Ready to win? Studiuj na UMCS ‒ poleca Szymon Żywko!

“Ready to win” to cykl, w którym każdego tygodnia poznamy bliżej sylwetkę jednego z naszych studentów-sportowców. Bohaterem drugiego odcinka jest Student Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki ‒ Szymon Żywko! Jak się po raz kolejny okazuje, sport i naukę da się łączyć!

Szymon to na co dzień student informatyki, czyli kierunku wymagającego wiele poświęcenia. Równie wiele poświęcenia wymaga druga pasja Szymona, jaką jest sport, a konkretnie biegi średnio oraz od niedawna długodystansowe. Mimo młodego wieku zawodnik AZS UMCS Lublin ma na swoim koncie wiele sukcesów. Jednym z największych jest bez wątpienia brązowy medal Halowych Mistrzostw Polski z 2019 roku na dystansie 1500 metrów! Także w tym roku jego forma jest imponująca. Podczas marcowych HMP wywalczył seniorski brąz na dystansie dwukrotnie dłuższym! Dla Szymona był to debiut na 3000 metrów i jak widać, bardzo udany. Z kolei w kategorii do lat 23 wywalczył złoto na 1500 metrów i srebro na 3000 metrów.

Godzenie studiowania z uprawianiem sportu wyczynowego to bardzo wymagające połączenie. Jednak UMCS stwarza znakomite warunki, aby było ono możliwe. Idealnym przykładem jest tutaj “program dwutorowej kariery” polegający na indywidualnym dostosowaniu zajęć i zaliczeń do biorącego w nim udział studenta. Jednak ci mogą korzystać także z innych programów jak: Akademickie Centrum Szkolenia Sportowego czy Narodowa Reprezentacja Akademicka.

Przy Uniwersytecie działa Klub Uczelniany AZS UMCS Lublin, którego sekcja lekkiej atletyki jest aktualnie najsilniejszą w Polsce! Równie imponująco przedstawiają się dokonania pływaków, z kolei nieprzerwanie od 2014 roku w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce występują koszykarki. W 2020 roku studenci UMCS wygrali prestiżową klasyfikację medalową Akademickich Mistrzostw Polski, w zestawieniu ogólnym zajmując historyczne piąte miejsce, zwyciężając natomiast w typach uczelni (uniwersytety). Zaplecze trenerskie oraz wielość dyscyplin, jakie można trenować jest naprawdę imponująca (9 sekcji wyczynowych i ponad 30 sekcji akademickich).

Wybierz UMCS i bądź “ready to win”! Początek rekrutacji 1 kwietnia, a już teraz trwają wirtualne Wydziałowe Drzwi Otwarte, podczas których można uzyskać wszystkie niezbędne informacje. Szczegóły na Facebooku wydarzenia.

fot. Mateusz Włostowski