akcentem przed decydującymi dziesięcioma minutami było trafienie Butuliji. Po trzech kwartach akademiczki traciły do rywalek jedynie trzy oczka (54-51).

Czwartą odsłonę dwoma trafieniami otworzyły gospodynie, po czym zrobiło się 58-51. Trener Szawarski poprosił o czas, a po nim dwa oczka zdobyła Butulija (58-53). Pod koniec trzeciej minuty różnica zmalała do trzech punktów po rzucie “za dwa” Poleszak (60-57). Zagłębie ponownie jednak złapało chwilę oddechu za sprawą Parks (64-57). Pszczółkom na odrobienie strat zostało nieco ponad pięć minut. Pierwszy krok w kierunku zmiany wyniku zrobiła Fitzgerald, która rzuciła “za trzy” (64-60). Potem na punkt zamieniła podyktowany chwilę później rzut wolny (64-61). Gospodyniom dwa oczka dała Fikiel (66-61), ale “trójką” odpowiedziała Kateryna Dorogobuzowa (66-64). Dla Zagłębia z dystansu trafiła Naketia Swanier (69-64). Dla Pszczółek ponownie, tym razem jednak dwa punkty zapisała na swoim koncie Dorogobuzowa (69-64). Na dwie minuty przed końcem podopieczne trenera Marca wygrywały 73-67. Chwilę później “trójka” Dorogobuzowej przywróciła nadzieje lubliniankom (73-70).  Ta sama zawodniczka na 47 sekund przed ostatnią syreną doprowadziła do wyrównania (73-73). Obie ekipy zgotowały kibicom niezwykle emocjonującą końcówkę. W niej lepsze okazały się akademiczki. Dwa rzuty wolne wykorzystała Uju Ugoka, ustalając wynik na 73-75 i dając tym samym swojej drużynie trzecie zwycięstwo z rzędu.

Dzięki wygranej lublinianki z dorobkiem 28 punktów przesunęły się na szóste miejsce w tabeli Energa Basket Ligi Kobiet.

KS JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec - Pszczółka Polski-Cukier AZS UMCS Lublin 73-75 (20-18, 18-11, 16-22, 19-24).

KS JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec: Stephany Skrba (8), Aleksandra Wojtala (DNP), Michaela Stara (10), Marta Dobrowolska (DNP), Naketia Swanier (11), Paulina Majda (DNP), Egle Šikšniute (6), Ines Corda (DNP), Agnieszka Fikiel (17), Robyn Parks (21), Marta Urbaniak.

Pszczółka Polski-Cukier AZS UMCS Lublin: Uju Ugoka (12), Feyonda Fitzgerald (11), Martyna Cebulska (1), Aleksandra Kędzierska (DNP), Dorota Mistygacz (5), Dajana Butulija (18), Marta Witkowska (6), Agata Dobrowolska (3), Dominika Poleszak (4), Kateryna Dorogobuzowa (15).