17-krotni zwycięzcy AMWL

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej nadal niepokonany w Akademickich Mistrzostwa Województwa Lubelskiego. UMCS wygrał po raz siedemnasty z rzędu w klasyfikacji generalnej.

W ciągu całego sezonu rozgrywek w ramach Akademickich Mistrzostw Województwa Lubelskiego UMCS zgromadził na swoim koncie 654 punkty, co pozwoliło obronić tytuł mistrzowski. Podium uzupełniły Uniwersytet Medyczny (603 pkt) oraz Politechnika Lubelska (526.5 pkt). Tegoroczne mistrzostwa podsumowano na poniedziałkowej gali AMWL, na której puchar za zwycięstwo w rozgrywkach złożono ręce prorektora ds. Ogólnych UMCS dr. hab. Arkadiusza Berezy, reprezentującego Centrum Kultury Fizycznej UMCS dr Krzysztofa Krawczyka oraz prezesa AZS-u UMCS Lublin Rafała Walczyka.

Ja przede wszystkim jestem bardzo dumny, że my jako klub kompletny potrafimy łączyć zarówno ten sport wyczynowy, jak i sport akademicki. W takim normalnym funkcjonowaniu jest to bardzo ciężkie. Pogodzenie tych wszystkich startów w lidze czy oficjalnych zawodach z rywalizacją akademicką nie jest łatwe. Chylę czoła naszym trenerem, zawodnikom i wszystkim osobom zaangażowanym w tę organizację. W tym roku wystartowaliśmy w każdej z dyscyplin. Cieszy mnie na pewno duży postęp w dyscyplinach indywidualnych. Zwyciężyliśmy w badmintonie, lekkoatletyce czy pływaniu. Cały czas rozwijamy ten sport na UMCS-ie i widać znaczące odbicie po tych latach covidowych. Nieprzerwanie od 17 lat zajmujemy pierwsze miejsce i mam nadzieję, że w najbliższych latach się to nie zmieni – podsumowuje Rafał Walczyk, prezes AZS-u UMCS Lublin.

Nasi studenci, doktoranci bądź pracownicy wzięli udział we wszystkich dyscyplinach i zwyciężyli w aż siedemnastu. Podopieczne Pawła Porzucka znów zdominowały rywalizację w futsalu oraz piłce nożnej. Ofensywna siła była widoczna szczególnie w turnieju piłkarskim, gdyż podium najlepszych strzelczyń zajęły same studentki UMCS-u, czyli kolejno Aleksandra Krawczyk (10 goli), Wiktoria Dymowska (9 goli) oraz Kaja Franaszczyk (6 goli). Zaskoczeniem nie było również złoto szczypiornistek i szczypiornistów, którzy od lat prezentują bardzo wysoki poziom, nie tylko na szczeblu wojewódzkim, ale i ogólnopolskim. Indywidualnie wyróżnić należy Klaudię Kuc, która zdobyła koronę króla strzelców AMWL (21 goli), a na trzecim stopniu podium uplasowała Julia Dziuba (16 goli). Wszystkie wymienione zawodniczki otrzymały na gali indywidualne wyróżnienia.

Na UMCS-ie żyje się koszykówką, a koszykarki-studentki dostarczyły emocji w AMWL-ach, gdzie kolejny rok z rzędu zwyciężyły. Panowie z kolei lepiej czują się w odmianie 3×3, gdzie triumfowali w rankingu generalnym. Spory zastrzyk punktów dały zwycięstwa w klasyfikacjach kobiet i mężczyzn w pływaniu oraz lekkoatletyce. Mocną pozycję w ostatnich latach zbudowała sobie sekcja tenisa stołowego. Przełożyło się to na tegoroczne zwycięstwa w turniejach drużynowych kobiet i mężczyzn oraz w turnieju indywidualnym panów. Powróciły zawody snowboardowe, które przed rokiem odwołano i znów na pierwszym stopniu podium stanęli panowie z UMCS-u. Panie zaś kontynuują passę zwycięstw w mistrzostwach w badmintona. Ogromnie cieszy postęp także naszych żeglarzy, którzy po trzech latach odzyskali tytuł mistrzowski.

Ogrom pracy w przygotowanie drużyn oraz samych zawodników do rywalizacji na najwyższym poziomie włożyli trenerzy. Ich zasługi doceniono na gali AMWL, a wyróżnieni zostali: Łukasz Achruk, Tomasz Bednaruk, Tomasz Bielecki, Tomasz Borkowski, Jarosław Cierniak, Jerzy Czerwiński, Andrzej Dubielis, Wojciech Ignatiuk, Paweł Janowski, Bartosz Kędracki, Karol Mitura, Agata Mostowska, Piotr Pikuta, Paweł Porzucek, Zbigniew Pyda, Małgorzata Rola, Katarzyna Szafranek-Całka, Krzysztof Szewczyk, Maciej Tarnowski oraz Paweł Wójcik. Podziękowania złożono także na ręce delegatów i organizatorów.

Fot. Michał Piłat