Sezon na stadionie rozpoczęty. Lekkoatleci UMCS wywalczyli 18 medali w ramach AMWL

Za nami kolejna impreza z cyklu Akademickich Mistrzostw Województwa Lubelskiego. W środę sprawy w swoje ręce wzięli lekkoatleci, a reprezentanci UMCS-u zdobyli 18 krążków. Sześć z nich było z najcenniejszego kruszcu.

Rywalizację kobiet w skoku wzwyż zdominowała Aleksandra Dzido, a jej pierwsza próba (1.40 metra) była już warta złotego medalu. Lekkoatletka ostatecznie zakończyła na wyniku 1.60 metra z przewagą 25 centymetrów nad drugim miejscem. Panowie za to popisali się w skoku w dal, bo pierwsze miejsce zajął Szymon Gruszka (6.37 metra), a lokatę niżej uplasował się Jakub Pruś (6.19 metra).

Medali nie zabrakło również w konkurencjach rzutowych. W rzucie dyskiem srebro wywalczył Sergiusz Stański (43.23 metra), a brąz padł łupem Piotra Turosa (34.55 metra). Turos stanął również na podium w pchnięciu kulą, gdzie z wynikiem 11.57 metra wywalczył brązowy krążek. Wśród pań UMCS także miał multimedalistkę w rzutach, a była nią Magdalena Bajor. Zawody zakończyła ze srebrem w rzucie oszczepem, gdzie przegrała jedynie z Weroniką Tabaczyńską (lekkoatletką AZS UMCS Lublin reprezentującą Uniwersytet Przyrodniczy), a także stanęła trzecim stopniu podium w pchnięciu kulą.

Po najwięcej krążków lekkoatleci UMCS sięgnęli w zmaganiach biegowych, a na szczególną uwagę zasługuje wyścig na 100 metrów. Tam studenci UMCS-u zgarnęli pełną pulę, bo na pierwszych trzech miejscach stanęli kolejno Łukasz Żak (10.66 sekundy), Jakub Chmiel (11.00 sekundy) i Cezary Mirosław (11.07 sekundy). Mirosław swój dorobek powiększył o złoto na dystansie trzykrotnie dłuższym, który pokonał w czasie 33.33 sekundy. Wśród pań natomiast w tej konkurencji najlepsza była lekkoatletka AZS UMCS Lublin, która biegła w barwach Politechniki Lubelskiej – Alicja Wrona. Za nią finiszowały Wiktoria Drozd i Agata Wasiluk z UMCS-u.

Złote medale na szyi zawiesili także triumfator biegu na 1500 metrów Adam Grudziński oraz najlepszy na dystansie 800 metrów Karol Lesiczka. Obaj panowie weszli również w skład sztafety 4×400 metrów, która zajęła drugie miejsce. Razem z nimi pobiegli Krystian Sopoćko oraz Karol Jakubczak.

Pozostałe medale dla UMCS wywalczyli: Mikołaj Kotyra (srebro w biegu na 100 metrów), Wiktoria Drozd (brąz w biegu na 100 metrów), Karol Jakubczak (brąz w biegu na 800 metrów).

Wynik mężczyzn jest w pełni satysfakcjonujący, bo zajęliśmy pierwsze miejsce. Jeżeli chodzi o kobiet to pozostaje niedosyt, bo skończyliśmy na czwartej lokacie. Jest to spowodowane tym, że nie było z nami tych najlepszych zawodniczek, ale z bardzo dobrej strony pokazała się Aleksandra Dzido. Panowie natomiast stanęli na wysokości zadania i ciężko tam wskazać wyróżniającą się postać, bo chociaż jest to sport indywidualny to tworzyliśmy jedną drużynę – podsumowuje Maciej Tarnowski, trener lekkoatletów UMCS.

Autor: Rafał Małys