Świetny czwartek pływaków. Pierwsze złota akademików

Drugi dzień Zimowych Mistrzostw Polski był o wiele lepszy dla ekipy z Lublina niż pierwszy. Zielono-biali zdobyli cztery medale, w tym dwa złote!

Już na sam początek czwartkowych finałów zawodnicy AZS UMCS Lublin dostarczyli swoim kibicom nie lada powodów do radości. Sztafeta mieszana 4×50 metrów stylem zmiennym dosyć pewnie wygrała swoją konkurencję z czasem 1:43.88 sekundy. W skład zwycięskiej drużyny weszli: Martyna Piesko, Konrad Czerniak, Marcin Stolarski i Zuzanna Rabiniak. Za nimi znalazły się dwie ekipy G-8 Bielan Warszawa.

Zaledwie niecałe pół godziny później akademicy mogli się cieszyć kolejnym zwycięstwem. Tym razem indywidualnym. Na dystansie 200 metrów stylem dowolnym wygrał Jan Hołub. Złoto zapewnił mu czas 1:44.90 sekundy. Wyścig do ostatnich centymetrów był bardzo zacięty. Drugi na mecie Jakub Kraska (AZS Łódź) był gorszy tylko o 0.08 sekundy. Trzeci ex aequo byli: Jan Karolczak i Paweł Werner. Rok temu podczas ZMP w Lublinie Hołub był tuż za podium. Przegrał je bezpośrednio z Kraską, zatem teraz wziął rewanż. Dwóch pierwszych tamtejszego wyścigu z Lublina: Kacpra Majchrzaka oraz Jana Świtkowskiego w Ostrowcu nie ma.

Medal ze srebrnego kruszcu stał się udziałem Marcina Stolarskiego, który zajął 2. miejsce w konkurencji 100 metrów klasykiem. Wywalczył tym samym swój trzeci krążek podczas imprezy. Jednak pierwszy w kategorii indywidualnej. Poza zasięgiem wszystkich był Jan Kałusowski (MKS Trójka Łódź). Jego zwycięstwo było niepodważalne, a wynik 58.32 sekundy jest nowym rekordem Polski! Stolarski ukończył zmagania z rezultatem 59.43 sekundy. Brąz wywalczył Bartłomiej Roguski (AZS-AWF Warszawa).

Ale to nie był koniec emocji tego dnia. Niezwykle ciekawie przebiegał wyścig sztafet męskich 4×100 metrów stylem dowolnym. Cztery ekipy spośród całej stawki zacięcie walczyły o wygraną. Górą wyszła drużyna G-8 Bielany W-wa. Za nią dopłynęli zawodnicy AGH Kraków. Lublin zakończył ostatecznie jako trzeci, ale srebro przegrał tylko 0.23 sekundy. Skład brązowych medalistów: Konrad Czerniak, Kacper Klich, Jan Hołub, Kamil Bryła.

Po czwartku AZS UMCS przesunął się na 4. miejsce w klasyfikacji medalowej. Prowadzi Juvenia Wrocław. Uwzględniając podział na kategorie wiekowe, Lublin wywalczył jeszcze tego wieczoru 7 krążków w rywalizacji młodzieżowców oraz 3 wśród juniorów. W zmaganiach tych pierwszych zielono-biali prowadzą w zestawieniu medalowym.