Dwa medale na początek Mistrzostw Polski

Minął pierwszy dzień Zimowych Mistrzostw Polski Seniorów, Młodzieżowców i Juniorów 17, 18 lat w pływaniu. Akademicy z Lublina wywalczyli w nim dwa brązowe krążki. Zawody rozgrywane są w Ostrowcu Świętokrzyskim, potrwają do niedzieli.

Mówiąc “dwa krążki”, chodzi oczywiście o kategorię seniorów, w któtej rozgrywa się główna batalia. Lublin, który jest obrońcą tytułu drużynowego sprzed roku z pewnością liczy na lepsze występy podczas kolejnych dni. Ponadto zielono-biali to zwycięzcy klasyfikacji medalowej mistrzostw 2018. Apetyty zatem są duże.

Podczas środowych zmagań w Ostrowcu jako pierwsza z lubelskiego zespołu na podium stanęłą Paula Żukowska w wyścigu na 400 metrów stylem zmiennym. Wynik 4:40.25 sekundy (nowy rekord województwa) pozwolił na zajęcie 3. miejsca. Zawodniczkę UMCS-u wyprzedziły: druga ne mecie Kinga Paradowska (Piętnastka Bydgoszcz) oraz Aleksandra Knop (UKS 190 Łódź). Obie panie uzyskały minimum na majowe Mistrzostwa Europy w Budapeszcie. Dodatkowo Knop z czasem 4:35.65 sekundy ustanowiła nowy rekord Polski Juniorów 16 i 17 lat. W tym wyścigu 4. miejsce zajęłą Kamila Adrzejewska (AZS UMCS Lublin).

Drugi medal dla ekipy z Koziego Grodu zdobyła sztafeta męska 4×50 metrów stylem zmiennym. Drużyna w składzie: Dominik Niedziałek, Konrad Czerniak, Marcin Stolarski oraz Jan Hołub na mecie zameldowała się z rezultatem 1:36.91 sekundy. Strata do Katowic wyniosła 0.71 sekundy, a do G-8 Bielan 1.27 sekundy. Bardziej zacięta była walka o brąż. Akademicy wygrali ją o zaledwie 0.12 sekundy z młodzieżowcami Bielan.

Uwzględniając podział na kategorie wiekowe, AZS UMCS Lublin zdobył jeszcze osiem medali (Młodzieżowiec ‒ 5, Junior 17, 18 lat ‒ 3)