Laura Bernat ze złotem Mistrzostw Europy Juniorów!

Ostatniego dnia pływackich Mistrzostw Europy Juniorów w Rzymie zawodniczka AZS UMCS Lublin – Laura Bernat wywalczyła tytuł mistrzyni Europy w wyścigu na 200 metrów stylem grzbietowym.

15-latka była jedną z faworytek do zwycięstwa, a na pewno do medalu już przed samymi mistrzostwami. Do Rzymu udała się bowiem z najlepszym czasem w stawce i swoje wysokie aspiracje pokazywała już od eliminacji, w których była najlepsza (2.12.28 sekundy). Podobnie spisała się w półfinale, z którego również do finału zakwalifikowała się z pierwszym wynikiem (2.11.72 sekundy). W finale jej najgroźniejszymi rywalkami miały być: Włoszka – Erika Gaetani oraz Brytyjka – Katie Shanahan. I faktycznie były, ale to Polka była najlepsza. Popłynęła szybciej niż w półfinale. Złoto zapewnił wynik 2:10.14! Za nią znalazły się Shanahan (2:11.27) i Gaetani (2:11.46).

Laura we Włoszech wystartowała także w startach indywidualnych na dystansach 100 i 50 metrów grzbietem. W pierwszym zabrakło jej 0.04 sekundy, aby awansować do finału. Z kolei na 50 metrów nie przebrnęła eliminacji.

Już za kilkanaście dni podopieczna trenera Sławomira Pliszki wystąpi w XXXII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. To ona zainauguruje starty zawodników AZS UMCS Lublin, których w stolicy Japonii zobaczymy ośmioro.

fot. Sandra Dąbrowska
Autor: Kamil Wojdat