Podsumowanie tygodnia: Mocny koniec miesiąca. Grad medali akademików

Chociaż rozpoczął się już sierpień, to warto podsumować ostatni tydzień minionego miesiąca w wykonaniu lubelskich akademików. Sporo krążków do domu przywieźli lekkoatleci, a wielu studentów-sportowców ma za sobą udane na starty na Europejskich Igrzyskach Akademickich.

Lekkoatletyka

W weekend w Poznaniu odbyły się 39. PZLA Mistrzostwa Polski U23. Reprezentanci AZS-u UMCS Lublin w ciągu całej imprezy zgromadzili na swoim koncie pięć medali, w tym aż dwa złote. Po krążek z najcenniejszego kruszcu sięgnęła Weronika Muszyńska, która triumfowała w rzucie dyskiem (52.70 metra). Do tego dołożyła również srebro w pchnięciu kulą (14.05 metra). Kolejny medal był autorstwa Krzysztofa Hołuba, który skończył jako drugi w zmaganiach na 400 metrów przez płotki (50.81 sekundy). Wisienką na torcie był jednak triumf lekkoatletek zielono-białych w sztafecie 4×400 metrów (3:43.39). Złoto wywalczył zespół złożony z Pauliny Zielińskiej, Agaty Wasiluk, Weroniki Tarachy i Wiktorii Drozd. Dla Drozd nie był to jedyny medal, bo sięgnęła także po brąz w biegu na 400 metrów (53.39 sekundy). AZS UMCS zakończył mistrzostwa na trzecim miejscu w klasyfikacji punktowej (246pkt).

Całe mistrzostwa Polski będę wspominać jako piękne wydarzenie w moim życiu. Wykonałam 99% swoich założeń: drugi czas w karierze na 400m, życiówka na 200m oraz kolejne w tym roku złoto w sztafecie 4x400m (U23 oraz seniorskie). Włożyłam w to całe serce, ciężko trenowałam, bardzo dużo pracowałam nad swoją psychiką i słucham ciała. Zrobiłam kolosalny progres na 400 metrów. Półtorej sekundy to naprawdę sporo, dlatego każdy czas poniżej 54 sekund bardzo mnie cieszy – tłumaczy Wiktoria Drozd.

Z medalami do domu wrócili także Mateusz Mikos i Olgierd Stański. W dodatku z tymi najcenniejszymi, a dokonali tego podczas Mistrzostw Świata Służb Mundurowych w Rotterdamie. Zarówno Mikos jak i Stański sięgnęli po złoto w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą, ale w oddzielnych kategoriach wiekowych. Mikos uzyskał 17.01 metra w pchnięciu kulą oraz 50.15 metra w rzucie dyskiem, co zapewniło mu triumf w kategorii ponad 35 lat. Stański natomiast zwyciężył w rzucie dyskiem (48.62 metra) i pchnięciu kulą (12.92 metra) w kategorii wiekowej 45+.

Reprezentant zielono-białych Oskar Stachnik ma za sobą udany sprawdzian w Luksemburgu. W Schifflange na tamtejszym mityngu zwyciężył w konkurencji dyskoboli. W najlepszej próbie osiągnął wynik 60.75 metra. We Włoszech z kolei swoich sił w skoku w dal próbował Andrzej Kuch. Zmagania zakończył z wynikiem 7,08 metra.

Klimat i atmosfera pierwszych zawodów przy sztucznym oświetleniu zrobiła na mnie i mojej trenerce ogromne wrażenie. Pomimo 5 spalonych prób i jednej dla statystyk, cieszę się, że mogłem wziąć udział w takich zawodach – napisał na swoim profilu Andrzej Kuch.

Pływanie

Pływacy UMCS-u przywieźli medale z Łodzi, gdyż właśnie tam odbyły się Europejskie Igrzyska Akademickie (EUG 2022). Po brąz sięgnęła Natalia Lewandowska, a dokonała tego w wyścigu na 100 metrów motylkiem (59.39 sekundy). Lewandowską mogliśmy jeszcze zobaczyć w finałach na 50 metrów dowolnym i 50 metrów motylkiem, gdzie była odpowiednio szósta i siódma. Drugi medal to robota Jakuba Chodulskiego, który uzyskał trzeci najlepszy rezultat na dystansie 400 metrów motylkiem (4:10.86). Tuż po za podium z kolei, bo na czwartej lokacie, uplasował się Jakub Łoboda w rywalizacji na 50 metrów motylkiem (24.85 sekundy).

Rywalizacja była bardzo ciężka. Walczyłem głównie z samym sobą, bo rywale którzy ze mną wygrali byli sporo szybsi. Celem była przede wszystkim radość z tego co robię. Na drugim planie było zaś uzyskanie rezultatów lepszych niż na Głównych Mistrzostwach Polski Seniorów. To się udało i z tego jestem zadowolony – wyjaśnia Jakub Chodulski.

Wspinaczka

Sukces na EUG 2022 odniosły także reprezentantki UMCS-u we wspinaczce. Po brąz w konkurencji na szybkość sięgnęła Agata Lesiewicz, a walkę o ten medal stoczyła ze swoją koleżanką z uczelni – Natalią Woś. Lesiewicz trzecie miejsce na podium dał rezultat 10.26 sekundy, a lokatę niżej uplasowała się właśnie Woś (10.81 sekundy).

Jadąc na zawody wiedziałam, że są jakieś szanse na medal. Skupiłam się jednak przede wszystkim na tym, żeby pobiec szybkie biegi i zrobić swoje. Rywalizacja była dosyć wyrównana, szczególnie z klubową koleżanką Natalią Woś. Wydarzyć się mogło wszystko. Ostatecznie jestem bardzo zadowolona i zawody uważam za bardzo udane – komentuje Agata Lesiewicz.

Futsal

W sezonie 2022/2023 w naszym mieście odbędą się finały Młodzieżowych Mistrzostw Polski w futsalu. AZS UMCS Lublin został ogłoszony gospodarzem rywalizacji w kategorii U19 mężczyzn. Impreza futsalowa tego formatu zagości w Lublinie po raz pierwszy.

Fot. Adam Ciereszko i Jakub Kaczmarczyk
Auro: Rafał Małys